Dlaczego na migrenę cierpią głównie kobiety?

11. Jakie kobiety cierpią na migrenę?Kobiety stanowią około 75% cierpiących na ataki migreny. W większości są to panie od 20 do 45 roku życia, czyli w takim okresie, gdy muszą realizować wiele obowiązków domowych i zawodowych. Migrena przeszkadza w aktywnym życiu i często uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

11. Jakie kobiety cierpią na migrenę?
Kobiety stanowią około 75% cierpiących na ataki migreny. W większości są to panie od 20 do 45 roku życia, czyli w takim okresie, gdy muszą realizować wiele obowiązków domowych i zawodowych. Migrena przeszkadza w aktywnym życiu i często uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.

10. Migrena u mężczyznMężczyźni, którzy cierpią na migrenę doświadczają zazwyczaj mniejszego i krótszego bólu głowy niż kobiety. Dodatkowo nie mają innych uciążliwych objawów, takich jak wymioty i nudności.
Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

10. Migrena u mężczyzn
Mężczyźni, którzy cierpią na migrenę doświadczają zazwyczaj mniejszego i krótszego bólu głowy niż kobiety. Dodatkowo nie mają innych uciążliwych objawów, takich jak wymioty i nudności.

9. Migrena a hormonyLekarze uważają, że kobiece hormony, a zwłaszcza estrogen, mogą grać ważną rolę w wywoływaniu ataków migreny. Nie jest jeszcze dokładnie zbadane, jaki jest związek między migreną a hormonami, ale faktem jest, że przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego poziomy estrogenu i progesteronu spadają drastycznie. Estrogen wpływa też na równowagę chemiczną mózgu i zwiększa wrażliwość na ból. Dlatego przed okresem kobiety mogą być bardziej wrażliwe na skurcze, bóle mięśniowe i bóle głowy.

9. Migrena a hormony
Lekarze uważają, że kobiece hormony, a zwłaszcza estrogen, mogą grać ważną rolę w wywoływaniu ataków migreny. Nie jest jeszcze dokładnie zbadane, jaki jest związek między migreną a hormonami, ale faktem jest, że przed rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego poziomy estrogenu i progesteronu spadają drastycznie. Estrogen wpływa też na równowagę chemiczną mózgu i zwiększa wrażliwość na ból. Dlatego przed okresem kobiety mogą być bardziej wrażliwe na skurcze, bóle mięśniowe i bóle głowy.

8. Migrena a dojrzewanieMigrena wśród dzieci pojawia się mniej więcej w tym samym wieku, niezależnie od płci. W okresie dojrzewania obserwuje się natomiast zdecydowany wzrost pojawienia się ataków migreny u dziewcząt. Świadczy to również o wpływie hormonów na pojawianie się migrenowych bóli.
Zdjęcie autorstwa Carissa Rogers / CC BY

8. Migrena a dojrzewanie
Migrena wśród dzieci pojawia się mniej więcej w tym samym wieku, niezależnie od płci. W okresie dojrzewania obserwuje się natomiast zdecydowany wzrost pojawienia się ataków migreny u dziewcząt. Świadczy to również o wpływie hormonów na pojawianie się migrenowych bóli.

7. Migrena a miesiączkaOkoło 60% kobiet doświadcza ataku migreny na wiele dni przed lub w czasie miesiączki, a także w połowie cyklu, podczas owulacji. Bóle mogą być również silniejsze podczas okresu.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Migrena a miesiączka
Około 60% kobiet doświadcza ataku migreny na wiele dni przed lub w czasie miesiączki, a także w połowie cyklu, podczas owulacji. Bóle mogą być również silniejsze podczas okresu.

6. Migrena w ciążyWiele kobiet twierdzi, że ataki migreny podczas ciąży pojawiają się rzadziej, są mniej bolesne lub nawet całkowicie znikają. Inne kobiety skarżą się natomiast na większą częstotliwość występowania migreny w czasie ciąży.

6. Migrena w ciąży
Wiele kobiet twierdzi, że ataki migreny podczas ciąży pojawiają się rzadziej, są mniej bolesne lub nawet całkowicie znikają. Inne kobiety skarżą się natomiast na większą częstotliwość występowania migreny w czasie ciąży.

5. Zapobieganie migrenomKobiety powinny chronić się przed atakami migreny, zwłaszcza na krótko przed i w czasie miesiączki, kiedy to są bardziej podatne na jej ataki. Ważne jest, by być świadomym, kiedy następują wahania hormonów w organizmie. Co zrobić, by uchronić się przed migreną? Jest na to kilka wskazówek.
Zdjęcie autorstwa Quinn Dombrowski / CC BY

5. Zapobieganie migrenom
Kobiety powinny chronić się przed atakami migreny, zwłaszcza na krótko przed i w czasie miesiączki, kiedy to są bardziej podatne na jej ataki. Ważne jest, by być świadomym, kiedy następują wahania hormonów w organizmie. Co zrobić, by uchronić się przed migreną? Jest na to kilka wskazówek.

4. Zdrowo się odżywiajNa tydzień przed spodziewanym okresem nie jedz potraw zawierających duże ilości węglowodanów – zwłaszcza słodyczy i czekolady. Podnoszą one poziom cukru we krwi, co może wywołać atak migreny. Unikaj również alkoholu i tłustych serów. Jedz regularnie posiłki, gdyż niejedzenie powoduje z kolei spadek cukru we krwi i sprawia, że czujesz głód. To również czynnik wywołujący migrenę.
Zdjęcie autorstwa stu_spivack / CC BY

4. Zdrowo się odżywiaj
Na tydzień przed spodziewanym okresem nie jedz potraw zawierających duże ilości węglowodanów – zwłaszcza słodyczy i czekolady. Podnoszą one poziom cukru we krwi, co może wywołać atak migreny. Unikaj również alkoholu i tłustych serów. Jedz regularnie posiłki, gdyż niejedzenie powoduje z kolei spadek cukru we krwi i sprawia, że czujesz głód. To również czynnik wywołujący migrenę.

3. Znajdź czas na odpoczynekChodzenie spać i wstawanie o regularnych porach, a także właściwa ilość snu, zmniejszają ryzyko ataku migreny.

3. Znajdź czas na odpoczynek
Chodzenie spać i wstawanie o regularnych porach, a także właściwa ilość snu, zmniejszają ryzyko ataku migreny.

2. Regularnie ćwiczRegularne ćwiczenia fizyczne przez około pół godziny dziennie w ciągu dnia pomagają zmniejszyć stres, który jest częstym czynnikiem wywołującym ataki migreny. Spróbuj również technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja.
Zdjęcie autorstwa Rance Costa / CC BY

2. Regularnie ćwicz
Regularne ćwiczenia fizyczne przez około pół godziny dziennie w ciągu dnia pomagają zmniejszyć stres, który jest częstym czynnikiem wywołującym ataki migreny. Spróbuj również technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja.

1. Sięgnij po tabletkęJeśli żadne sposoby nie działają, a twoje ataki nie pozwalają wykonywać codziennych czynności, skontaktuj się z lekarzem. Na dzień lub dwa przed spodziewanym atakiem zażyj tabletkę przeciwbólową zawierającą paracetamol lub ibuprofen.

1. Sięgnij po tabletkę
Jeśli żadne sposoby nie działają, a twoje ataki nie pozwalają wykonywać codziennych czynności, skontaktuj się z lekarzem. Na dzień lub dwa przed spodziewanym atakiem zażyj tabletkę przeciwbólową zawierającą paracetamol lub ibuprofen.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Błonnik – piling dla jelit Polka u kosmetyczki. Coraz chętniej sięgamy po zabiegi medycyny estetycznej Koniec z retuszem w kolorowych magazynach? Wspomóż swoje włosy zimą Jesteśmy coraz grubsi! Zaburzenia metaboliczne Kampania "Ciśnienie na życie" Woda zmyje stres Zdrowa i smaczna dieta przyszłej mamy 6 powodów dla których warto pić wodę z kranu Czy będąc w związku możesz zrujnować własne zdrowie? Jakie produkty dbają o nasze zęby, a które szkodzą?

Popularne w tym tygodniu:

Jaki aparat ortodontyczny dla dziecka?