Kuchnia tajska
DAMIESA • dawno temuPotrawy tajskie inspirowane są często kuchnią chińską i indyjską. Główną różnicą jest jednak dobór oryginalnych składników, które nadają daniom charakterystyczny słodko-pikantny smak. Specjały kuchni tajskiej uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Co sprawia, że cieszą się taką popularnością? Powodów jest co najmniej kilka.
Charakterystyka kuchni tajskiej
Egzotyka potraw tej kuchni zniewala zmysły, a sposób podawania dań zachwyca swoją starannością wykonania. Do tego dzięki zawartości sporej ilości owoców egzotycznych, tajskie specjały to istna dawka witamin. Jednym ze sztandarowych składników używanych w tego rodzaju kuchni jest mleko kokosowe. Dodawane jest ono zarówno do sałatek, pożywnych owocowych drinków, jak i mięsa, sosów czy zup. Do tego naczelne miejsce w menu zajmuje ryż pod każdą postacią. Można go zatem spożywać w formie kleiku, zasmażany z warzywami czy gotowany na parze jako dodatek do dań mięsnych. Jeśli chodzi o przyprawy, to bardzo często w serwowanych daniach można wyczuć curry (uznawana za symbol tej kuchni), imbir, liście limonki czy trawę cytrynową. Ta orientalna kuchnia jest uznawana za jedną z bardziej aromatycznych, więc znajdą w niej coś dla siebie miłośnicy posiłków „na ostro”. Kuchnia tajska obfituje w owoce morza smażone na oleju kokosowym, który nadaje im wyjątkowy smak. Przyrządzając potrawy, warto więc wykorzystać skorupiaki (kalmary, homary, kraby). Na bazie krewetek można przyrządzić sałatkę czy zupę, zaś małże będą wyśmienicie smakować podane z mlekiem kokosowym. Pikantny smak potrawom dodają często papryczki chili. Równie chętnie wykorzystywanym składnikiem są pomidory.
Co ciekawe, na północy Tajlandii potrawy cechuje znacznie łagodniejszy smak, zaś regiony wschodnie obfitują w tak zaskakujące kulinarne specjały, jak smażone owady czy żaby podawane w ostrym sosie. Rozpowszechnione w Europie tajskie specjały znaleźć można natomiast na południu, gdzie dominują potrawy przyrządzane na bazie słodkiego kokosa.
Przepis na zupę tajską
Delikatna, ale także nieco pikantnazupa tajska serwowana jest na szereg różnych sposobów. Grunt jednak to takie zestawienie składników, które pozwoli nadać jej charakterystycznego smaku. Produkty, jakie potrzebne są do jej przyrządzenia, to: 15 krewetek, 2 pomidory, papryczka chili, 2 cebule, olej sezamowy, 0,5 l wody bulionu rosołowego, puszka mleka kokosowego, sok z cytryny, 10 grzybków mun, 2 łyżki sosu sojowego oraz pieprz i sproszkowany imbir do przyprawienia. Krewetki oraz grzyby trzeba najpierw dokładnie oczyścić, a następnie zalać wrzątkiem, aby stały się bardziej miękkie. Cebulkę należy zeszklić na oleju sezamowym, a potem dodać do niej papryczki, pomidory, grzybki mun oraz imbir i pieprz. Całość zalać bulionem i gotować, aż do momentu, w którym składniki staną się miękkie. Krewetki oraz mleko kokosowe należy dodać w końcowym etapie przyrządzania tej zupy. Aby zupa stała się lekko kwaśna, pod koniec gotowania należy wcisnąć do niej kilka kropel soku z cytryny. Przed podaniem można ją udekorować listkami limonki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze