Czyszczenie sztućców
KAROLINA • dawno temuNawet idealnemu gospodarzowi zdarzają się zaskakujące wpadki, które potrafią zepsuć całą pracę. Bo czy ktoś doceni smak faszerowanego indyka, jeżeli znajdzie w jedzeniu włos? Trudno także rozkoszować się pieczoną wołowiną z dodatkiem świeżych warzyw, kiedy do zjedzenia zaserwowanego posiłku otrzymamy pozostawiające dużo do życzenia sztućce. Każdy, kto choć raz został tak niemiło zaskoczony (mimo że wie, iż przygotowanie kolacji wymaga ogromnych pokładów energii i pracy), zaczyna przywiązywać wagę do szczegółów, zwłaszcza wtedy, gdy sam zaprasza gości. Jeżeli chcesz, by godziny spędzone nad garnkami, nie poszły na marne, i by nic nie zepsuło zakładanego efektu końcowego, przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak zadbać o sztućce.
Jak czyścić sztućce?
Sztućce są używane do jedzenia większości potraw. Co więcej, bez nich części dań nie bylibyśmy w stanie ani przyrządzić, ani zaserwować. Stanowią niewielki, lecz bardzo ważny element składający się na zastawę stołową. Pierwotnie wykonywane były z drewna, a później z miedzi, cynku , aluminium i w końcu ze stali nierdzewnej. Używane są codziennie i z tego względu z ogromną częstotliwością poddawane są czynności określanej jako mycie naczyń. Umycie sztućców wodą z płynem bez wątpienia usuwa z nich resztki jedzenia oraz tłuszcz i bakterie. Wraz z użytkowaniem sztućce tracą jednak swoją pierwotną strukturę oraz blask. Należy zaznaczyć, że większość gospodarstw domowych wyposażona jest w co najmniej dwa zestawy sztućców. Pierwszy z nich przeznaczony jest do użytku codziennego, a sztućce te są z reguły wykonane ze stali nierdzewnej. Drugi zestaw natomiast towarzyszy ważnym uroczystościom rodzinnym i użytkowany jest wyłączenie w wyjątkowych okolicznościach. Zdarza się, że są to przekazywane z pokolenia na pokolenie srebrne sztućce wymagające specjalnej pielęgnacji, mimo że się z nich na co dzień nie korzysta. Powstaje pytanie: jak wyczyścić sztućce? Otóż okazuje się, że uzależnione jest to od materiału, z jakiego wykonane. Nieco inaczej będzie wyglądać czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej czy odświeżanie srebrnych sztućców. Z reguły bowiem pierwsze z nich są bardziej odporne na działanie środków chemicznych i później zużywają się od ich szlachetnych odpowiedników.
Czym wyczyścić sztućce?
Istnieje kilka powszechnie znanych i stosowanych metod czyszczenia sztućców. Czym najlepiej wyczyścić sztućce? Mamy kilka sposobów czyszczenia srebra. Po pierwsze, można je polerować na sucho szmatką z dodatkiem odrobiny popiołu i soku z cytryny albo octu bądź sody. Srebrne sztućce nabiorą dawnego blasku, jeżeli stworzymy również roztwór wodny z którymś z dwóch ostatnich wymienionych składników i „wykąpiemy” w nim sztućce. Poza tym bardzo dobry efekt otrzymuje się, jeżeli wskazane sztućce zostaną na jakiś czas zanurzone w wodzie po gotowaniu ziemniaków w mundurkach albo szpinaku. Siła czyszczenia zostanie wzmożona, gdy do roztworów dodamy odrobinę amoniaku.
Jeżeli chodzi o czyszczenie sztućców ze stali nierdzewnej, to właściwie można skorzystać z każdego ze sposobów, jaki polecany jest do mycia srebra. Oprócz tego zaleca się stosowanie past zawierających w swoim składzie sód i wodę, a także specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji stali nierdzewnej. Należy pamiętać, że zbyt częste i intensywne czyszczenie może doprowadzić do korozji i niszczenia naszej zastawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze