Kuchnia podlaska
KAROLINA • dawno temuZastanawiałaś się kiedyś, jakie bogactwo kulinarne skrywają różne regiony Polski? Zdarza się, że dopiero odwiedzając malownicze zakątki naszego kraju, mamy okazję spróbować niesamowitych potraw, jakie bez kompleksów mogą konkurować z tak przez nas uwielbianymi potrawami kuchni śródziemnomorskiej czy azjatyckiej. Kuchnia regionalna Polski nie wykorzystuje egzotycznych i trudno dostępnych produktów, lecz przy pomocy dobrze znanych nam składników potrafi wyczarować cudowne dania. I to głównie z tego powodu powinnyśmy sięgać po receptury kuchni regionalnej, bowiem przygotowywane na jej podstawie dania będą nie tylko smaczne, lecz również stosunkowo tanie i dostosowane do wartości odżywczych, jakie są niezbędne dla ludzi żyjących w naszej szerokości geograficznej. Jedną z najbardziej smacznych, choć często niedocenianych tradycji kulinarnych, jest kuchnia podlaska.
Kuchnia Podlasia
Mówiąc, nie tylko o kuchni regionalnej, lecz również o tradycji kulinarnej w ogóle, należy uwzględnić jej umiejscowienie. Okazuje się bowiem, że nie istnieją przypadki, w jakich przyrządzanie dań byłoby zupełnie wyizolowane i nie ulegało obcym wpływom. Zresztą takie potrawy nie mogłyby być zbyt smaczne, ponieważ do ich gotowania nie używano by wielu produktów, a sposoby ich przetwarzania pozostawiałyby wiele do życzenia. Podobne obserwacje należy poczynić, mówiąc o kuchni Podlasia. Na tradycję przyrządzania podlaskich potraw niewątpliwy wpływ miało położenie tego regionu. Często zresztą jest ona definiowana właśnie jako połączenie tradycyjnej kuchni polskiej z wpływami państw ościennych. I niewątpliwie jest w tym ziarno prawdy, jednak nie można odmówić jej indywidualnego charakteru. Bez wahania można wskazać w kuchni regionalnej Podlasia propozycje pochodzące z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Z uwagi na bogatą historię wskazanych terytoriów należy zaznaczyć, że niewątpliwie wpływ na nią wywarły również nacje wcześniej lub chwilowo goszczące na danych obszarach, ponieważ razem z przybyciem jakieś grupy społecznej w nieunikniony sposób poznaje się jej kulturę.
Poza tym należy zwrócić uwagę na inny rodzaj oddziaływania. Okazuje się, że kuchnia kresowa z Podlasia nie jest tak bardzo odległa w stosunku do innych obszarów naszego kraju. Cześć dobrze nam znanych potraw pochodzi właśnie z tego regionu, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Wymienić tu można na przykład tak popularne potrawy jak sękacz albo kartacze. Zobacz, po jakie inne potrawy podlaskie warto sięgnąć w trakcie spędzania wakacji na tych niezwykle malowniczych terenach.
Dania regionalne Podlasia
Podobnie jak w polskiej tradycji kulinarnej w kuchni podlaskiej mamy dużo potraw przyrządzanych na bazie ziemniaków, mięs i grzybów.
Do pierwszej grupy nie sposób nie zaliczyć babki ziemniaczanej. To danie z zapiekanych tartych ziemniaków, cebuli, jajek, mąki i boczku. Świetnie sprawdza się zarówno tuż po wyjęciu z piekarnika, jak i po podsmażeniu na oleju. W bardzo podobny sposób powstaje rejbak, lecz do niego dodaje się kaszę mannę. Nieco inną formę ma kiszka ziemniaczana, która powstaje w podobny sposób jak kiełbasa, ale w jej środku znajdują się ziemniaki wraz ze skwarkami i przyprawy – jest ciekawą propozycją na grilla dla osób znudzonych już jedzeniem karkówki albo tradycyjnej kiełbasy.
Mięso to kolejny produkt często stosowany w podlaskiej. Z jednej strony goszcząc w tej malowniczej krainie, możemy spotkać się z pysznymi potrawami z dziczyzny, np. z pieczoną sarniną, a z drugiej strony mięso stosowane jest także jako dodatek w kartaczach, które nieco przypominają w smaku i wyglądzie dobrze nam znane pyzy.
Grzyby i inne owoce lasu stanowią przede wszystkim dodatek do dań głównych w postaci przetworów, jak również stanowią składnik farszów i sosów. Jagody, maliny albo jeżyny z dużym powodzeniem wykorzystywane są w trakcie robienia wypieków.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze