Mowa ciała kobiety
BEATKA • dawno temuO tym, że język niewerbalny potrafi przekazać więcej treści niż tysiąc słów, zapewne przekonałaś się już nieraz. Długie spojrzenie w oczy, kuszący uśmiech czy przypadkowe muśnięcie dłonią to oznaki zainteresowania mężczyzną. Nie zawsze jednak są one szczere, niekiedy mogą być po prostu opracowane na jeden cel. Poza tymi dość jasnymi przekazami niewerbalnymi, istnieje jeszcze mnóstwo innych, np. ułożenie nóg, które trudno jest zafałszować. Wyzwól w sobie pewność siebie i poznaj swoją mowę ciała.
Czemu służy mowa ciała?
Język niewerbalny jest obecny w naszym życiu nieprzerwanie. Od tego typu komunikacji nie da się uciec. Ciało „mówi” za każdym razem, gdy kogoś spotkamy, gdy rozmawiamy z osobą, którą lubimy lub do której pałamy niechęcią. Nasze ciało wysyła sygnały nieuświadamiane przez nas. Nieuświadamiane, ale czy niezależne? Język ciała potrafi być odstraszający, zachęcający lub neutralny. Zachowania niewerbalne najłatwiej jest zaobserwować między partnerami, którzy są sobą zainteresowani. Przypadkowy dotyk, muśnięcia dłoni, uśmiechy, długie spojrzenia w oczy to pierwsze sygnały „gry wstępnej”. Do zmniejszenia dystansu proksemicznego dochodzi, gdy partnerzy nawiążą bliższy kontakt, a związek wejdzie w następną fazę. Pojawiają się: trzymanie za ręce, przytulenia.
Zastanawiasz się nad tym, czy wiedza na temat komunikacji niewerbalnej jest ci do czegoś potrzebna? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Mowa ciała to wdzięczny temat do badań. Wiedza na temat, czasami mimowolnych, gestów pozwala pokonać nieśmiałość i wyzwolić pewność siebie. Poza tym umożliwia w znacznej mierze wykrycie kłamstwa u kogoś lub sprawienie, że staniesz się bardziej wiarygodna. Zafałszować mowę ciała jest bardzo trudno, znawca przekazów niewerbalnych z pewnością dostrzeże pewną niezgodność ruchów, która będzie zadawała kłam twoim słowom. Niemniej jednak, nie musisz wykorzystywać swojej wiedzy do oszukiwania, równie dobrze możesz sama poznać oszusta.
Co mówi ciało kobiety?
Jakie sygnały wysyłane przez kobietę świadczą o zainteresowaniu przez nią danym mężczyzną?
- Układ nóg – nogi ustawione są w kierunku partnera podczas rozmowy; jeżeli siedzi i ma skrzyżowane nogi, jedną z nich wymachuje w kierunku partnera; kolana skierowane w stronę partnera.
- Kontakt wzrokowy – kobieta albo uśmiecha się po nawiązaniu kontaktu wzrokowego, albo odwraca wzrok lekko zakłopotana; gdy podchwyci wzrok mężczyzny, sama kilka razy na niego zerknie.
- Postawa – wyprostowana; ręce złożone na brzuchu.
- Gesty – dotyka włosów; delikatnie ociera się o ciebie, gdy się mijacie; dotyka szyi podczas rozmowy z osobą zainteresowaną; często się śmieje; patrzy na usta rozmówcy; pochyla głowę w bok; jest skupiona na partnerze rozmowy; siedzi blisko partnera.
Próba zafałszowania mowy niewerbalnej może być skuteczna pod warunkiem, że jest się wytrawnym znawcą tematu. Częściej jednak komunikacja niewerbalna jest nieświadoma. Warto pamiętać, żeby zwracać uwagę na kontekst sytuacji, a nie jedynie na mowę ciała. Delikatne muśnięcie nie musi być kokieteryjne, być może na ubraniu rozmówcy faktycznie znajduje się paproch, który przeszkadza kobiecie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze