Jak przytyć w prosty sposób?
10. Niedowaga powodem do kompleksów?
Bez wątpienia to nadwaga i otyłość stanowią częstą przyczynę obniżenia poczucia własnej wartości. Nadmiar kilogramów budzi frustrację i powoduje kompleksy u wielu osób. Niemniej jednak istnieje niewielki odsetek ludzi, którzy nie czują się dobrze we własnym ciele ze względu na jego zbyt małą masę. W ich przypadku uzyskanie wzrostu wagi ciała nie jest takie proste. Jak to zrobić?
9. Wyklucz zaburzenia medyczne
Problem z przybraniem na wadze ciała może mieć wiele przyczyn. Mogą być one związane z chorobami tarczycy (np. nadczynnością tarczycy) albo zakażeniem pasożytniczym. To ważne, aby udać się na wizytę lekarską w momencie, gdy waga ciała spada bądź stoi na tym samym poziomie pomimo wzrostu podaży kalorii do organizmu.
8. Zwiększ dzienne spożycie kalorii
W celu przybrania na wadze konieczne jest zwiększenie dziennej ilości kalorii dostarczanych do organizmu wraz z pożywieniem. Jeżeli twoja norma wynosi 2000 kalorii, to zwiększ ją do 2400 kalorii. Jeżeli nie zaobserwujesz wzrostu wagi ciała po tygodniu, to zwiększaj stopniowo o 100 ilość kalorii.
7. Rozważ wizytę u dietetyka
To ważne, aby starając się o zwiększenie masy ciała, zadbać nie tylko o zwiększenie ilości tłuszczu w organizmie, lecz także mięśni. W tym celu konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy węglowodanami, tłuszczem oraz białkiem w każdym posiłku. Odpowiednio skomponowaną pod tym kątem dietę może przygotować dla nas dietetyk.
6. Spożywaj kalorie pełnowartościowe
Za pomocą produktów typu fast food można stosunkowo szybko przybrać na wadze. Niemniej jednak jest to niekorzystne dla zdrowia, gdyż w ten sposób zwiększa się ryzyko chorób układu krążenia. Zamiast fast foodów lepiej sięgać po kaloryczne orzechy czy suszone owoce, które dostarczą organizmowi ważnych składników odżywczych.
5. Jedz 6 razy dziennie
W celu zwiększenia ilości kalorii dostarczanych wraz z pożywieniem, konieczne jest również zwiększenie częstotliwości spożywania posiłków. Postaraj się jeść 5-6 razy dziennie. Oczywiście zadbaj o to, aby posiłki poza wysoką kalorycznością stanowiły również źródło witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
4. Pij koktajle odżywcze
Koktajle przyrządzone na bazie świeżych i suszonych owoców, jaglanki czy produktów mlecznych mogą znacząco zwiększyć kaloryczność posiłków w ciągu dnia. Wystarczy, że do każdego z nich dodasz dużą szklankę koktajlu bogatego w składniki odżywcze.
3. Włącz kaloryczne sosy do posiłków spożywanych w ciągu dnia
Wiele sosów dodawanych do sałatek powstaje na bazie oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. Oleje to czysty tłuszcz, który jest składnikiem wysokokalorycznym. Dodając dwie łyżki oliwy do sałatki, możesz znacząco zwiększyć jej wartość kaloryczną. Dobrze by było, aby każdy posiłek był łączony z takim dodatkiem.
2. Zamień trening kardio na siłowy
W trakcie treningu kardio (np. bieganie, jazda na rowerze) organizm spala duże ilości kalorii. To z kolei może utrudnić proces przybierania na wadze. W związku z tym, że aktywność fizyczna to bardzo ważny element zdrowego stylu życia, w tym przypadku niewskazana jest rezygnacja ze sportu. Można ewentualnie rozważyć zamianę treningów typu kardio na ćwiczenia siłowe, które umożliwią wzrost masy mięśniowej, a tym samym spowodują wzrost wagi.
1. Jedz pełnowartościowe białko
Białko to podstawowy budulec organizmu człowieka. Jest ono niezbędne dla prawidłowego rozwoju masy mięśniowej. To ważne, aby po ćwiczeniach spożyć posiłek obfitujący w ten składnik odżywczy. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie większej wagi ciała oraz ładnej rzeźby.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze