Czy potrafisz gotować zdrowo?
BEATKA • dawno temuZdrowe odżywianie zyskuje sobie coraz większe rzesze zwolenników. Osoby, które pragną wdrażać zdrowe nawyki żywieniowe w życie, zaczynają coraz uważniej przyglądać się temu, co jedzą. Jak wiadomo, żywność wysoko przetworzona jest pozbawiona składników odżywczych. Tymczasem nasz organizm potrzebuje witamin i minerałów do tego, by móc prawidłowo funkcjonować. Dieta dla zdrowia powinna być odpowiednio skomponowana. Naczelne miejsce zajmuje sposób przygotowania potraw.
Niezdrowe gotowanie
Nieodpowiednie przygotowanie potraw sprawia, że z pozoru nietuczącego dania wychodzi bomba kaloryczna. Pragniesz przejść na dietę lekkostrawną i niskokaloryczną? Musisz zapomnieć o smażeniu. Podczas smażenia prawie 80% tłuszczu przenika do jedzenia. W ten sposób kaloryczność potraw zwiększa się kilkukrotnie. Poza tym, podczas smażenia potrawa traci olbrzymią ilość składników odżywczych.
To nieprawda, że zdrowa dieta powinna wykluczać tłuszcze. Tak się składa, że tłuszcze roślinne zawierają duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminę E. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy omega-6 i kwasy omega-3 powinny być dostarczane z pożywieniem. Kwas omega-6 znajduje się w oleju słonecznikowym, oleju kokosowym, kukurydzianym, oliwie z oliwek. Kwasy omega-3 znaleźć można w soi, oleju rzepakowym, lnianym, orzechach włoskich i tłustych rybach. Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego zawierają z kolei kwasy nasycone, których faktycznie nie trzeba dostarczać do organizmu.
W trakcie smażenia na olejach zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe dochodzi do wielu zmian chemicznych niekorzystnych dla zdrowia. Na przykład, smażenie na oleju słonecznikowym lub sojowym powoduje, że w olejach powstają związki odpowiedzialne za tworzenie zmian miażdżycowych i nowotworowych. Na czym smażyć? Jeżeli już koniecznie trzeba smażyć, należy wybrać do tego oliwę z oliwek z drugiego tłoczenia.
Gotowanie w wodzie, choć dużo zdrowsze od smażenia, również powoduje duże straty witamin i minerałów. Z warzyw gotowanych w wodzie ucieka do wody ponad 40% witamin i mikroelementów. Pół biedy, gdy my później tę wodę spożywamy (np. jak w przypadku wywaru warzywnego do zupy). Zazwyczaj jednak warzywa się wyławia, a wodę się wylewa. Gotowanie powoduje też zmiany smaku i zapachu warzyw.
Warto zwrócić uwagę na to, w jakich garnkach gotowane są potrawy. Najlepsze są garnki o grubym dnie. Jeżeli posiadasz garnki emaliowane, musisz uważać na to, by emalia nie zeszła. Garnek z odpryskami nie nadaje się do użytku.
Zasady zdrowego gotowania
Zamiast smażenia lub długiego gotowania wybierz gotowanie bez wody. Jest to najzdrowszy sposób przygotowywania posiłków. Gotowanie bez wody nie wypłukuje z warzyw witamin i mikroelementów. Żeby móc gotować na parze, warto mieć garnki z grubym dnem. W warzywach znajduje się woda, dlatego nie trzeba dodawać dodatkowej porcji wody do przygotowania posiłku. Dokładnie umyte warzywa należy umieścić w garnku. Garnek trzeba przykryć pokrywką, tak by wewnątrz niego mogła krążyć para wodna. Garnek należy postawić na najmniejszy palnik.
Gotowanie na parze to kolejny sposób zdrowego przygotowywania posiłków. Do garnka z grubym dnem należy nalać niewielką ilość wody. Garnek należy postawić na gazie i zagotować wodę. Warzywa, ryby, mięso lub owoce należy włożyć do specjalnego koszyczka. Koszyczek umieszczamy w garnku i całość przykrywamy pokrywką. Gotowanie na parze zapobiega utracie witamin i mikroelementów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze