Czy złość jest naprawdę zła?
PAULA • dawno temuZłość. Wzrasta ciśnienie krwi i szybkość uderzeń serca. Przestaje pracować układ trawienny, rozszerzają się źrenice, pocą się wnętrza dłoni. Zmniejsza się odczuwanie bólu, a zwiększa się koncentracja i refleks. Organizm gotowy jest do walki…
W języku polskim słowo zły ma dwojakie znaczenie – zły człowiek to osoba zdenerwowana, ale również ta, która czyni zło. W innych językach złoszczenie się nie ma tak wiele wspólnego ze złem. Zwróćmy uwagę np. na angielskie bad i angry.
Czy wyrażanie złości świadczy o braku kultury?
Większość ludzi próbuje wyeliminować negatywne uczucia ze swojego życia. Tymczasem coś takiego jak emocje złe i dobre nie występuje. Mogą być przyjemne lub nie, ale wszystkie są potrzebne do życia. Dzięki takim emocjom jak strach, smutek czy złość potrafimy zrozumieć innych ludzi i komunikować się z nimi. Uczucia pomagają nam w podejmowaniu decyzji i motywują nas do działania.
Wbrew pozorom nadmiar uczuć przyjemnych nie jest dla człowieka dobry, najlepsza jest równowaga pomiędzy przyjemnymi a nieprzyjemnymi emocjami, z umiarkowaną przewagą tych pierwszych.
Naukowcy z Harvard Medical School przez 44 lata prowadzili szerokie badania nad złością w grupie ponad 800 osób. Osoby, które przyznają się do tłumienia swoich negatywnych emocji aż trzykrotnie częściejżaliły się, że nie mogą przebić się w pracy i nie są szczęśliwe w życiu osobistym. Z kolei ci, którzy potrafią w kontrolowany sposób wyrażać swój gniew, są bardziej zadowoleni ze swej pozycji zawodowej, a relacje z rodziną i przyjaciółmi uznają za bardziej satysfakcjonujące.
Tłumienie złości nie świadczy o kulturze osobistej. Kulturalne jest wyrażenie złości w sposób werbalny i nieraniący uczuć drugiej osoby. Jeżeli złość wyrażona jest w taki sposób służy wzajemnemu zrozumieniu.
Conamdaje odczuwanie złości?*Informuje, że dzieje się coś złego, np. o naruszeniu naszych granic
*Chroni nas przed atakiem drugiej osoby i przygotowuje do ewentualnej obrony
*Motywuje nas do zmiany
*Przynosi ulgę i oczyszcza z nagromadzonego napięcia
* Dodaje energii do sprostania zadaniom i wyznaczonym celom
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze