Kuchnia arabska
KAROLINA • dawno temuPoznawszy bliżej kuchnię europejską, kuchnię afrykańską i kuchnię azjatycką, warto bliżej przyjrzeć się baśniowemu zakątkowi świata, jakim są tereny zamieszkiwane przez Arabów. Często z powodu niewyjaśnionego uprzedzenia rezygnujemy z poznania tej niezwykłej i bogatej tradycji nie tylko kulinarnej, ale także kulturalnej. Działa to wyłącznie na naszą niekorzyść, bowiem kuchnia arabska jest niezwykle smaczna i może być dla nas źródłem wielu ciekawych inspiracji. Jeżeli nadal nie znalazłaś dań, które w pełni odpowiadałyby twojemu gustowi lub też szukasz sposobów na urozmaicenie smacznych potraw poprzez dodanie do nich jakiegoś niezwykłego orientalnego akcentu, powinnaś zapoznać się z tradycją kuchni arabskiej. Być może przyrządzenie któregoś z przedstawionych poniżej dań spowoduje, że przyszły urlop postanowisz spędzić na odwiedzinach tego niezwykle ciekawego zakątka świata.
Arabska kuchnia
Mówiąc o arabskiej kuchni, mamy na myśli przede wszystkim potrawy przyrządzane na terenie Półwyspu Arabskiego, a nawet części Lewantu. Jest to obszar duży, co bezpośrednio wpływa na różnorodność arabskich potraw. Co więcej, mówiąc o przepisach kuchni arabskiej, trzeba zwrócić uwagę na bogatą i długą historię tych terenów, bo to właśnie ona przyczyniła się do powstania mozaikowej struktury odbijającej się w różnych sferach życia.
Początkowo na Półwyspie Arabskim spożywane potrawy nie zachwycały w jakiś niezwykły sposób swą różnorodnością, choć już wtedyjedzenie arabskie różniło się od posiłków, jakie zwykli jadać Europejczycy. Najważniejszą różnicą jest oczywiście zupełne wyłączenie z diety wieprzowiny. Jest to przede wszystkim skutek zakazu religijnego, chociaż rodziny chrześcijańskie rzadko sięgają po ten gatunek mięsa, gdyż nie wykształciła się tradycja jego przyrządzania. Najczęściej potrawy arabskie przygotowywane są z jagnięciny oraz drobiu, rzadziej z mięsa wołowego i wielbłądziego. Na próżno tu szukać także ziemniaków, zastępowanych ryżem i wyrobami z pszenicy. Obok tego niemalże wszechobecna jest tu soczewica, a także groch. Jeżeli chodzi o nabiał, to kuchnia arabska jest bogata zwłaszcza w naturalne jogurty i biały ser. Poza tym warto wskazać także charakterystyczne dla niej przyprawy, jakimi niewątpliwie są mięta i tymianek. Jak już wspomniano, kuchnia arabska nie jest jednolita, a bogata historia tych terenów powoduje, że dopatrzyć się w niej można wielu wpływów, zwłaszcza pozostających z nią w bliskich kontaktach kulturowo-handlowych Indii. Po krótkiej charakterystyce kuchni arabskiej należy zaprezentować niektóre potrawy dla niej znamienne.
Przepisy kuchni arabskiej
Tikka to rodzaj kotletów drobiowych przyrządzanych po uprzednim marynowaniu mięsa w przyprawach i jogurcie. Danie to jest charakterystyczne dla kuchni indyjskiej i pakistańskiej.
Ser Akkawi to szeroko stosowany w Arabii ser. Charakteryzuje się on gładką konsystencją i łagodnym, lekko słonym smakiem. Jest on produkowany przede wszystkim z mleka krowiego, choć można go wytwarzać także z innych jego rodzajów. Świetnie smakuje sam albo po dodaniu świeżych owoców.
Pastilla jest połączeniem słodkiego i słonego smaku. Duszone na wolnym ogniu w bulionie mięso wzbogacane jest mieszanką przypraw i zamknięte w formie pieczonego ciasta. Danie to jest charakterystyczne zwłaszcza dla Maroka.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze