Skuteczność pigułek antykoncepcyjnych
ALICJA • dawno temuAntykoncepcja hormonalna uważana jest za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych. Wskaźnik Pearl’a, określający skuteczność stosowania poszczególnych metod zapobiegania ciąży, dla dwuskładnikowej tabletki antykoncepcyjnej wynosi 0,3. Oznacza to, że z grupy 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji w ciągu danego roku, zaledwie jedna może zajść w ciążę. Tak wygląda wynik idealny. Biorąc pod uwagę pewne uchybienia w stosowaniu metody (np. sporadyczne zapominanie zażycia pigułki), wskaźnik dla pigułki wynosi 8. Co oprócz zapominalstwa może osłabić skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?
Infekcje a antykoncepcja hormonalna
Jak się okazuje, skuteczność zabezpieczenia przed niechcianą ciążą za pomocą środków hormonalnych może zostać osłabione w wyniku ostrej biegunki (powyżej 3 wypróżnień na dobę) lub wymiotów. W takim wypadku zazwyczaj zaleca się zażycie dodatkowej pigułki i kontynuowanie ustalonego schematu zażywania tabletek.
A jak się ma przeziębienie do skuteczności antykoncepcji? Jak się okazuje, ciężkie infekcje przebiegające z wysoką gorączką mogą osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych. Wówczas zaleca się stosowanie dodatkowych metod ochrony przed ciążą.
Jeśli chorujesz i lekarz przepisał ci antybiotyk, stosuj dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunku. Pigułka antykoncepcyjnamoże już nie wystarczyć. Z kolei zażywanie leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (z grupy leków niesteroidowych) podczas choroby nie powinny wpłynąć na skuteczność pigułki.
Preparaty ziołowe a antykoncepcja hormonalna
A co z preparatami ziołowymi? Tu należy być ostrożnym. Wprawdzie miłośnicy zielonej herbaty i yerba mate mogą być spokojni o skuteczność zabezpieczenia hormonalnego, to ci, którzy spożywają napar z dziurawca już nie. Dziurawiec stosowany jest przy biegunkach i problemach z wątrobą. Działa on uspokajająco, a zawarta w ziele hyperforyna usprawnia pracę wątroby. W konsekwencji tabletki antykoncepcyjne zostają szybciej rozłożone i wydalone z organizmu. Dlatego bezpieczeństwo stosowania tej metody spada.
Grejpfrut to kolejny wróg pigułek. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że spożywanie owocu lub picie soku z grejpfruta może sprawić, że zostaną mamami wcześniej, niż myślą. Dlaczego tak się dzieje? Otóż zawarte w grejpfrucie substancje osłabiają wchłanianie się leków. Nie spożywaj grejpfruta z żadnymi lekarstwami.
Węgiel i chrom a antykoncepcja hormonalna
Czego jeszcze unikać podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej? Chromu i węgla lekarskiego, gdyż osłabiają zdolność organizmu do wchłonięcia leków. Zażywając powyższe preparaty, odczekaj co najmniej 4 godziny po przyjęciu pigułki antykoncepcyjnej. Po upływie tego czasu tabletka powinna się już wchłonąć, a zażyty chrom lub węgiel już jej nie zaszkodzą.
Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że nie zajdziesz w ciążę, jedynym wyjściem jest wstrzemięźliwość seksualna. Gdy dopadła cię infekcja, dla dobra partnera powstrzymaj się od zbliżeń. Współżyjąc, ryzykujesz nie tylko ciążą, ale także zakażeniem partnera. W przypadku stosowania jakichkolwiek dodatkowych leków, nawet łagodnych w działaniu preparatów ziołowych, skonsultuj się z lekarzem co do ich interakcji z pigułką antykoncepcyjną.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze