10 sprawdzonych sposobów na białe zęby

15. Marzysz o jaśniejszych, bielszych zębach?Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem, ale też niektóre pospolite potrawy, napoje, a nawet płyny do płukania jamy ustnej mogą je powodować. Istnieją domowe sposoby, które pomogą wybielić zęby, a unikanie substancji powodujących przebarwienia powstrzyma pogłębienie problemu. Zastosuj nasze wskazówki, aby odzyskać śnieżnobiały uśmiech.
Zdjęcie autorstwa Rupert Taylor-Price / CC BY

15. Marzysz o jaśniejszych, bielszych zębach?
Czy twój uśmiech stracił blask i nabrał odcieni szarości? Przebarwienia na zębach pojawiają się z wiekiem, ale też niektóre pospolite potrawy, napoje, a nawet płyny do płukania jamy ustnej mogą je powodować. Istnieją domowe sposoby, które pomogą wybielić zęby, a unikanie substancji powodujących przebarwienia powstrzyma pogłębienie problemu. Zastosuj nasze wskazówki, aby odzyskać śnieżnobiały uśmiech.

14. Sposoby na wybielanie zębów w domuWielu powierzchownych przebarwień można pozbyć się samodzielnie. Dostępnych jest wiele produktów, które można stosować w domu – zestawy, paski oraz pasty do zębów, dzięki którym rozjaśnisz przebarwienia. Istnieją też bardziej tradycyjne metody. Produkty do wybielania zębów dostępne w aptekach zawierają łagodne wybielacze, które rozjaśniają pożółkłe zęby. W składzie pasty do zębów często występują środki ścierające, które usuwają powierzchowne przebarwienia. Aby pozbyć się bardziej opornych przebarwień, może być konieczna pomoc dentysty.
Zdjęcie autorstwa Ari-san / CC BY

14. Sposoby na wybielanie zębów w domu
Wielu powierzchownych przebarwień można pozbyć się samodzielnie. Dostępnych jest wiele produktów, które można stosować w domu – zestawy, paski oraz pasty do zębów, dzięki którym rozjaśnisz przebarwienia. Istnieją też bardziej tradycyjne metody. Produkty do wybielania zębów dostępne w aptekach zawierają łagodne wybielacze, które rozjaśniają pożółkłe zęby. W składzie pasty do zębów często występują środki ścierające, które usuwają powierzchowne przebarwienia. Aby pozbyć się bardziej opornych przebarwień, może być konieczna pomoc dentysty.

13. Zestawy do wybielania zębówDomowe zestawy do wybielania zębów zawierają przeważnie nadtlenek karbamidu – środek wybielający, który usuwa zarówno powierzchowne, jak i oporne przebarwienia oraz zmienia naturalny odcień zębów. Jeśli przebarwienia spowodowane są piciem kawy, taki zestaw do wybielania może pomóc. Niekiedy zestawy zawierają żel na bazie nadtlenku, który nakłada się za pomocą małej szczoteczki. Inne zestawy zawierają specjalne wkładki na zęby z żelem, które należy stosować codziennie (od 30 do 45 min) przez tydzień lub dłużej.
Zdjęcie autorstwa Whiter Image / CC BY

13. Zestawy do wybielania zębów
Domowe zestawy do wybielania zębów zawierają przeważnie nadtlenek karbamidu – środek wybielający, który usuwa zarówno powierzchowne, jak i oporne przebarwienia oraz zmienia naturalny odcień zębów. Jeśli przebarwienia spowodowane są piciem kawy, taki zestaw do wybielania może pomóc. Niekiedy zestawy zawierają żel na bazie nadtlenku, który nakłada się za pomocą małej szczoteczki. Inne zestawy zawierają specjalne wkładki na zęby z żelem, które należy stosować codziennie (od 30 do 45 min) przez tydzień lub dłużej.

12. Paski wybielającePaski wybielające pomogą w usunięciu przebarwień. Te cienkie paski zawierają warstwę żelu wybielającego na bazie nadtlenku. Stosuje się je codziennie przez kilka minut przez tydzień lub dłużej. Rezultaty widoczne są już po kilku dniach i utrzymują się przynajmniej do roku. Paski nie dają tak radykalnych efektów jak zestawy do wybielania, ale są niezawodne i łatwe w użyciu.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

12. Paski wybielające
Paski wybielające pomogą w usunięciu przebarwień. Te cienkie paski zawierają warstwę żelu wybielającego na bazie nadtlenku. Stosuje się je codziennie przez kilka minut przez tydzień lub dłużej. Rezultaty widoczne są już po kilku dniach i utrzymują się przynajmniej do roku. Paski nie dają tak radykalnych efektów jak zestawy do wybielania, ale są niezawodne i łatwe w użyciu.

11. Pasty wybielająceDostępne bez recepty pasty wybielające, żele i płyny pomogą usunąć powierzchowne przebarwienia. Wiele tych produktów zawiera łagodne środki ścierające lub polerujące czy substancje chemiczne. W porównaniu do wybielaczy, nie zmieniają naturalnego odcienia zębów.
Zdjęcie autorstwa digicla / CC BY

11. Pasty wybielające
Dostępne bez recepty pasty wybielające, żele i płyny pomogą usunąć powierzchowne przebarwienia. Wiele tych produktów zawiera łagodne środki ścierające lub polerujące czy substancje chemiczne. W porównaniu do wybielaczy, nie zmieniają naturalnego odcienia zębów.

10. Tradycyjne sposoby na wybielanie zębówWielu ludzi wciąż stosuje babcine metody na delikatne wybielenie, szczotkując zęby sodą oczyszczoną. Poza tym, pewne produkty, takie jak seler, jabłka, gruszki czy marchew, powodują produkcję dużej ilości śliny, która oczyszcza zęby z resztek jedzenia. Żucie gumy do żucia bez cukru również wspomaga oczyszczanie oraz wzmaga wytwarzanie śliny, co z kolei neutralizuje kwasy powodujące próchnicę.
Zdjęcie autorstwa Paul Williams / CC BY

10. Tradycyjne sposoby na wybielanie zębów
Wielu ludzi wciąż stosuje babcine metody na delikatne wybielenie, szczotkując zęby sodą oczyszczoną. Poza tym, pewne produkty, takie jak seler, jabłka, gruszki czy marchew, powodują produkcję dużej ilości śliny, która oczyszcza zęby z resztek jedzenia. Żucie gumy do żucia bez cukru również wspomaga oczyszczanie oraz wzmaga wytwarzanie śliny, co z kolei neutralizuje kwasy powodujące próchnicę.

9. Wybielanie a zabiegi dentystyczneJeśli masz wykonaną licówkę, koronę, most, bonding lub wypełnienie, zachowaj ostrożność przy wybielaniu zębów. Wybielacze nie rozjaśnią sztucznych zębów, co oznacza, że będą one wyróżniać się na tle świeżo wybielonych naturalnych zębów. Aby wyrównać efekt wybielenia, konieczne może być ponowne wykonanie danego zabiegu.
Zdjęcie autorstwa kc7fys / CC BY

9. Wybielanie a zabiegi dentystyczne
Jeśli masz wykonaną licówkę, koronę, most, bonding lub wypełnienie, zachowaj ostrożność przy wybielaniu zębów. Wybielacze nie rozjaśnią sztucznych zębów, co oznacza, że będą one wyróżniać się na tle świeżo wybielonych naturalnych zębów. Aby wyrównać efekt wybielenia, konieczne może być ponowne wykonanie danego zabiegu.

8. Zapobieganie przebarwieniomZ wiekiem zewnętrzna warstwa szkliwa zużywa się. Kolejna warstwa, zwana zębiną, ma odcień żółtawy. Dlatego tak ważne jest unikanie przebarwień, szczególnie po wybielaniu. Jeśli będziesz uważać na jedzenie i napoje, które powodują przebarwienia, rezultaty wybielania utrzymają się do roku. Zbyt częste wybielanie zębów może spowodować, że będą one bardziej przezroczyste lub nabiorą niebieskiego odcienia, więc zadbaj o utrzymanie efektu rozjaśnienia.
Zdjęcie autorstwa Martin Cathrae / CC BY

8. Zapobieganie przebarwieniom
Z wiekiem zewnętrzna warstwa szkliwa zużywa się. Kolejna warstwa, zwana zębiną, ma odcień żółtawy. Dlatego tak ważne jest unikanie przebarwień, szczególnie po wybielaniu. Jeśli będziesz uważać na jedzenie i napoje, które powodują przebarwienia, rezultaty wybielania utrzymają się do roku. Zbyt częste wybielanie zębów może spowodować, że będą one bardziej przezroczyste lub nabiorą niebieskiego odcienia, więc zadbaj o utrzymanie efektu rozjaśnienia.

7. Papierosy wrogiem pięknego uśmiechuPalenie ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na biel zębów. W wyniku palenia tytoniu powstają brązowe przebarwienia, które wnikają w szczeliny szkliwa, co powoduje, że są uciążliwe w usunięciu samym tylko szczotkowaniem. Im dłużej palisz, tym bardziej przebarwione stają się zęby. Palenie skutkuje też nieświeżym oddechem, zapaleniem dziąseł oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka.
Zdjęcie autorstwa Luciano Belviso / CC BY

7. Papierosy wrogiem pięknego uśmiechu
Palenie ma negatywny wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na biel zębów. W wyniku palenia tytoniu powstają brązowe przebarwienia, które wnikają w szczeliny szkliwa, co powoduje, że są uciążliwe w usunięciu samym tylko szczotkowaniem. Im dłużej palisz, tym bardziej przebarwione stają się zęby. Palenie skutkuje też nieświeżym oddechem, zapaleniem dziąseł oraz zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

6. Jedzenie powodujące przebarwieniaOto kolejny powód, dlaczego należy uważać na to, co się je: wiele produktów powoduje przebarwienia. Według dentystów, wszystko, co plami biały podkoszulek ma to samo działanie na zęby. Produkty wykazujące silne działanie odbarwiające to: kawa, herbata oraz ciemne napoje gazowane i soki. Takie przebarwienia powstają powoli i z wiekiem są bardziej widoczne.
Zdjęcie autorstwa trophygeek / CC BY

6. Jedzenie powodujące przebarwienia
Oto kolejny powód, dlaczego należy uważać na to, co się je: wiele produktów powoduje przebarwienia. Według dentystów, wszystko, co plami biały podkoszulek ma to samo działanie na zęby. Produkty wykazujące silne działanie odbarwiające to: kawa, herbata oraz ciemne napoje gazowane i soki. Takie przebarwienia powstają powoli i z wiekiem są bardziej widoczne.

5. Zastanów się, zanim się napijeszNapoje takie jak czerwone wino, sok żurawinowy czy grapefruitowy mają mnóstwo substancji wspierających naturalne mechanizmy obronne człowieka, ale powodują też przebarwienia. Nie oznacza to, że należy z nich zrezygnować, pamiętaj jednak, aby wypłukać usta po ich spożyciu.
Zdjęcie autorstwa Uncalno Tekno / CC BY

5. Zastanów się, zanim się napijesz
Napoje takie jak czerwone wino, sok żurawinowy czy grapefruitowy mają mnóstwo substancji wspierających naturalne mechanizmy obronne człowieka, ale powodują też przebarwienia. Nie oznacza to, że należy z nich zrezygnować, pamiętaj jednak, aby wypłukać usta po ich spożyciu.

4. Inne produkty powodujące przebarwieniaGłęboki kolor jagód, porzeczki czy buraków sugeruje ich odżywcze bogactwo – może jednak pozostać też na zębach. Jedz na zdrowie i zapobiegaj przebarwieniom poprzez:
Zdjęcie autorstwa Jared Smith / CC BY

4. Inne produkty powodujące przebarwienia
Głęboki kolor jagód, porzeczki czy buraków sugeruje ich odżywcze bogactwo – może jednak pozostać też na zębach. Jedz na zdrowie i zapobiegaj przebarwieniom poprzez:

3. Napoje energetyczne szkodliwe dla zębów?Wszystkie słodzone napoje są szkodliwe dla zębów, jednak według najnowszych badań niektóre napoje energetyczne mogą mieć jeszcze gorszy wpływ na zdrowy uśmiech. Naukowcy odkryli, że tego typu napoje, jak i lemoniada mogą zniszczyć szkliwo zębów w wyniku długotrwałego stosowania, co skutkuje przezroczystymi, przebarwionymi zębami. Aby zapobiec erozji szkliwa:
Zdjęcie autorstwa Dosionair / CC BY

3. Napoje energetyczne szkodliwe dla zębów?
Wszystkie słodzone napoje są szkodliwe dla zębów, jednak według najnowszych badań niektóre napoje energetyczne mogą mieć jeszcze gorszy wpływ na zdrowy uśmiech. Naukowcy odkryli, że tego typu napoje, jak i lemoniada mogą zniszczyć szkliwo zębów w wyniku długotrwałego stosowania, co skutkuje przezroczystymi, przebarwionymi zębami. Aby zapobiec erozji szkliwa:

2. Leki powodujące przebarwieniaAntybiotyki tetracyklinowe powodują szary odcień zębów u dzieci, których zęby wciąż rosną. Antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej zawierające substancje takie jak chlorheksydyna czy chlorek cetylopirydyniowy również mogą przebarwić zęby. Niektóre leki antyhistaminowe, przeciwpsychotyczne oraz na nadciśnienie powodują przebarwienia, tak samo jak żelazo czy za duże spożyciu fluorku. Jeśli wybielenie nie pomoże, należy zapytać dentystę o bonding – zabieg, w którym pokrywa się powierzchnię przebarwionych zębów.
Zdjęcie kosmetyków / Shutterstock

2. Leki powodujące przebarwienia
Antybiotyki tetracyklinowe powodują szary odcień zębów u dzieci, których zęby wciąż rosną. Antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej zawierające substancje takie jak chlorheksydyna czy chlorek cetylopirydyniowy również mogą przebarwić zęby. Niektóre leki antyhistaminowe, przeciwpsychotyczne oraz na nadciśnienie powodują przebarwienia, tak samo jak żelazo czy za duże spożyciu fluorku. Jeśli wybielenie nie pomoże, należy zapytać dentystę o bonding – zabieg, w którym pokrywa się powierzchnię przebarwionych zębów.

1. Nie zapominaj o codziennej pielęgnacjiProsta metoda na zachowanie śnieżnobiałego uśmiechu to szczotkowanie. Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie i czyść zęby nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie. Lepszym sposobem jest szczotkowanie po każdym posiłku. Szczotkowanie zapobiega przebarwieniom, szczególnie w okolicach dziąseł. Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki do zębów mogą być lepsze od tych tradycyjnych w usuwaniu przebarwień i kamienia nazębnego.
Zdjęcie autorstwa Pink Sherbet Photography's photostream / CC BY

1. Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji
Prosta metoda na zachowanie śnieżnobiałego uśmiechu to szczotkowanie. Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie i czyść zęby nicią dentystyczną przynajmniej raz dziennie. Lepszym sposobem jest szczotkowanie po każdym posiłku. Szczotkowanie zapobiega przebarwieniom, szczególnie w okolicach dziąseł. Zarówno elektryczne, jak i soniczne szczoteczki do zębów mogą być lepsze od tych tradycyjnych w usuwaniu przebarwień i kamienia nazębnego.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Uroda:

Acetonowy czy bezacetonowy zmywacz do paznokci? Odkryj tajemnicę składu Kilka pomysłów na zimowe kąpiele Depilacja nóg kremem Stylizacja paznokci, czyli sposób na piękne dłonie Jak zmienić kolor oczu? Krem idealny dla trzydziestolatek! Najpiękniejsze sukienki studniówkowe. Najmodniejsze i kreacje wieczorowe na wyjątkową okazję Usuwanie przebarwień Jak wyglądać pięknie na sylwestra i karnawał Skóra po odchudzaniu Różne rodzaje welonu ślubnego. Jak go dobrać do sukni? Wybielanie piegów

Popularne w tym tygodniu:

Złote łańcuszki - jak o nie dbać?MATERIAŁ PROMOCYJNY