Metoda Yuzpego
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuStosowanie antykoncepcji przed i w trakcie aktu seksualnego jest popularną metodą zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak antykoncepcja po stosunku wciąż pozostaje tematem kontrowersyjnym i unika się go w wielu środowiskach. Jedną z metod antykoncepcji postkoitalnej – metoda Yuzpego, rozpropagowana już latach 70. XX wieku przez kanadyjskiego lekarza Alberta Yuzpe. Wielu uczonych ma wątpliwości, co do słuszności klasyfikowania owego zabiegu jako metody antykoncepcji, lecz czy słusznie?
Na czym polega metoda Yuzpego?
Metoda Yuzpego polega na używaniu pigułek antykoncepcyjnych jako antykoncepcji awaryjnej. Estrogen i progestin, przyjmowane w odpowiedniej ilości i w określonych przedziałach czasowych, są w stanie zapobiec zapłodnieniu komórki jajowej. Największą skuteczność stwierdzono po przyjęciu zwiększonej dawki hormonów do 72 godzin po stosunku płciowym bez zabezpieczenia.
Kobieta poddająca się zabiegowi, powinna przyjąć czterokrotnie większą dawkę hormonów w większej liczbie tabletek lub tabletki o zwiększonej zawartości hormonów, czyli zamiast 500–800 mikrogramów podawaje się 1000–1600 mikrogramów hormonu w każdej dawce. Tabletki antykoncepcyjne powinno się przyjmować dwukrotnie, w dwunastogodzinnym odstępie czasu. Zwiększona dawka hormonów powoduje zahamowanie owulacji, dzięki czemu komórka jajowa nie trafia do jajowodu, a także powoduje zagęszczenie śluzu pokrywającego szyjkę macicy, który staje się nieprzenikalny dla plemników. Utrudnione zostaje również zagnieżdżenie się komórki jajowej (również zapłodnionej) w błonie śluzowej macicy.
Skutki uboczne metody Yuzpego
Metoda antykoncepcji odnosi pożądany skutek jedynie po zażyciu tabletek konkretnych producentów i tylko w ściśle określonej ilości. Przyjęcie większej, niż zalecane dawki środków hormonalnych, nie zmniejszy prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, natomiast może wywołać nudności. Objawy takie jak wymioty mogą znacznie zmniejszyć skuteczność metody Yuzpego, szczególnie jeżeli wystąpią w przeciągu godziny od zażycia tabletek antykoncepcyjnych. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że zwrócone zostaną zażyte środki. W takim przypadku może zaistnieć konieczność przyjęcia kolejnej dawki tabletek lub lekarstw hamujących nudności. Jeżeli nie masz stuprocentowej pewności, co do skuteczności metody antykoncepcji, bezzwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, a w celu uniknięcia nudności zażyj tabletki w trakcie jedzenia lub przed snem.
Kolejnymi skutkami ubocznymi zażywania zwiększonej dawki tabletek antykoncepcyjnych są bóle głowy, nadwrażliwość piersi i plamienia. Objawy te są charakterystycznym następstwem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej i zazwyczaj nie powinny wywoływać niepokoju. Jednak, gdy pojawią się dodatkowe lub bardziej intensywne skutki uboczne, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista doradzi ci jak bezpiecznie powrócić do wcześniejszego dawkowania tabletek antykoncepcyjnych. Zanim wyregulujesz gospodarkę hormonalną organizmu, stosuj zastępczą, mechaniczną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy dla kobiet.
Po zakończeniu zabiegu miesiączka powinna pojawić się w przeciągu kolejnego miesiąca. Jeżeli rozpocznie się tydzień wcześniej lub później, niż obliczyłaś, również nie powinnaś się martwić. W razie większego opóźnienia wykonaj test ciążowy. Dobrym pomysłem jest również wizyta w gabinecie lekarskim – nieregularne miesiączki lub ich zahamowanie mogą być skutkiem poważniejszych schorzeń, które wymagają leczenia.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze