Metody wybielania zębów
DANUTA CAPIGA • dawno temuBiałe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu, a także dobre samopoczucie i pewność siebie. Z wiekiem i czynnikami środowiskowymi zmieniają swoją barwę. Gabinety stomatologiczne proponują różne zabiegi, dzięki którym nasze zęby staną się białe i lśniące. Tylko czy takie zabiegi nie szkodzą naszym zębom?
Białe zęby to podstawa zdrowego uśmiechu, a także dobre samopoczucie i pewność siebie. Z wiekiem i czynnikami środowiskowymi zmieniają swoją barwę. Gabinety stomatologiczne proponują różne zabiegi, dzięki którym nasze zęby staną się białe i lśniące. Tylko czy takie zabiegi nie szkodzą naszym zębom?
— Wybielanie nie osłabia struktury zębów, ani nie zwiększa ich podatności na próchnicę. Co prawda po zabiegu może się zdarzyć, że pacjent będzie odczuwał nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, lecz jeśli nie ustąpi ona w ciągu kilku godzin, z pomocą powinny przyjść nowoczesne pasty i żele przeciwko nadwrażliwości – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej.
Warunkiem niezbędnym dla osiągnięcia zadowalającego efektu jest utrzymanie higieny jamy ustnej, rezygnacja ze szkodliwych nawyków np. palenia papierosów.
Decydując się na wybielanie, trzeba koniecznie zadbać o stan uzębienia (oczyszczenie z próchnicy, wymiana wypełnień).
O ile przebarwienia nie są zbyt duże, ich rozjaśnianie możemy uzyskać metodą domową, używając wybielających past, żeli z nakładkami, czy nasączonych substancją wybielającą pasków. Jest to zdecydowanie metoda najtańsza, ale jej efekty nie są satysfakcjonujące.
Jeżeli oczekujemy szybkich i skutecznych rezultatów, możemy zdecydować się na profesjonalne wybielanie w gabinetach stomatologicznych metodą nakładkową lub laserową.
— Atutem metody nakładkowej jest niewątpliwie to, że przeprowadzona jest samodzielnie przez pacjenta w domu. Polega na noszeniu wykonanej na zamówienie nakładki przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub przez dwa tygodnie w nocy, oraz zaledwie dwóch wizyt w gabinecie. Podczas pierwszej stomatolog pobiera wycisk, a na drugiej sprawdza dopasowanie nakładki i przeprowadza szczegółowy instruktaż postępowania – tłumaczy dr Adrianna Badora.
Metoda ta jest dużo tańsza od laserowej, a nakładki mogą być użyte do kolejnego wybielania po konsultacji ze stomatologiem.
Metoda laserowa jest skuteczniejsza przy trudniejszych przebarwieniach, uzyskany efekt bardziej spektakularny, ale koszt znacznie wyższy.
Należy pamiętać, że zabiegi wybielania wcale nie są tanie i nie gwarantują efektu długotrwałego. Kawa, herbata, kolorowy alkohol, napoje gazowane, niektóre leki, nikotyna to najwięksi wrogowie białego szkliwa. Zmieńmy nasze nawyki żywieniowe i inne przyzwyczajenia, dzięki czemu pozostaniemy zdrowsi, a problem wyboru metody wybielania zębów nie będzie nas dotyczył.
Źródło: informacja prasowa Bartosz Karut
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze