Depresja czy reakcja depresyjna?
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuPrzygnębienie, smutek, brak chęci na cokolwiek – to pierwsze objawy depresji. Lekarze jednak wyróżniają jeszcze jedną dolegliwość, która może charakteryzować się podobnymi objawami. Jest to reakcja depresyjna, która występuje zazwyczaj w przypadku nagłego, smutnego wydarzenia. Jak odróżnić reakcję depresyjną od depresji i jak ją leczyć?
Depresja jest chorobą, która wymaga pomocy lekarza psychiatry. Może on zalecić choremu terapię lub przepisać leki. Zwykły człowiek często jednak może pomylić depresję z reakcją depresyjną.
- Objawy są podobne, ale lekarz psychiatra może za pomocą testów i badań stwierdzić, czy chory ma depresję, czy tylko jest to reakcja na przykład po stracie kogoś bliskiego, czy po wypadku – tłumaczy Zofia Antosik, lekarz psychiatra. - Kluczowy w różnicowaniu jest właśnie czynnik, który powoduje zachowania. W przypadku reakcji depresyjnej, objawy nie powinny pojawić się po czasie dłuższym, niż miesiąc. Reakcja depresyjna nie trwa dłużej niż pół roku, a objawy te są mniej nasilone, niż w przypadku depresji. Nie jest zaburzony rytm snu, czy czuwania.
W przypadku reakcji depresyjnej również stosuje się leczenie, na przykład psychoterapię. Rzadko sięga się po leki, jedynie, gdy objawy reakcji są nasilone.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze