9 kroków do białych zębów
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuNikogo nie trzeba chyba przekonywać o tym, że białe, zdrowe zęby dodają twarzy urody. Sprawiają, że kobieta wygląda młodziej, a jej uśmiech – świeżo. Jeżeli myślisz, że śnieżnobiałe zęby są wyłącznie atutem gwiazd filmowych i celebrytów, mylisz się. Ty także możesz rozjaśnić swój uśmiech bez konieczności przechodzenia kosztownych zabiegów stomatologii estetycznej. Dowiedz się, jak uzyskać białe zęby w 9 prostych krokach.
Dieta na białe zęby
Unikaj wszystkiego, co może spowodować powstawanie przebarwień na zębach – od kawy i herbaty, po czerwone wino i colę. Wystrzegaj się także gorących i kleistych pokarmów zawierających ciemny barwnik, takich jak krówki czy sosy do grilla. Przywrą one do powierzchni zębów i przyczynią się do powstawania nieatrakcyjnych plam.
Pamiętaj, że zawierające wysokie stężenie kwasów białe wino także nie wpływa pozytywnie na jakość twojego uśmiechu – uszkadza ono szkliwo i osłabia zęby, sprawiając, że stają się bardziej podatne na powstawanie przebarwień. Po wypiciu białego wina lub jakiegokolwiek innego kwaskowatego napoju, nie powinnaś myć zębów. W ten sposób jeszcze mocniej wetrzesz w ich powierzchnię szkodliwe związki. Kwaśny napój warto popić wodą i poczekać, aż ślina zrobi swoje – posiada ona zdolność mineralizacji szkliwa.
Domowe sposoby na białe zęby
Połączenie sody oczyszczonej i nadtlenku wodoru to sprawdzony sposób na wyraźnie bielsze zęby. Połącz niewielką ilość nadtlenku wodoru z dwukrotnie większą dawką sody oczyszczonej i natrzyj mieszanką zęby. Innym sposobem na rozjaśnienie uśmiechu jest nasączenie ręcznika nadtlenkiem wodoru i dokładne przetarcie nim zębów. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się ze szkliwa ciemnych przebarwień.
Częstym problemem wynikającym ze stosowania preparatów wybielających własnej roboty jest nadwrażliwość i podrażnienie dziąseł. Niestety w ten sam sposób działać mogą gotowe produkty, które dzięki wysokiemu stężeniu nadtlenku mocznika (związku, który w momencie kontaktu z zębami zmienia się w nadtlenek wodoru), pomagają uzyskać bielsze zęby nawet w kilka godzin od zastosowania. Dlatego specjaliści zalecają stosowanie produktów o stężeniu nadtlenku nie wyższym niż 10%, które wybielają zęby w okresie co najmniej 2 tygodni.
Nasmaruj zęby wazeliną. W ten sposób nie tylko unikniesz smug pozostawionych przez czerwoną szminkę, ale także uchronisz zęby przed plamami spowodowanymi jedzeniem i napojami.
Aby podkreślić białą barwę zębów, na usta nakładaj szminki z niebieskim pigmentem – np. odcienie jagód, wina czy wiśni. Unikaj pomadek perłowych, a także matowych, beżowych, żółtych i brązowych kosmetyków do makijażu, które zwiększą widoczność niedoskonałości uzębienia.
Jak i czym myć zęby?
Wierz lub nie, ale sposób, w jaki szczotkujesz zęby może pozbawiać je zewnętrznej warstwy szkliwa, przez co z czasem nabierają żółtego koloru. Aby zachować biały odcień zębów, używaj szczoteczki z miękkim włosiem – dotyczy to zarówno produktów tradycyjnych, jak i elektrycznych. Czyść zęby przez 2 minuty co najmniej 2 razy dziennie i rób to delikatnie. Jeżeli czujesz taką potrzebę, możesz odświeżyć oddech także po przerwie na lunch.
Postaw na szczoteczkę elektryczną. Za jej pomocą nie tylko dokładnie usuniesz kamień nazębny i zadbasz o zdrowie dziąseł, ale także (w przypadku modeli z licznikiem czasu) upewnisz się, że szczotkujesz zęby wystarczająco długo.
Używaj wybielającej pasty do zębów. Dzięki zawartości składników, takich jak nadtlenek wapnia czy soda oczyszczona, skutecznie usunie ona przebarwienia i wzmocni szkliwo.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze