Stosunek przerywany – dlaczego jest tak popularny?
MARICRUZ • dawno temu • 4 komentarzeStosunek przerywany jest metodą zapobiegania ciąży najpowszechniej stosowaną przez Polaków. Jej zwolennicy stosują ją mimo wiedzy na temat możliwych konsekwencji takiej antykoncepcji. Co jednak dzieje się, gdy stosuje się tę metodę w dni niepłodne? Jaka jest skuteczność stosunku przerywanego?
Skąd popularność?
Stosunek przerywany jest często wybieraną formą antykoncepcji przede wszystkim z powodu łatwości jej użycia. Nie wymaga myślenia o zabezpieczeniu przed stosunkiem, a jedynie dobrego refleksu mężczyzny. Jest więc stosowany podczas spontanicznego seksu, wśród młodzieży, rozpoczynającej współżycie płciowe, par, które nie lubią prezerwatyw oraz kobiet, które nie chcą stosować antykoncepcji hormonalnej.
Jaka jest jego skuteczność?
Teoretycznie – bardzo niewielka. Wskaźnik Pearla dla tej „metody” antykoncepcji to 12–36 (dla porównania antykoncepcja hormonalna to zaledwie 0,5 nieplanowanych ciąż na 100 badanych kobiet). Oczywiście, nie musi dojść do zapłodnienia, np. gdy kobieta ma akurat dni niepłodne cyklu, jednak należy pamiętać, że żywotność plemników w pochwie wynosi ok. 3 dni. Często jednak mężczyźni wycofują członek z pochwy zbyt późno lub plemniki przedostają się do niej jeszcze przed wytryskiem (tzw. preejakulacja).
Dlaczego nie warto stosować tej metody?
Po pierwsze, nie jest wysoce skuteczna i nie warto jej stosować, jeśli nie jesteśmy przygotowani na ewentualną ciążę. Po drugie, jest bardzo mało komfortowa – stosunek należy wycofać w najprzyjemniejszym momencie i bardzo mocno skupić się na tej czynności, co odbiera przyjemność partnerów. Po trzecie, blokuje to, co w seksie najistotniejsze – osiągnięcie pełnej satysfakcji. Orgazm kobiety jest często uniemożliwiony, a wytrysk partnera na zewnątrz pochwy nie jest tak przyjemny, jak wewnątrz.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze