Dlaczego warto mieć przyjaciół?
AMELIA • dawno temuPrzyjaciel wysłucha, pocieszy, rozbawi, przywoła do porządku, pozwoli ci się na nim wyżyć, uspokoi, zmobilizuje, mówiąc krótko przyjaciel ulepszy twoją egzystencję. Ale to nie wszystko. Według najnowszych badań ludzie, którzy mają od dwóch do czterech bliskich przyjaciół, żyją o 6 lat dłużej, niż samotnicy lub osoby otoczone wieloma znajomymi. Może więc pora pogodzić się z przyjaciółką?
Przyjacielska psychoterapia – i to całkowicie darmowa
Rozmowy z bliskim człowiekiem, przyjacielem (płeć nie jest tu ważna) przypominają sesje u psychoterapeuty. Badacze zauważyli, że podczas szczerej rozmowy z przyjacielem ludzie odprężają się tak bardzo, że mogą wejść w stan płytkiej hipnozy. Są zrelaksowani bardziej niż w kontaktach ze współpracownikami, a nawet życiowymi partnerami.
Przyjaciel pomaga rozwiązywać problemy
Okazuje się, że nawet jeśli przyjaciele rozmawiają o trudnych dla nich sprawach, to uśmiechają się co 4 minuty, a co 11 minut wybuchają śmiechem. Żarty i luźna atmosfera sprawiają, że znacznie łatwiej jest rozładować emocje i znaleźć rozwiązanie sprawy, wydawać by się mogło, nierozwiązywalnej.
Kobieca przyjaźń
Okazuje się, że kobiety przyjaźnią się nieco inaczej niż mężczyźni. Dla pań przyjaźń to powrót do dzieciństwa. Wśród przyjaciółek znów mogą pochichotać i powygłupiać się jak małe dziewczynki. Choć przez chwilę nikt od nich nie wymaga, by były silnymi, radzącymi sobie ze wszystkim matkami, żonami, singielkami.
Śmiech to zdrowie
Naukowcy twierdzą, że z każdym rokiem życia człowiek śmieje się coraz mniej. Siedmiolatek robi to przez 28 godzin w roku, trzydziestolatek tylko przez 4. Dzięki przyjaźni możemy nieco poprawić wynik. Korzyści ze śmiechu odczuwa cały organizm. Czy wiesz, że śmiejąc się niepohamowanie spalasz tyle kalorii, co podczas 18-minutowego pływania?
Przyjaciółka najlepsza na wzmocnieniepoczucia własnej wartości
Przyjaźnimy się z osobami, które uważamy za wartościowe. Jeśli więc taki człowiek, lepszy niż reszta ludzkości, poświęca nam swój czas, my również czujemy się dowartościowane. Poza tym, badania mówią same za siebie. Jeśli opowiadamy coś ukochanemu mężczyźnie, kiwnie głową – pokazując, że nas słucha – raz na 5 minut. Przyjaciółka zrobi to raz na 43 sekundy. Przyjaciółka znacznie częściej powtarza także słowo „rozumiem” - średnio co 94 sekundy. Partner powie to tylko raz na 7 minut.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze