Eksperci obalają mity na temat tabletek antykoncepcyjnych
DANUTA CAPIGA • dawno temuWiele Polek stosuje antykoncepcję naturalną i metody hormonalne. Wokół tych drugich narosło wiele niesprawdzonych opinii i krzywdzących niedomówień. Wciąż brakuje rzetelnej informacji o zaletach i wadach hormonalnych metod zapobiegania ciąży.
Pigułka antykoncepcyjna zawiera syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów. Przed zastosowaniem tej metody konieczne jest badanie ginekologiczne, badanie piersi, wykonanie cytologii, ocena czynności wątroby i układu krzepnięcia oraz pomiar ciśnienia tętniczego.
Tabletki antykoncepcyjne nie upośledzają płodności.
Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność kobiety wraca do normy bardzo szybko. Tak naprawdę, zajście w ciążę jest możliwe już w pierwszym cyklu po odstawieniu pigułek, ponieważ hormony zawarte w tabletce antykoncepcyjnej nie kumulują się w organizmie. Nie ma więc żadnego niebezpieczeństwa dla ewentualnej ciąży. Natomiast to, czy kobieta zajdzie szybko w ciążę po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej jest uwarunkowane wieloma innymi czynnikami. Wszystko zależy od organizmu kobiety, przebytych wcześniej schorzeń, jej wieku czy nawet długotrwałego stresu.
Nowoczesne tabletki hormonalne nie powodują tycia. Przeciwdziałają zatrzymaniu wody w organizmie, więc minimalizują problem obrzęków, bolesności piersi, uczucia pełności oraz zwiększeniu wagi. Wpływają też korzystnie na stan cery, zmniejszają wykwity trądzikowe, łagodzą napięcie przedmiesiączkowe, zmniejszają owłosienie.
Panuje pogląd, że przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych zauważalny jest spadek libido. Jeśli kobieta zauważy jakieś niepokojące objawy podczas stosowania antykoncepcji, w tym mniejszą ochotę na seks, powinna to zgłosić lekarzowi. Na rynku dostępne są tabletki antykoncepcyjne zawierające octan chlormadinonu, który nie powoduje negatywnego wpływu na kobiece libido. W dzisiejszych czasach kobieta nie musi się godzić na skutki uboczne, po rozmowie z ginekologiem można zmienić tabletkę na bardziej innowacyjną, na której można polegać i, która ma wiele dodatkowych zalet.
Należy też pamiętać, że o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych decyduje pacjentka i ginekolog, również o tym jak długo można je przyjmować i czy stosować przerwy. Opinie o ginekologach znajdziesz tutaj.
Doustne środki antykoncepcyjne, po wielu latach prac czołowych uczonych, wprowadzaniu stale nowych generacji leków, nowocześniejszych i bardziej bezpiecznych stały się metodą wyboru dla wielu kobiet w wieku rozrodczym, zarówno dla tych, które już rodziły, jak i tych, które dopiero planują ciążę.
Źródło: informacja prasowa Aleksandra Skalska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze