Najpopularniejsze spośród drożdżowych placków. Bliny bywają różne. Ta nazwa określa całą rodzinę placków;gryczanych, ziemniaczanych, drożdżowych i tych, które my nazywamy po prostu plackami. Wybrałam te najbardziejlubiane, z charakterystycznym smakiem gryki w połączeniu z mąką pszenną. Powinny być dość płaskie,ale jednocześnie lekkie i wyczuwalnie pulchne. Najbardziej smakują ze szlachetnymi dodatkami.W Polsce znane od bardzo dawna. Do tego stopnia, że M. Monatowa podaje w swojej książce kucharskiej przepisna pyszne polskie bliny, którego receptura różni sie minimalnie od receptury z rosyjskich książek kucharskich.
Dawniej bliny pieczono w piecu. Dzisiaj smaży się je na małych patelenkach przeznaczonych specjalnie do tego celu.Nie rezygnujmy z robienia blinów, jeśli takich patelni nie posiadamy. Sam blin jest dość prosty w smaku.Pełnego czaru nabiera z różnymi dodatkami. W zależności od zasobności naszej kieszeni i fantazji. Najlepiej,gdy podczas podawania blinów na kolacji z udziałem gości mamy kogoś, kto może je dosmażać na bieżącoi donosić gorące z kuchni. Chociaż może to być pomysł na wspólne gotowanie i jedzenie. Co podajemydo blinów? Czytaj w przepisie "Dodatki do blinów".
Składniki:
- 25 dkg mąki pszennej,
- 20 dkg mąki gryczanej,
- 1/2 litra mleka,
- 3 jaja,
- 1/2 łyżeczki soli,
- 2 łyżeczki cukru,
- 3 dkg drożdży (w zimie może być 4 dkg),
- 2 łyżki roztopionego masła,
- tłuszcz do smażenia (słonina lub masło).
Jak przyrządzić?
1) Drożdże rozczyniamy z połową ciepłego mleka i połową pszennej mąki. Wyrabiamy przez chwilędo uzyskania jednolitej konsystencji. Przykrywamy i stawiamy w zacisznym, ciepłym miejscu.Czekamy, aż rozczyn podwoi swoją objętość. W zależności od temperatury otoczenia i jakości drożdżymoże to trwać nawet ok 40 min.
2) Gdy rozczyn już podrósł dodajemy stopione masło, sól i cukier. Następnie utarte żółtka. Wyrabiającdodajemy mąkę (oba rodzaje) i nieco ciepłego mleka. Gdy ciasto stanie się gładkie i elastyczne rozprowadzamyje resztą mleka. Odstawiamy przykryte ciasto ponownie do wyrośnięcia. Czekamy, aż podwoi objętość. Trwa to ok. 2-3 godz.
3) Po tym czasie ubijamy białka jajek na sztywną pianę i dodajemy do wyrośniętego ciasta. Delikatnie mieszamycałość i jeszcze na chwilę pozostawiamy pod przykryciem. Ciasto nieco opadnie po tej operacji, ale za chwilę wrócido dawnego stanu.
4) Bliny można smażyć na specjalnych małych patelenkach. Równie dobre wychodzą na zwykłej patelni.Patelnię należy dobrze rozgrzać i wyprażyć na niej nieco soli. Potem smarujemy ją słoniną lub masłem - cienką warstwą.Nakładamy ciasto jak na płaski placek (ok. 5 mm) i smażymy do zrumienienia po obu stronach. Powinien leciutkopodrosnąć. Po usmażeniu składamy na ogrzany talerz, owinięty lnianą serwetką.
Jak podawać?
Podajemy jak najprędzej. Najsmaczniejsze są prosto z patelni. Zawinięte w serwetę - klasyczny sposób podania- zatrzymają nieco dłużej ciepło. Dodatki do blinów są najprzeróżniejsze (patrz przepis - dodatki do blinów).Począwszy od tych najwykwintniejszych, po posypanie cukrem.
Uwagi:
Klasyczny rozmiar blina jest wielkości talerzyka od filiżanki. Ja smażę bliny nieco mniejsze - na dwa kęsy.Wydają mi się poręczniejsze w jedzeniu. Pozwalają często zmieniać dodatki, któych powinno być sporo.
Ciasto, którego nie usmażyliśmy, może spokojnie zostać użyte następnego dnia. Bliny na śniadanie - dobra rzecz.
Kategoria dania | Inne dania |
---|---|
Czas przygotowania | 240 min. |
Trudność | prosty |
Porcje | 4 |
Kaloryczność | średnio dużo |
Przybliżony koszt | 8 zł |