Suche oko
ALICJA • dawno temuZespół suchego oka (ZSO) objawia się bolesnym i piekącym kłuciem w oku. Towarzyszy mu uczucie piasku pod oczami oraz problemy z ostrością widzenia. Mruganie sprawia ból, a przekrwione spojówki nadają demonicznego wyglądu. Co jest tego przyczyną? Jak wyleczyć suchość oka?
Przyczyny suchego oka
Zespół suchego oka pojawia się na skutek wysuszenia gałki ocznej z powłoki łzowej, która nawilża i chroni oko przed zanieczyszczeniami. Wyparowaniu łez sprzyja intensywna praca przed komputerem, długa jazda samochodem oraz wielogodzinne oglądanie telewizji. Podczas tych czynności koncentrujemy wzrok i rzadko mrugamy, a to dzięki mruganiu oko jest powlekane ochronną otoczką łez. Niekorzystnie na stan wilgoci oka wpływa również długie noszenie soczewek kontaktowych. Dlatego zanim kupisz soczewki do noszenia na okrągło przez miesiąc, dobrze się zastanów. Ewentualnie kup dodatkowo krople nawilżające do oczu, które można bezpiecznie stosować z miękkimi soczewkami kontaktowymi.
Suchość oka dotyka najczęściej osób po 40. roku życia, gdyż wtedy oczy wydzielają już mniej łez. Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla klimakterium, na co wpływają zmiany hormonalne. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej oraz choroby tarczycy również mogą przyczyniać się do szybkiego wysychania łez. Zapalenia spojówkowe, oparzenia chemiczne lub termiczne oka to kolejne przyczyny rozwoju zespołu suchego oka. Co ciekawe, na suchość oka są szczególnie narażone osoby z trądzikiem różowatym. Niekiedy przesuszona śluzówka oka jest konsekwencją przyjmowania określonych leków, np. na alergię, na sen.
Leczenie suchego oka
Niedostateczne wydzielanie łez prowadzi do ocierania i złuszczania nabłonka gałki ocznej podczas mrugania. Podrażnione oko jest podatne na infekcje. Dlatego leczenie zespołu suchego oka polega przede wszystkim na uzupełnieniu niedoboru łez. Jak nawilżyć spojówkę? Przemywanie oczu wodą to niewłaściwa metoda. Przyniesie chwilową ulgę, ale w dalszej perspektywie nasili objawy. Do nawilżania oka używaj kropli nawilżających, dostępnych w aptekach bez recepty. Od pieczenia i bólu uwolnią cię sztuczne łzy, również do nabycia w aptece. W ich składzie znajduje się przede wszystkim roztwór soli fizjologicznej. Natomiast dodatek kwasu hialuronowego sprawia, że długo utrzymują się na powierzchni oka. Ulgę suchemu oku przyniesie także zmuszenie się do płaczu. Naturalne łzy obmyją gałkę oczną z drobinek i nawilżą ją.
Aplikacja kropli do oczu jest bardzo prosta i nie powinna sprawić ci trudności. Jednak jeśli masz opory przed zakropleniem środka do oka, poproś o to kogoś. Krótkiego instruktażu może udzielić ci farmaceuta. Jednak wygodniej będzie ci zapoznać się z instrukcją stosowania i aplikacji leku zamieszczonego w ulotce. Niektórzy dawkują krople odchylając zewnętrzny kącik oka — tworzą z dolnej powieki łezkę, do której wlewają krople. Inni odchylają głowę do tyłu i umieszczają buteleczkę z kroplami tuż nad okiem. Naciskając na nią, aplikują krople do wewnętrznego kącika oka. Za pomocą mrugania rozprowadzają lek na całej gałce.
W przypadku silnego przekrwienia oka udaj się do okulisty. Sprawdzi, czy nie doszło do poważnego uszkodzenia oka i zastosuje odpowiednie leczenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze