Skuteczna depilacja
REDAKCJA • dawno temuObecnie istnieje wiele metod depilacji, z których można skorzystać zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym, ale czy jest to rzeczywiście walka z wiatrakami? Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu chcemy poświęcić na depilację, jak długotrwały efekt chcemy osiągnąć oraz czy jesteśmy wrażliwe na ból.
Nie ulega wątpliwości, że usuwanie zbędnego owłosienia stało się powszechnie stosowanym zabiegiem pielęgnacyjnym, a zabieg depilacji traktowany jest dzisiaj przez kobiety jako obowiązek. Już w dawnych cywilizacjach znane były różnorodne metody usuwania włosów. Starożytne Egipcjanki stosowały je ze względów higienicznych, historycy przytaczają przykład wykorzystywania do tego celu skorup żółwi. W latach 20-tych tego stulecia pojawił się preparat z woskiem pszczelim i żywicą.
Obecnie istnieje wiele metod depilacji, z których można skorzystać zarówno w domu, jak i w gabinecie kosmetycznym, ale czy jest to rzeczywiście walka z wiatrakami?
Natura obdarowała nas pięcioma milionami włosów, rozmieszczonymi na całej skórze z wyjątkiem podeszwy stóp. Intensywność owłosienia na ciele kobiety w dużym stopniu zależy od jej karnacji. Zwykle blondynki mają mniej włosów na skórze niż brunetki. O intensywności owłosienia decyduje także poziom hormonów – m.in. hormonu męskiego – testosteronu. Jeżeli występuje on w nadmiarze może powodować pojawienie się męskiego typu owłosienia: na górnej wardze, brodzie, klatce piersiowej, przedramionach. Produkcja tego hormonu w różnych okresach życia bywa różna. Jego poziom wzrasta w okresie dojrzewania i przekwitania. Skłonność do wytwarzania większej jego ilości może być dziedziczna. Sprzyjać może temu również otyłość, przyjmowanie niektórych leków (sterydy) czy choroby takie jak niedoczynność tarczycy, przerost i guzy jajników lub nadnerczy. Skóra różnych części ciała wykazuje różną wrażliwość, dlatego metoda depilacji, która świetnie się sprawdza np. w usuwaniu włosów na nogach, może się okazać zupełnie niewskazana do wykonania tego zabiegu w okolicach bikini. Krytyczne partie ciała wymagające niezbędnego usunięcia owłosienia latem to: pachy (wrażliwa sfera ciała, która łatwo czerwieni się i ulega bolesnym podrażnieniom), okolice bikini (w tym miejscu włosy mają tendencję do wrastania, a naskórek jest podatny na zapalenia) oraz nogi (ich skóra jest stosunkowo mało delikatna). Metod depilacji jest dziś tak wiele, że każda z nas ma szansę wybrać tę najbardziej niekłopotliwą. Wszystko zależy od tego, jak dużo czasu chcemy poświęcić na depilację, jak długotrwały efekt chcemy osiągnąć oraz czy jesteśmy wrażliwe na ból. Metody usuwania zbędnego owłosienia można podzielić na dwa typy:
epilację – usuwanie włosów razem z cebulkami depilację – usuwanie martwych części włosów, wystających nad powierzchnię skóry.
Niestety nie istnieje uniwersalna w stu procentach skuteczna metoda depilacji. Wszystkie mają wady i zalety. Czym mamy się zatem kierować? Przede wszystkim typem owłosienia, indywidualnymi preferencjami a także możliwościami finansowymi.
Golenie
Golenie zbędnego owłosienia to zabieg, który już dawno przestał być zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Jest jednąz najstarszych, najtańszych i najbardziej powszechnych metod usuwania włosów. Ta metoda polecana jest kobietom, których skóra cechuje się nadwrażliwością i źle reaguje na inne metody depilacji. Golenie charakteryzuje się stosunkowo szybkim odrastaniem włosów w postaci kłującej szczecinki. Część osób twierdzi, że wzmaga tempo odrostu i grubość włosów, choć nie potwierdzono tej tezy badaniami.
O czym trzeba pamiętać?
Najlepiej golić włosy bezpośrednio po kąpieli lub pod prysznicem. Firmy kosmetyczne proponują specjalne maszynki z myślą o kobiecej skórze (mają paseczki z substancjami nawilżającymi i łagodzącymi). Nie podbieraj pianki do golenia swojemu partnerowi! Kosmetyki dla mężczyzn mają silniejsze działanie i mogą podrażniać skórę. Specjalnie dla kobiet stworzono m.in. linię pielęgnacyjną Gillette Satin Care. Pamiętaj, by po zabiegu posmarować ciało kremem o właściwościach łagodzących, nie używaj perfumowanych dezodorantów i balsamów.
Częstotliwość zabiegu: praktycznie trzeba je włączyć do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych
Depilacja mechaniczna
Wykonywana jest najczęściej pęsetą lub za pomocą depilatorów elektrycznych prowadząc do usunięcia włosów wraz z cebulkami. Efekt tych zabiegów trwa dłużej niż w przypadku golenia ręcznego. Główną wadą tej metody jest dyskomfort w postaci bólu odczuwanego podczas zabiegu. Firmy prześcigają się żeby proces depilacji był jak najmniej bolesny. Niektóre z nich wyposażone są w nasadkę masującą, inne w chłodzącą. Depilatory czasem nie łapią pęsetkami wszystkich włosków, dlatego ta metoda sprawdza się w przypadku kobiet z niezbyt gęstym owłosieniem. Czasami zdarza się, że przy depilacji niektóre włoski urywają się przy nasadzie skóry i przez to szybciej rosną, albo wrastają pod skórę. Dzieje się tak, gdy ciągnięty włos nie poddaje się tak łatwo, rozciąga się i pęka. Zwija się wtedy jak sprężynka i wraca do kanalika włosowego. Tam zaczyna rosnąć w zupełnie innym kierunku.
O czym trzeba pamiętać?
Włoski powinny mieć około 0,5 mm długości. Im dłuższe włoski, tym depilacja bardziej bolesna. Najlepiej depilować włoski po ciepłej kąpieli, która zmiękczy naskórek i zminimalizuje ból. Poza tym zabieg jest mniej bolesny, gdy powtarza się go co 7–10 dni nie czekając aż wszystkie włoski odrosną.
Częstotliwość zabiegu: Zabiegi depilacji wykonywane za pomocą depilatora elektrycznego wymagają powtórzenia średnio co kilka do kilkunastu dni.
Depilacja chemiczna
Depilacja chemiczna jest metodą polecaną kobietom, które obawiają się bólu towarzyszącego metodom mechanicznym (depilator elektryczny, wosk) lub z tendencją do pękania naczynek krwionośnych, które nie powinny być dodatkowo nadwyrężane depilatorem lub gorącym woskiem. Substancje chemiczne są dostępne w postaci żeli, pianek i kremów, działają dość szybko (3–10 minut)i bezboleśnie. Podobnie jak golarka usuwają owłosienie przy nasadzie skóry, ale działają na włosy poprzez rozpuszczenie ich łodygi. Zabieg jest łatwy, nie wymaga przygotowań i można samodzielnie wykonać go w domu. Często niepożądanym działaniem depilacji tą metodą są podrażnienia lub odczyny alergiczne na składniki kremów, dlatego warto przed ich zastosowaniem wykonać próbę uczuleniową – np. posmarować kawałek skóry na przedramieniu.
O czym trzeba pamiętać?
Po usunięciu włosów kremem depilującym przez najbliższe 24 godziny chroń depilowane miejsca przed słońcem, nie rób peelingu i nie używaj kosmetyków zawierających alkohol, np. dezodorantów oraz kremów i balsamów na bazie kwasów owocowych, gdyż może dojść do ostrego zapalenia skóry. Do twarzy, bikini i pach stosuj depilatory o delikatnej formule, które są specjalnie przeznaczone do tych wrażliwych okolic.
Częstotliwość zabiegu: w zależności od rodzaju włosów od 3 do 7 dni.
Depilacja woskiem
Zabiegi polegają na nakładaniu na skórę ciepłego lub zimnego półpłynnego lub płynnego wosku, który po zestaleniu odrywa się szybkim ruchem w stronę przeciwną do kierunku wzrostu włosów. Warunkiem skuteczności tej metody jest odpowiednia długość włosów – powinny mieć minimum 0,3 mm długości. Skuteczność tych zabiegów jest lepsza niż wcześniej opisanemetody. Ten rodzaj depilacji pozwala na wyrwanie włosa wraz z cebulką, po zabiegu włosy odrastają wolniej i są słabsze. Do użytku domowego można nabyć depilujące plastry z woskiem. W przypadku skóry wrażliwej, z problemami naczynkowymi poleca się wosk kosmetyczny na zimno. Niewątpliwą wadą tego zabiegu jest jego bolesność, nieumiejętnie przeprowadzonadepilacja może również prowadzić do zapalenia mieszków włosowych.
Częstotliwość zabiegu: efekt utrzymuje się przez około 3–6 tygodni.
Jak przeprowadzić depilację woskiem w domu?
Potrzebne będą: wosk (ciepły lub zimny), szpatułka, płaty bawełniane lub z miękkiej fizeliny (często dołączone do opakowania) oraz preparat łagodzący.
1. Zabieg rozpoczynamy od dokładnego odtłuszczenia powierzchni skóry. Jest to ważne, ponieważ włoski, na których pozostaną resztki tłuszczu nie zaabsorbują wosku. Najlepiej delikatnie przesuszyć skórę talkiem kosmetycznym.
2. Do naczynia z gorącą wodą wkładamy słoiczek z woskiem. Badając temperaturę na nadgarstku ustalamy właściwą. Wosk nie może być ani za chłodny, ani za gorący.
3. Tak przygotowany wosk nakładamy na skórę szpatułką, zawsze zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów.
4. Po nałożeniu do powierzchni dociskamy przygotowane paski bawełny lub fizeliny i czekamy aż wosk ostygnie.
5. W kolejności nałożenia szybkim i energicznym ruchem, zrywamy paski pod włos.
6. Resztki wosku możemy zmyć oliwką. Na gładką skórę nakładamy preparat łagodzący.
Depilacja cukrowa
Depilacja cukrowa stosowana była stosowana przez kobiety Bliskiego Wschodu już od stuleci. Od niedawna dostępna jest również na polskim rynku. Depilacja za pomocą pasty cukrowej przebiega podobnie jak depilacja woskiem. Kosmetyczka pokrywa depilowane miejsce pastą, która oblepia każdy włos oddzielnie co gwarantuje usunięcie nawet 2–3 milimetrowych włosów, z którymi nie radzi sobie wosk. Cechą charakterystyczną tego typu depilacji jest usuwanie włosów zgodnie z kierunkiem wzrostu, co powoduje, że nie łamią się i są usuwane wraz z cebulkami. Pasta zawiera cukier, sok cytrynowy, wodę oraz wyciągi ziołowe, nie zawiera składników chemicznych. Depilacja pastą cukrową jest mniej bolesna niż woskiem, gdyż pasta nie przylepia się bezpośrednio do skóry.
Częstotliwość zabiegu: podobnie jak w przypadku wosku efekt utrzymuje się około 3–6 tygodni, w zależności od siły wzrostu włosów.
Problem wrastających włosów
Istnieją preparaty zapobiegające wrastaniu włosów, które stosuje się po depilacji. Należy do nich m.in. środek roślinny Folisan, dostępny w gabinetach kosmetycznych. Można też stosować preparaty z kwasem glikolowym, który nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale również zmiękcza naskórek. Innym sposobem przeciwdziałającym tej dolegliwości jest nacieranie szorstką rękawicą miejsc podatnych na wrastanie włosów podczas peelingu lub ciepłej kąpieli. W celu wzmocnienia efektów zabiegów wykonywanych zarówno w domu jak i w gabinetach można zastosować ampułki z preparatami opóźniającymi odrastanie włosów np. Depileve albo „Gładkie Nogi”, St. Ives. Bezpośrednio po depilacji nie wolno się opalać ani zażywać gorących kąpieli.
Depilacja a opalanie
Niektórych metod depilacji absolutnie nie można łączyć z opalaniem, gdyż może się to okazać zgubne tak dla urody jak i dla zdrowia. Do takich metod zalicza się depilacja woskiem, usuwanie włosków za pomocą preparatów chemicznych i epilacja laserowa. Depilacji laserowej nie można poddać się, gdy nasza skóra jest opalona. We wszystkich wymienionych przypadkach należy odczekać kilka dni zanim zdecydujemy się przeprowadzić zabieg.
Metody trwałego usuwania włosów
Powszechnie panujący pogląd o skuteczności usuwania włosów raz na zawsze przy użyciu laserów czy mikrolizy jest nieco przesadzony. Poniższe metody nie gwarantują całkowitego usunięcia zbędnego owłosienia. Zarówno elektrokoagulacja, elektroliza jak i laseroterapia umożliwiają trwałe usunięcie owłosienia w ok. 30–40% po kilkakrotnych zabiegach. Odrost pozostałych włosów pojawia się ok. 6–9 miesięcy po ostatnim zabiegu. Poddanie się 4–6 zabiegom nie gwarantuje, że włosy zostały usunięte na całe życie. Żadna opracowana do tej pory metoda nie wyklucza zupełnie odrostu włosów, wszystkie wymagają powtarzania, gdyż włosy , prędzej czy później, w tym czy innym miejscu odrastają. Włosów nie można usunąć do końca za sprawą znajdujących się w skórze uśpionych mieszków włosowych, które mogą się niespodziewanie obudzić. Gdy tak się stanie – włosy zaczynają rosnąć. Za sukces uznaje się zlikwidowanie 80% włosów.
Elektroliza
W elektrolizie wykorzystuje się prąd stały o niskim natężeniu i napięciu, który przepływając przez tkankę wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której dochodzi do wytworzenia wodorotlenków i uszkodzenia opuszki mieszka włosowego. Każdorazowe wkłucie igły elektrycznej daje możliwość usunięcia jednego włosa, z tego też powodu zabieg jest dość czasochłonny (do usunięcia jednego włosa potrzeba około 1 minuty) i kosztowny. Po zabiegu powstaje strupek, który odpada po kilku dniach. Po pierwszym zabiegu część włosów odrasta, ale są słabsze i jaśniejsze. W celu utrwalenia efektu elektrolizę należy powtórzyć.
Elektrokoagulacja (diatermia)
Elektrokoagulacja wykorzystuje prąd zmienny o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu. Prąd o takiej charakterystyce wywołuje znaczny miejscowy wzrost temperatury, niszcząc strukturę opuszki mieszka włosowego. Zabieg polega na umieszczeniu w mieszku włosowym cienkich igieł spełniających rolę elektrod. Przepływający pomiędzy elektrodą i skórą prąd uszkadza naczynia brodawki, powodując powstanie mikroblizny w okolicy opuszki mieszka włosowego. W ten sposób uszkodzone włosy są łatwo usuwane pęsetą. Zabiegi są w niewielkim stopniu bolesne.
Mikroliza
Zabiegi wykonywane są przy użyciu prądu o niskim natężeniu. Elektrodą nie jest igła, tylko specjalny żel rozprowadzany na powierzchni skóry. Zabiegi są miernie bolesne, a zastosowanie żelu umożliwia szybkie wykonanie zabiegu na dużychpowierzchniach.
Fotoepilacja
Jest jedną z nowszych metod, polegających na usuwaniu owłosienia za pomocą impulsów świetlnych. Impulsy te wytwarza specjalne urządzenie zaopatrzone w końcówki większe od laserowych. System fotoepilacji daje efekt termicznego, trwałego uszkodzenia cebulek włosowych.
Epilacja laserowa
Dzięki laserom możliwe stało się usuwanie owłosienia z dużych powierzchni skóry, w krótszym czasie i mniej boleśnie niż w przypadku elektrolizy i diatermii. Wiązka laserowa dzięki odpowiedniej długości fali jest absorbowana tylko przez ciemne struktury włosa. Kumulująca się energia cieplna trwale uszkadza melaninę i rozrodcze komórki włosa. Stosowane dodatkowo schłodzone żele lub chłodzące końcówki zmniejszają ryzyko termicznego uszkodzenia naskórka. Tą metodą najefektywniej usuwa się włosy u osób z jasna, nieopaloną skórą i ciemnymi włosami. U osób z ciemniejszą skórą i jasnymi włosami zabiegi te nie dają już tak dobrych efektów, a ponieważ skóra zawierająca dużo melaniny intensywnie absorbuje energię wiązki laserowej, są oni bardziej podatni na oparzenia w trakcie zabiegu i wystąpienie przebarwień. Laser usuwa tylko włosy w fazie wzrostu, których jest 20–30%, pozostałych włosów nie widać, ponieważ pozostają w fazie spoczynku, w związku z czym zabieg trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Depilacja laserem może być stosowana na wszystkich partiach skóry. Po sesji usuwania włosów laserem, należy odczekać w zależności od rodzaju lasera 7–10 dni, zanim zaczniemy się opalać.
Make Up
telefon 022/ 497–81-70,
www.makeup.com.pl.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze