Jak nie dać się oszukać, kupując w sklepie?

8. Oliwa z oliwekOliwa z oliwek to jeden z najczęstszych produktów, którego jakość jest obniżana, zwłaszcza jeśli chodzi o oliwę z oliwek extra virgin. Produkty sprzedawane jako oliwa z oliwek okazują się olejami sojowymi, słonecznikowymi lub rzepakowymi. Niektóre produkty to oliwa z oliwek rozcieńczona tymi olejami. Aby zmniejszyć szanse kupienia fałszywej oliwy z oliwek, należy szukać nazwy producenta, kraju pochodzenia i daty zbioru, które zapewnią szczegółowe informacje na temat wyprodukowanej oliwy. W przypadku organicznej oliwy z oliwek również jest mniejsze prawdopodobieństwo oszustwa.

8. Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek to jeden z najczęstszych produktów, którego jakość jest obniżana, zwłaszcza jeśli chodzi o oliwę z oliwek extra virgin. Produkty sprzedawane jako oliwa z oliwek okazują się olejami sojowymi, słonecznikowymi lub rzepakowymi. Niektóre produkty to oliwa z oliwek rozcieńczona tymi olejami. Aby zmniejszyć szanse kupienia fałszywej oliwy z oliwek, należy szukać nazwy producenta, kraju pochodzenia i daty zbioru, które zapewnią szczegółowe informacje na temat wyprodukowanej oliwy. W przypadku organicznej oliwy z oliwek również jest mniejsze prawdopodobieństwo oszustwa.

7. Substancje słodząceMiód, syrop klonowy i inne substancje słodzące łatwo jest podrobić. Często do tych produktów dodawany jest zwykły cukier, aby uzyskać pożądaną słodycz. W wielu przypadkach miód może okazać się w większości zwykłym cukrem w płynie. Produkty kupuj od regionalnych dostawców, którzy ręczą za swoje wyroby.
Zdjęcie autorstwa PollyDot / CC BY

7. Substancje słodzące
Miód, syrop klonowy i inne substancje słodzące łatwo jest podrobić. Często do tych produktów dodawany jest zwykły cukier, aby uzyskać pożądaną słodycz. W wielu przypadkach miód może okazać się w większości zwykłym cukrem w płynie. Produkty kupuj od regionalnych dostawców, którzy ręczą za swoje wyroby.

6. PrzyprawyRównież przyprawy takie jak papryka czy mielony pieprz mogą zawierać dodatki innych substancji, np. mąki. Najbardziej jednak fałszowaną przyprawą jest szafran, czyli najdroższa przyprawa świata. Znamiona słupków kwiatowych zbierane są ręcznie, a na 1 kilogram szafranu potrzeba aż 170 000 kwiatów. Czasami do szafranu dodawane są znamiona słupków innych kwiatów, a do szafranu w proszku dodaje się inne rodzaje kwiatów. Najlepiej kupować szafran niemielony, co pozwoli wykryć obcy materiał i nie kupować dużo tańszej wersji, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że to podróbka.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

6. Przyprawy
Również przyprawy takie jak papryka czy mielony pieprz mogą zawierać dodatki innych substancji, np. mąki. Najbardziej jednak fałszowaną przyprawą jest szafran, czyli najdroższa przyprawa świata. Znamiona słupków kwiatowych zbierane są ręcznie, a na 1 kilogram szafranu potrzeba aż 170 000 kwiatów. Czasami do szafranu dodawane są znamiona słupków innych kwiatów, a do szafranu w proszku dodaje się inne rodzaje kwiatów. Najlepiej kupować szafran niemielony, co pozwoli wykryć obcy materiał i nie kupować dużo tańszej wersji, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że to podróbka.

5. KawaDo kawy też dodaje się różne inne mielone dodatki, np. słodkie ziemniaki. Podobnie więc jak z przyprawami, kupuj kawę w formie niezmielonej i miel ją własnoręcznie lub w sklepie/kawiarni.
Zdjęcie autorstwa undulatus / CC BY

5. Kawa
Do kawy też dodaje się różne inne mielone dodatki, np. słodkie ziemniaki. Podobnie więc jak z przyprawami, kupuj kawę w formie niezmielonej i miel ją własnoręcznie lub w sklepie/kawiarni.

4. RybySprzedaż dzikiego łososia, kiedy w rzeczywistości jest on hodowany, lub kawioru z łososia, który tak naprawdę jest ikrą suma nie jest taka rzadka. Supermarkety i duże sklepy sieciowe przechodzą audyty, więc oszustwo jest mniej prawdopodobne w tym obszarze.
Zdjęcie autorstwa chefkeem / CC BY

4. Ryby
Sprzedaż dzikiego łososia, kiedy w rzeczywistości jest on hodowany, lub kawioru z łososia, który tak naprawdę jest ikrą suma nie jest taka rzadka. Supermarkety i duże sklepy sieciowe przechodzą audyty, więc oszustwo jest mniej prawdopodobne w tym obszarze.

3. Ryż BasmatiRyż Basmati jest jednym z najczęściej oszukiwanych rodzajów ryżu. Ryż ten jest niezwykle czuły na wysokie temperatury i zbierany tylko przez jeden miesiąc w roku u stóp Himalajów. Nic więc dziwnego, że wiele jest przypadków, w których inne rodzaje ryżu długoziarnistego są mieszane z Basmati i reklamowane jako oryginał. Uważnie więc czytaj etykiety i unikaj ryżu, który ma podejrzanie niską cenę.
Zdjęcie autorstwa mikuratv / CC BY

3. Ryż Basmati
Ryż Basmati jest jednym z najczęściej oszukiwanych rodzajów ryżu. Ryż ten jest niezwykle czuły na wysokie temperatury i zbierany tylko przez jeden miesiąc w roku u stóp Himalajów. Nic więc dziwnego, że wiele jest przypadków, w których inne rodzaje ryżu długoziarnistego są mieszane z Basmati i reklamowane jako oryginał. Uważnie więc czytaj etykiety i unikaj ryżu, który ma podejrzanie niską cenę.

2. SokiSoki owocowe często poddawane są oszukańczemu marketingowi. Można spotkać przypadki soków reklamowanych jako sok z granatu, które w składzie zawierają wodę, barwniki i słodzik, chociaż „sok z granatu” również można było znaleźć na liście składników. Najlepiej spożywać owoce w całości, a nie w formie soku. Ciężko podrobić pomarańczę, a jedzenie jej dostarcza zdrowego błonnika i miąższu, które zazwyczaj nie są obecne w sokach. Możesz też samodzielnie wycisnąć sok z owoców.
Zdjęcie autorstwa WikiImages / CC BY

2. Soki
Soki owocowe często poddawane są oszukańczemu marketingowi. Można spotkać przypadki soków reklamowanych jako sok z granatu, które w składzie zawierają wodę, barwniki i słodzik, chociaż „sok z granatu” również można było znaleźć na liście składników. Najlepiej spożywać owoce w całości, a nie w formie soku. Ciężko podrobić pomarańczę, a jedzenie jej dostarcza zdrowego błonnika i miąższu, które zazwyczaj nie są obecne w sokach. Możesz też samodzielnie wycisnąć sok z owoców.

1. Jogurt greckiWielu producentów nie wytwarza naturalnego jogurtu greckiego, ale sprzedaje go jako taki – często jest to jednak zwykły jogurt z dodatkiem pektyny, żelatyny czy innych tanich czynników zgęstniających, co sprawia, że konsystencja jest bardziej kremowa. Produkt końcowy ma mniej protein niż jogurt grecki, a koszt jest prawie taki sam. Zawsze więc sprawdzaj tabelę składników – prawdziwy jogurt grecki zawiera mleko i kultury bakterii, nic więcej.
Zdjęcie jedzenia / Shutterstock

1. Jogurt grecki
Wielu producentów nie wytwarza naturalnego jogurtu greckiego, ale sprzedaje go jako taki – często jest to jednak zwykły jogurt z dodatkiem pektyny, żelatyny czy innych tanich czynników zgęstniających, co sprawia, że konsystencja jest bardziej kremowa. Produkt końcowy ma mniej protein niż jogurt grecki, a koszt jest prawie taki sam. Zawsze więc sprawdzaj tabelę składników – prawdziwy jogurt grecki zawiera mleko i kultury bakterii, nic więcej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Dieta bez etykiety Co to są chronotypy? Powrót do formy po ciąży i porodzieMATERIAŁ PROMOCYJNY Zdrowe serce na Walentynki Nie mam pieniędzy na zdjęcie aparatu. List do stomatologa Makijażowe sztuczki Cztery powody, dla których warto ćwiczyć pilates 500 kalorii dziennie, których możesz uniknąć! Fast foody jak papierosy Cienie pod oczami. Jak je zlikwidować? Warto uważać na gluten w diecie, ale nie trzeba go eliminować Poprawianie makijażu w ciągu dnia

Popularne w tym tygodniu:

Leczenie ortodontyczne małych dzieci