Czyszczenie zębów
DAMIESA • dawno temuUcząc dzieci jak prawidłowo powinno przebiegać mycie zębów najczęściej doradzamy im, aby zataczały szczoteczką na ich powierzchni małe kółeczka. Taki prosty sposób jednak w wieku dorosłym do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej raczej nie wystarcza i aby odpowiednio zadbać o zęby potrzeba zupełnie innych metod i szeregu praktycznych akcesoriów, które nam cały proces znacznie ułatwią.
Codzienna higiena jamy ustnej
Jak się okazuje w wieku dorosłym niewielu z nas tak naprawdę wie jak się do tego zabrać, aby mieć pewność, że robimy to jak należy. Wiemy, że zabieg szczotkowania powinien trwać około dwie minuty i dla właściwej higieny wskazane jest także użycie nici dentystycznej (najlepsza jest ta lekko pokryta woskiem, co znacznie ułatwia czyszczenie) i płynu do płukania ust. Ale na tym nasza wiedza się kończy, a jak się okazuje to zagadnienie można w znaczny sposób rozwinąć. Otóż: ruch szczoteczki tym razem nie jest w formie „kółek”, a raczej przyjmuje postać czyszczenia szkliwa bardziej obrotowego i „wymiatającego”. W wieku dorosłym na bok powinniśmy odstawić miękkie szczoteczki (wyjątkiem jest zalecenie dentysty). Takie włosie bowiem nie „wymiata” wszystkich osadów. Szczoteczka do zębów powinna mieć małą główkę i elastyczną rączkę, by umożliwić dotarcie nawet do najdalej położonych zakamarków (np. zębów mądrości). Włosie powinno być zaś syntetyczne, bo na naturalnym znacznie szybciej gromadzą się bakterie. Podczas mycia należy szczególną uwagę zwrócić na przestrzenie miedzyzębowe, a cały zabieg zakończyć oczyszczeniem języka z nagromadzonych nalotów. Służy do tego specjalna tarka, którą można kupić w drogerii (część szczoteczek może mieć ją wbudowaną po grzbietowej stronie). Na koniec zęby nitkujemy i płuczemy płynem z fluorem. Zęby najlepiej jest myć po każdym posiłku, aby nie dać bakteriom pożywki w postaci zalegających resztek jedzenia. Szczoteczki należy wymieniać co dwa miesiące. Dobrą inwestycja jest także zakupu tych elektrycznych.
Czyszczenie zębów u stomatologa
Nieestetyczne naleciałości oraz osady mogą pojawić się na szkliwie nawet przy niezwykle skrupulatnym ich myciu. Zależy to głównie od naszej diety, niewłaściwej mineralizacji, długotrwałego stosowania antybiotyków czy nawet predyspozycji genetycznych organizmu. Jeśli uśmiech pozostawia wiele do życzenia, pora udać się do specjalisty, który pomoże ten problem zlikwidować. Jakie zabiegi stomatologiczne warto wykonać? Pomocne będzie pozbycie się kamienia nazębnego za pomocą skalingu, piaskowanie szkliwa, które sprawi, że znikną przebarwienia, a nowe osady będą wykazywały zdecydowanie mniejszą przyczepność, a także lakierowanie, które ma na celu wspomóc profilaktykę przeciwpróchniczą. Ostatni z wymienionych zabiegów zaleca się przeprowadzać nawet raz na pół roku. Wykonywany przy użyciu fluoru jest doskonałą metodą zapobiegania działaniu bakterii, a do tego wzmacnia zęby. Na koniec warto poddać się zabiegowi wybielania np. przy użyciu żelu, który po naniesieniu na szkliwo zostaje poddany działaniu wiązki światła czy w postaci nakładek dopasowanych do kształtu uzębienia i wykonanych na specjalne zamówienie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze