Zimny czy gorący prysznic?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuPrysznic to nieodłączny element porannych i wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych. Niektóre z nas czerpią przyjemność z ciepłej kąpieli, podczas gdy pozostałe preferują orzeźwiający, chłodny prysznic. Jednak w zależności od temperatury wody, wyniesiesz z kabiny różne korzyści zdrowotne. Dowiedz się, w jaki sposób na twój organizm wpływa prysznic w zimnych i gorących strumieniach wody.
Zalety gorącego prysznica
Dla wielu z nas gorący prysznic na koniec dnia jest idealnym sposobem na pozbycie się stresu i rozluźnienie napiętych mięśni. Najlepiej na organizm działa strumień wody skierowany na ramiona, szyję i plecy – skutecznie zastąpi on leczniczy masaż. Badania naukowe wykazały, że biorąc prysznic w gorącej wodzie, możemy podnieść poziom oksytocyny i złagodzić niepokój. Chyba każdej z nas przydałaby się dodatkowa porcja hormonu miłości!
Gorący prysznic pełni także rolę naturalnego leku przeciwobrzękowego. Jako że para wodna szybko nawilża drogi oddechowe, skutecznie łagodzi objawy przeziębienia. Z zalet ciepłej wody powinnaś skorzystać również w przypadku, gdy rozwiniesz lekką gorączkę. Po prysznicu na pewno poczujesz się lepiej, a wysoka temperatura ciała szybko wróci do normy.
Zalety zimnego prysznica
Sama myśl o zmoczeniu ciała w zimnej wodzie przyprawia cię o dreszcze? Chłodny prysznic niesie wiele korzyści dla organizmu, więc warto rozważyć obniżenie temperatury w kabinie. Podczas wieczornych zabiegów pielęgnacyjnych włącz zimną wodę choćby na ostatnie 5 minut – w ten sposób natychmiast „rozbudzisz” swoje ciało. Nagła zmiana temperatury wody pomoże ci pozbyć się zmęczenia i polepszy sprawność umysłową. Co więcej, naukowcy stwierdzili, że oddziaływanie na ciało chłodniejszej (ok. 20°C) wody przez 2–3 minuty 1–2 razy dziennie pozwala zwalczyć depresję. Jednak zanim rozpoczniesz tę niekonwencjonalną kurację, skonsultuj swój pomysł z lekarzem.
Okazuje się, że zimny prysznic doskonale wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, ale i na urodę. Chłodna woda czyni cuda ze skórą i włosami! Podczas gdy gorąca kąpiel wysusza ciało, zimna woda posiada właściwości nawilżające, w związku z czym stanowi ratunek dla rozdwajających się końcówek i przesuszonej skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze