Jak przetrwać depresję sezonową?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuW najbliższych miesiącach czeka nas szereg uroczystości i świąt, a wśród nich Dzień Wszystkich Świętych, Wigilia, Boże Narodzenie i Sylwester. Podczas gdy jesień i zima to czas spotkań rodzinnych, zadumy i radości, dla wielu z nas okres ten może okazać się trudny, a wręcz przytłaczający. Jeżeli doświadczasz zmiennych nastrojów, stałaś się bardziej płaczliwa, brak ci energii i najchętniej całe dnie spędzałabyś w łóżku, możesz mieć do czynienia z depresją sezonową.
Czym jest depresja sezonowa?
Wraz z nastaniem jesieni, a następnie zimy, dni stają się coraz krótsze i szybciej zapada zmrok. Dla wielu z nas okres ten okazuje się być wyjątkowo trudny. Spadek motywacji i energii, uczucie przygnębienia i bezradności, unikanie codziennych przyjemności, problemy z koncentracją, a także większa potrzeba snu i przejadanie się to typowi towarzysze chłodnych, ciemnych dni. Są to charakterystyczne objawy choroby afektywnej sezonowej, która dotyka nas w porach roku ubogich w światło słoneczne. Na szczęście objawy tego schorzenia można złagodzić, co pozwala choremu przetrwać do wiosny.
Sposoby na depresję sezonową
Podstawową zasadą, która uchroni nas przed chorobą afektywną sezonową, jest czerpanie jak największych korzyści z niewielkiej ilości światła słonecznego, jaka dostępna jest jesienią i zimą. W tym celu należy wpuszczać promienie słońca przez okno, często wychodzić na spacery i intensywnie oświetlać mieszkanie, gdy zapadnie zmrok.
Spróbuj nie spać dłużej niż 8–9 godzin w ciągu doby. Idealnym sposobem na zapewnienie właściwej regeneracji organizmu i utrzymanie zdrowia psychicznego jest ograniczenie ilości drzemek w ciągu dnia do minimum i przesypianie w nocy od 7 do 9 godzin.
Bardzo ważne w walce z depresją sezonową jest uprawianie sportu. Jak wskazują naukowcy, 150 minut ćwiczeń fizycznych tygodniowo pozwala zapobiec depresji i stanom lękowym. Równie ważna jak aktywność fizyczna jest zdrowa dieta. Spożywaj jak najwięcej świeżych owoców i warzyw, uwzględnij w jadłospisie mnóstwo białka i unikaj pokarmów przetworzonych. Właściwe odżywianie jest kluczem do zdrowia psychicznego. Pamiętaj, że w przypadku, gdy objawy depresji sezonowej nie ustępują lub nasilają się, powinnaś udać się do lekarza lub terapeuty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze