Kupuj zdrowo i mądrze
DANUTA CAPIGA • dawno temuPółki sklepowe uginają się od oferowanych towarów, bombardowani jesteśmy licznymi promocjami. Każdy z nas stoi przed problemem, jak kupować żywność, aby służyła naszemu zdrowiu.
Półki sklepowe uginają się od oferowanych towarów, bombardowani jesteśmy licznymi promocjami. Każdy z nas stoi przed problemem, jak kupować żywność, aby służyła naszemu zdrowiu.
Żywność wysoko przetworzona musi zgodnie z przepisami mieć etykietę z dokładną informacją o składnikach i wartościach odżywczych, konserwantach, barwnikach i środkach poprawiających smak. Dlatego bezwzględnie należy czytać etykiety.
Większość dostępnych na rynku produktów zawiera aromaty, stabilizatory oraz konserwanty. Mają one wydłużyć ich przydatność do spożycia. Jednak część z nich może zaszkodzić naszemu organizmowi – tłumaczy Boris Karapetyan, KROSAGRO.
Na czarnej liści powinny znaleźć się: E-211- benzoesan sodu dodawany do napojów gazowanych, E-124 – stosowany do barwienia cukierków owocowych, E-200 – utwardzacz do zagęszczania masy serowej i margaryny oraz E–414 – guma arabska.
Owoce i warzywa najlepiej kupować nie te, które kuszą nabłyszczoną skórką i pięknym kształtem, ale te pachnące z plantacji ekologicznej, które często są mniejsze, o mniej regularnym kształcie, ale są źródłem witamin i minerałów.
W dobrej wędlinie powinno być tylko mięso i przyprawy. Niestety do większości wędlin wstrzykuje się białko sojowe, by zwiększyć ich objętość, dodaje konserwanty, by dłużej zachowały świeżość.
Na co zwracać uwagę przy zakupie wędlin? Nie może być zbyt mokra i różowa, bo wtedy wiadomo, że jest sztucznie barwiona. Unikać też należy wędlin paczkowanych i tych obsypanych przyprawami. Takie „otoczki” z przypraw na wędlinie to sposób na ukrycie nieświeżego mięsa.
Kupując pieczywo trzeba być uważnym, gdyż ma wiele polepszaczy i jest często podgrzewane, by wyglądało na świeże. Nierzadko zdrowy, razowy chleb jest barwiony karmelem, by uzyskać ładny, ciemny kolor. Chleb upieczony z mąki z pełnego przemiału jest dość zwarty i ma szary kolor.
Jeżeli chcemy zdrowo się odżywiać, ograniczmy jedzenie wszelkiego rodzaju półproduktów na rzecz świeżej żywności.
Bądźmy bardziej uważni przy robieniu zakupów, niech nas nie zwiodą kolorowe opakowania, nabłyszczone owoce i promocyjne ceny. Czytajmy uważnie składy produktów. Czasami lepiej drożej zapłacić i mieć lepszą jakość, niż kupić taniej w tzw. promocji produkt nie pierwszej świeżości, którego sprzedawca chce się pozbyć.
Źródło: informacja prasowa Patrycja Wilczyńska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze