Nawyki, które uchronią cię przed depresją
10. Sen
Odpowiednia ilość snu to kluczowa sprawa dla regeneracji ciała. Układ odpornościowy wzmacnia się, mózg odpoczywa i rozwija się, i zbierane są siły na następny dzień. Mimo tych zalet, ciągle się przepracowujemy, stresujemy i nie śpimy tyle, ile trzeba. Co więcej, kiedy jesteśmy zmęczeni, jemy więcej, a to również nie najlepsza sytuacja.
9. Ćwiczenia
Podczas ćwiczeń wytwarzają się endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które sprawiają, że mamy dobry nastrój. Wiele badań pokazuje, że ćwiczenia poprawiają samopoczucie. Zdolność uczenia się również poprawia się po ćwiczeniach.
8. Pij dużo wody
Odwodnienie często łatwo przeoczyć, ale nasze ciało w 95% składa się z wody. Kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości wody (zaleca się picie 2 litrów wody dziennie), czujemy się zmęczeni, gderliwi i boli nas głowa. Często również myli się głód z pragnieniem, więc zanim sięgniesz po przekąskę, wypij 1-2 szklanki wody. Napoje gazowane i smakowe nie liczą się w tym przypadku.
7. Witamina D i kwasy omega-3
Witamina D i kwasy omega-3 to składniki odżywcze, które mają pozytywny wpływ na mózg, jednak często zdarza się, że nie dostarcza się ich organizmowi w odpowiednich ilościach. Dlatego pamiętaj o tym, aby pobyć trochę na słońcu i zjeść łososia.
6. Towarzystwo
W dzisiejszych czasach łatwo być pustelnikiem, gdyż tak wiele rzeczy możemy robić przez Internet. Co więcej, wiele osób pracuje też w domu, co sprawia, że mało czasu spędzają poza nim. Nawet godzina dziennie z osobą, z którą lubisz spędzać czas poprawi samopoczucie.
5. Medytacja i modlitwa
Wiele osób sądzi, że modlitwa to sprawa religijna, jednak niekoniecznie tak musi być. Jeżeli kurczowo trzymasz się problemów, może to stać się przytłaczające na tyle, że poczujesz bezsensowność, która może wymknąć się spod kontroli. Poświęć więc trochę czasu na to, aby wyrzucić te uczucia z siebie, myśleć pozytywnie o innych i sprawić, by umysł znalazł się w pozytywnym miejscu.
4. Dziękczynienie
Każda osoba ma za co dziękować każdego dnia, bez względu na to, jak beznadziejna wydaje się sytuacja. Im bardziej skupiasz się na pozytywach w życiu, tym więcej pozytywów dostrzegasz. Nawet kiedy jest źle, pamiętaj o dobrych chwilach.
3. Jedz owoce i warzywa
To, co jemy wpływa na cały organizm, również na mózg. Jeżeli dobrze się odżywiamy, nasz mózg to czuje, tak samo jak odczuwa duże spożycie kawy czy cukru. Zrób sobie więc spacer na najbliższy targ z lokalnymi owocami i warzywami.
2. Miłość bezwarunkowa
To być może najtrudniejsze do zrealizowania. Codzienność czasami nas dołuje i jeśli coś idzie nie po naszej myśli, okazywanie innym bezwarunkowej miłości może być wyzwaniem. Jednak jeśli skupimy się na tym codziennie, więcej takiej miłości będzie również obecnej w naszym życiu.
1. To nie lek na depresję
Te sposoby to nie lek na depresję, jednak na dłuższą metę pomagają trzymać depresję na dystans, nawet w ciężkich chwilach. Rozwinięcie dobrych, zdrowych nawyków oznacza też zachowanie zdrowego umysłu i dobrego nastroju.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze