Co warto jeść, aby mieć zdrowe i białe zęby
DANUTA CAPIGA • dawno temuWarto wypróbować naturalne sposoby, zadbać o higienę jamy ustnej i zastosować w swoim menu właściwą dietę, która wzmocni nasze zęby i nie doprowadzi do przebarwień.
Na rynku istnieje wiele środków chemicznych i zabiegów, które wybielają zęby, ale warto wypróbować naturalne sposoby i zmienić swój styl życia. Należy przede wszystkim zadbać o higienę jamy ustnej i zastosować w swoim menu właściwą dietę, która wzmocni nasze zęby i nie doprowadzi do przebarwień.
Najlepszym składnikiem zdrowych zębów i mocnego, niepękającego szkliwa jest wapń, a największym jego źródłem – mleko, jogurty, kefiry, sery żółte i topione. Duże ilości wapnia mają ryby, zwłaszcza te drobne, jak szproty i sardynki, które jemy razem z ośćmi. Żółty ser wg badań podnosi pH płytki nazębnej, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju próchnicy i zapalenia dziąseł.
Ważne są również twarde warzywa, jak kalarepa, seler, marchew, jabłka. Ich jedzenie ma właściwości ścierające — podczas gryzienia dochodzi do usuwania osadu nazębnego. Stymulują także produkcję śliny, która zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, do której przywiera osad.
Warto też jeść w sezonie truskawki, gdyż zawierają enzym – kwas maleinowy, który ma właściwości wybielające.
Powierzchnię zęba może rozjaśnić też kwas zawarty w owocach takich jak pomarańcze czy ananasy, które również pobudzają wydzielanie śliny.
Niestety kwasy owocowe z cytrusów wypłukują kryształki szkliwa z powierzchni zęba. Należy więc przed zjedzeniem kwaśnego owocu umyć zęby pastą mineralizującą.
Tłuste ryby morskie jak śledź, szprot, łosoś, sardynka, makrela mają największą zawartość witaminy D wśród produktów spożywczych. Witamina D spełnia ważną rolę w organizmie, pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, a także zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczu.
W naszej diecie nie może zabraknąć witaminy C, która odpowiada za stan dziąseł oraz zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych. Witaminę tę znajdziemy przede wszystkim w owocach głównie kiwi i grejpfrutach.
Niesamowite właściwości zdrowotne ma organiczny olej kokosowy, dostępny w sklepach z ekologiczną żywnością. Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, wzmacnia kości.
Nie wystarczy codzienne mycie zębów, aby były zdrowe i mocne. Należy zwracać również uwagę na to, co jemy.
O szkodliwym działaniu słodyczy na nasze zęby wiedzą wszyscy.
— Stan zdrowia naszych zębów nie zależy bowiem od ilości spożywanego cukru, lecz od długości czasu, podczas, którego cukier ma kontakt z zębami – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej.
Szerokim łukiem powinniśmy omijać napoje gazowane, colę, gdyż zawarta w nich chemia powoduje erozję szkliwa. Od papierosów, kawy, herbaty powstaje ciemny osad, tytoń ma szkodliwy wpływ na błonę śluzową jamy ustnej.
By zachować zdrowe, ładne zęby, warto ograniczyć węglowodany. Jeść pieczywo ciemne, gruboziarniste, surowe jarzyny.
Źródło: informacja prasowa Bartosz Karut
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze