Przyczyny depresji
DAMIESA • dawno temuPojawia się wskutek urazów psychicznych i w każdym przypadku może być wynikiem innych czynników. Spadek chęci do życia, pesymistyczne postrzeganie świata, brak motywacji, senność, unikanie kontaktu z otoczeniem, nadmierne przemęczenie — takie objawy mogą wskazywać na pojawienie się pierwszych symptomów depresji. Jeśli je zauważymy, należy działać, i to szybko, bo nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.
Niska samoocena osoby otyłej
Osoby zmagające się z nadwagą to często chodzące kłębki kompleksów. Brak pewności siebie może z czasem spowodować, że osoba otyła będzie czuła lęk przed wychodzeniem z domu w obawie o wyśmianie przez otoczenie. Takie myślenie doprowadza więc do tego, że osoby zamykają się we własnym świecie, z dala od ludzi. Niska samoocena może także wywoływać w konsekwencji zaburzenia żywienia, takie jak bulimia czy anoreksja, a to dodatkowo może pogłębić stan depresji.
Pojawienie się myśli samobójczych
To końcowe stadium tej choroby. Utrata nadziei, poczucie klęski i brak wiary w to, że sytuacja życiowa ulegnie poprawie, powoduje, że osoba cierpiąca na depresję sięga po rozwiązanie najprostsze i najskuteczniejsze, aby poradzić sobie z narastającymi problemami. Myśli samobójcze stają się głównym motorem działania osoby z depresją i trudno jest odwieść ją od przekonania o beznadziejności życia. W takim przypadku niezbędne jest leczenie farmakologiczne, które z czasem i przy odpowiedniej systematyczności stosowania potrafi przywrócić kondycję psychiczną.
Patologie w rodzinie
Można tutaj wymienić takie czynniki, jak: alkoholizm, uzależnienie od narkotyków, molestowanie przez członka rodziny, nieustanne krytykowanie dziecka, przemoc. Wszystkie z wymienionych silnie oddziałują na młodego człowieka, pozostawiając silną rysę na jego psychice. Takie negatywne doświadczenia mogą więc przesądzać o tym, że osoba wywodząca się z domu patologicznego może mieć małą motywację do działania, problemy z nawiązywaniem kontaktów, brak wiary w siebie i negatywne nastawienie do otoczenia. W tym przypadku nieodzowna jest pomoc psychologa lub psychiatry. Skuteczną metodą leczenia jest także psychoterapia.
Depresja a poczucie winy
Silne emocje związane ze śmiercią bliskiej osoby czy utratą kontaktu z osobą, na której nam zależało, konflikty małżeńskie czy nawet udział w wypadku, mogą skutkować wewnętrzną złością, atakami agresji, wahaniem nastroju i szukaniem winy w sobie samym. Taki stan może wywołać zatem zaburzenia na tle nerwowym, w których pomocny okaże się kontakt z psychologiem i leczenie farmaceutykami o działaniu uspokajającym. Osamotnienie czy strach przed kolejnym porzuceniem, nieleczone, może doprowadzić do izolacji i braku otwartości w stosunku do innych.
Depresja poporodowa
Wahanie poziomu hormonów może doprowadzić do silnych zaburzeń w organizmie, których skutki objawiają się gwałtowną zmianą emocjonalną kobiety. Zdarza się, że matka dziecka odrzuca je i nie czuje instynktu macierzyńskiego wbrew swojej woli, a także odczuwa lęk przed odpowiedzialnością. Dzieje się tak dlatego, że w cele kobiety zachodzą zmiany hormonalne wywołane wahaniami estrogenów i progesteronu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze