Jak działają plastry antykoncepcyjne?
MARICRUZ • dawno temuPlastry antykoncepcyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród kobiet, chcącym zapobiec ciąży podczas współżycia. Jak działają? Czy są lepsze od tabletek? Czy dawka hormonu w plastrach nie jest zbyt wysoka?
Plaster antykoncepcyjny działa podobnie jak tabletka: zawiera hormon, który uwalniany jest do organizmu. W tym przypadku jednak droga ta przebiega z dala od narządów wewnętrznych, np. wątroby – organu, który był najczęstszym sprawcą kłopotów w temacie skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej. Zmniejsza to też ryzyko wystąpienia biegunek i wymiotów.
Celem działania hormonów jest zablokowanie owulacji (komórka jajowa nie ma szans się rozwinąć), zagęszczenie śluzu szyjkowego (utrudnia to egzystencję plemnikom) oraz zmiana budowy błony śluzowej macicy (uniemożliwia to lub znacząco utrudnia zagnieżdżenie się plemnika w komórce jajowej.
Plaster antykoncepcyjny jest trójwarstwowy. Pierwsza z nich to warstwa zabezpieczająca. Dopiero pod nią znajduje się klej i hormony, które będą stopniowo wyzwalane. Ostatnia warstwa ma za zadanie ochraniać od zewnątrz plaster przed odklejeniem (jest wodoodporna).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze