Jak opalać się bezpiecznie?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuZadowolone z pięknej pogody często godzinami wylegujemy się na słońcu, aby nadać swemu ciału upragniony kolor. Pamiętajmy jednak o zachowaniu bezpieczeństwa podczas korzystania z uroków słonecznych dni.
1. Rozsądek
Osoby o jasnej karnacji mają wrażliwszą skórę i nawet niewielka dawka UV wystarczy, by pojawiła się opalenizna. Dlatego warto pamiętać, aby pierwsze kąpiele słoneczne nie trwały zbyt długo, by skóra naturalnie uzbroiła się w melaninę chroniącą skórę przed działaniem promieniowania słonecznego. W przeciwnym razie pobyt na słońcu może zakończyć się poważnym poparzeniem.
2. Kosmetyki ochronne
Ponieważ w Polsce pogoda latem jest kapryśna coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy do Grecji czy Egiptu. Tu tak samo łatwo jest o opaleniznę, jak i o poparzenie. Decyduje o tym nie tylko czas ekspozycji na promieniowanie, ale też kąt padania promieni słonecznych. Zanim więc wyjedziesz na urlop, kup kosmetyki do opalania z silnymi filtrami. Nie zapomnij też o noszeniu okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem.
Pamiętaj, aby zabezpieczyć skórę minimum 20 minut przed wyjściem z domu. Dotyczy to nie tylko pobytu na plaży, ale i zwiedzania czy spacerowania. Bardzo ważne jest, aby podczas plażowania pamiętać o regularnym smarowaniu skóry odpowiednimi kosmetykami.
— Piasek i słona woda szybko rozprawią się nawet z najlepszym kremem czy emulsją i pozostawią niezabezpieczoną skórę wystawioną na promieniowanie. – radzi Aneta Stryszawska, właścicielka Yasumi-Instytutu Zdrowia i Urody w Krakowie.
3. Zabiegi kosmetyczne
Zanim zdecydujesz się na ekspozycję swojego ciała na działanie promieni słonecznych, dowiedz się, czy planowane przez ciebie zabiegi kosmetyczne będą mogły się odbyć. Przykładem jest tu depilacja wykonywana z wykorzystaniem lasera IPL. 3‑4 tygodnie przed depilacją należy się powstrzymać od dłuższej ekspozycji na promieniowanie UV, gdyż od tego zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność zabiegu.
4. Pieprzyki i znamiona
Pieprzyki i znamiona są bardzo wrażliwe na zbyt duże dawki promieniowania UV oraz uszkodzenia, dlatego pamiętaj o ich zabezpieczeniu. W tym celu smaruj je grubszą warstwą kremu, najlepiej z wyższym filtrem. Można też zakleić je plastrem. Każde pojawienie się zmiany kształtu pieprzyka, rozrastanie się czy zaczerwienienie skonsultuj z dermatologiem.
Źródło: informacja prasowa Michał Grzebyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze