Kuchnia czeska – co zjeść koniecznie podczas wizyty w tym kraju?
KAROLINA PASZKO • dawno temuMateriał sponsorowany przez kup-winiety.pl
Kuchnia czeska zaliczana jest do jednych z najbardziej smakowitych i wyjątkowych w całej Europie Środkowej. Podczas wizyty w tym kraju nie można przegapić okazji, by spróbować kilku dań tradycyjnych, których na próżno szukać gdzie indziej. Które przysmaki muszą znaleźć się obowiązkowo na talerzu zwiedzającego?
Jak dostać się do Czech?
Czechy są idealnym celem podróży weekendowej. Dystans z Polski wynosi zaledwie niecałe 500 km – w wielu przypadkach da się tam dojechać samochodem osobowym szybciej niż nad Bałtyk (to tyczy się przede wszystkim mieszkańców części południowej). Krótka trasa, prowadząca przez E67, obejmuje odcinki płatne. Aby zaoszczędzić, warto zastanowić się nad kupnem winiety czeskiej, która pozwala poruszać się po terenie kraju np. przez 10 dni bez ryzyka dostania mandatu.
Alternatywnie dostać się tam można się także za pomocą pociągu. Kursują one do czterech różnych miast:
Ołomuńca;
Ostrawy;
Brzecława;
Pragi.
Niestety, większość z nich pokonuje tę trasę wolno (powyżej 6 godzin). To sprawia, że zaleca się jazdę samochodem.
Nie tylko czeskie piwo i placki ziemniaczane – potrawy, których warto spróbować
Czechy słyną z produkcji doskonałych gatunków piwa, a kultura spożywania tego trunku sięga tam daleko w przeszłość. Różnorodne smaki i sposoby podania – Pilsnery, Budweisery i słynne Mlíko (w którym piana stanowi większość zawartości kufla) – to raj dla smakoszów złocistego napoju. Komponuje się on nadzwyczaj znakomicie z wieloma potrawami czeskiej kuchni, zwłaszcza plackami ziemniaczanymi. To podstawa, której spróbować musi absolutnie każdy! A jakich innych potraw warto spróbować w Czechach?
Smażony ser (smažený sýr)
To jedno z popularniejszych dań czeskich, które zadowoli każdego miłośnika serów. Jego duży kawałek obtacza się w panierce, a następnie smaży na głębokim oleju do momentu uzyskania złocistego koloru.
Potrawa podawana jest w akompaniamencie tartych ziemniaków lub frytek oraz sosu tatarskiego. Smażony ser jest ciepły (rozpływa się w ustach), pyszny i sycący; zadowoli podniebienia zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Knedliki (knedlíky)
Czeskie kluski przygotowywane są z ziemniaków lub mąki pszennej. Miękkie i puszyste; nadają się jako zamiennik kaszy do potraw składających się z sosów (np. gulasz lub pieczeń). To proste i tanie danie, które uświadamia miłośników kulinariów, że do stworzenia apetycznego posiłku nie trzeba używać wcale wyszukanych składników.
Gulasz (guláš)
Gulasz, czyli pozycja obowiązkowa. Gęsty i aromatyczny; znajdują się w nim:
drobne kawałki mięsa (zwykle pręgi wołowej);
cebula;
papryka;
piwo;
przyprawy (kmin, ziele angielskie, liść laurowy).
Całość dusi się w wyrazistym sosie na wolnym ogniu. Podawany z knedlikami lub ziemniakami i ogórkiem konserwowym.
Czeski sękacz (trdelník)
Na sam koniec należałoby zostawić sobie miejsce na deser! Trdelník to tradycyjne ciasto czeskie, które przypomina wyglądem powszechnie znany sękacz. Walcowane na stożek ciasto drożdżowe piecze się na rozżarzonych wałkach, a potem obtacza w cukrze i prażonych posypkach (zazwyczaj kruszonych migdałach i orzechach). Jest słodkie, chrupiące i nadaje się świetnie jako przekąska do porannej kawy.
Bryndza – ser o dużej wartości odżywczej
Podczas wizyty w Czechach należy koniecznie spróbować potraw wykorzystujących bryndzę. To wyjątkowy ser o dużej wartości odżywczej, popularny w wielu krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jego podstawowym składnikiem jest mleko owcze, które nadaje mu charakterystyczny, intensywny smak i aromat. Te, po uprzednim ugotowaniu, zostaje zakwaszone przy użyciu specjalnych bakterii mlekowych. Powstały wyrób dokładnie się rozdrabnia, co pozwala uzyskać jednolitą i kremową konsystencję.
Bryndza stanowi bogate źródło:
białka;
tłuszczu;
witamin (A, D, E i K);
minerałów (przede wszystkim wapnia, fosforu i cynku).
Dzięki zawartości bakterii probiotycznych regularne spożywanie tego sera może wpływać także korzystnie na zdrowie jelit. Niestety, nie zasmakuje on wszystkim – jest kwaśny i specyficzny, dlatego na początek zaleca się zamówienie jego małej ilości.
Jakie potrawy wykorzystują bryndzę?
Bryndzę odnaleźć można w bryndzové halušky. Danie to składa się z małych klusek, przypominających knedliki, gotowanych w osolonej wodzie. Na ich wierzchu rozpuszcza się ser, który wcześniej miesza się z pokrojonymi kawałkami wędzonego boczku i cebulki. Potrawę tą zalicza się do przystawek, po które trzeba sięgnąć koniecznie podczas picia piwa.
Spróbować warto również bryndzové pirohy. To gotowane pierogi, nadziewane bryndzą, które podaje się z dodatkiem prażonej cebulki i stopionego masła. W smaku przypominają wariant ruski, chociaż są odrobinę kwaśniejsze, a ich farsz delikatniejszy w konsystencji. Niektóre restauracje podają je w wersji smażonej, dzięki czemu ich ciasto staje się chrupkie.
Innymi słowy, wizyta w czeskich restauracjach stanowi prawdziwą ucztę dla podniebienia, która pozostanie na długo w pamięci. A przy okazji jest tam pięknie i malowniczo – godziny pomiędzy posiłkami można spędzić na zwiedzaniu atrakcji turystycznych (np. skalnego miasta Adrspach).
Materiał sponsorowany przez kup-winiety.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze