Chroń oczy
ALICJA • dawno temuOchrona oczu przed promieniowanie UVA i UVB jest równie ważna, co ochrona skóry przed słońcem. Dlatego wybierając się na wakacyjne wojaże, zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne lub soczewki kontaktowe z filtrem. Przyda się również dieta na oczy, która zapobiegnie rozwojowi zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej.
Wpływ promieniowania UV na oczy
Ochrona skóry przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UVA i UVB powoli staje się normą. Niestety, dbałość o zdrowie naszych oczu na plaży i w górach wciąż pozostaje w wielu przypadkach nieuświadomionym problemem. Niewłaściwa ochrona oczu przed słońcem lub jej brak grozi wieloma przykrymi konsekwencjami.
Długotrwała ekspozycja oczu na słońce powoduje, że oko szybciej się starzeje. Promieniowanie słoneczne sieje spustoszenie w siatkówce oka, szczególnie w okolicach tzw. plamki żółtej, gdzie znajduje się największe skupisko fotoreceptorów, odpowiadających za ostrość widzenia oraz postrzeganie barw. W wyniku nadmiernego nasłonecznienia oczu dochodzi do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej, które jest częstą przyczyną utraty wzorku. Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) objawia się początkowo: zaburzeniem widzenia, spadkiem ostrości widzenia, występowaniem mroczków przed oczami, zniekształceniem obrazu oraz trudnością w rozróżnianiu kolorów. Na rozwój choroby wpływa również wiek (na AMD narażone są przede wszystkim osoby starsze), a także dieta uboga w witaminy E, C, beta-karoten oraz selen.
Promieniowanie słoneczne sprzyja powstaniu zaćmy, skrzydlika (czyli rozrostu tkanek, który prowadzi do ograniczenia widzenia), a także raka skóry w okolicy oka.
Natężenie szkodliwego promieniowania słonecznego jest szczególnie duże w okresie wiosenno-letnim, między godziną 10.00 a 16.00 w ciągu dnia, na plaży i na śniegu (nawierzchnie te odbijają promieniowanie), w górach (co 1 km promieniowanie zwiększa się o ok. 15%), w przypadku przyjmowania niektórych leków oraz ziół (np. dziurawca), dla osób o jasnym kolorze tęczówki.
Ochrona oczu przed promieniowaniem UV
Ochrona oczu powinna przebiegać dwutorowo – od zewnątrz i od wewnątrz. Po pierwsze, wybierając się na spacer w słoneczny dzień, warto założyć na głowę kapelusz z szerokim rondem, który osłoni twarz i ramiona, czyli obszary najbardziej narażone na poparzenia słoneczne. Dodatkową osłonę dla oczu stanowią okulary przeciwsłoneczne. Jakie okulary wybrać? Przede wszystkim te sprzedawane przez salony optyczne. Wówczas masz pewność, że będące w sprzedaży modele spełniają wymogi europejskie (są oznaczone symbolem CE). Słusznym wyborem są okulary przeciwsłoneczne z filtrem, okulary korekcyjne przeciwsłonecznelub soczewki kontaktowe z filtrem UV. Okulary z bazarku powodują rozszerzenie źrenic, przez co do oka trafia jeszcze większa wiązka promieniowania, niż w przypadku nieosłoniętego oka. Wybieraj okulary szerokie, osadzone blisko oczu. Dobrze, gdy osłaniają oczy przed słońcem także z boku. Najzdrowsze są okulary o barwie brązowej, bursztynowej, szarej i ciemnozielonej.
Po drugie wzbogacajmy dietę o te witaminy i minerały, które wpływają na zdrowie oczu. Dobroczynny wpływ na proces widzenia i stan narządu wzroku mają substancje pochodzenia roślinnego, m.in. karotenoidy, antocyjany, cynk, które zapobiegają rozwojowi katarakty oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Istotną rolę w prawidłowej pracy oka odgrywa luteina. Substancja ta chroni oko przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Luteinę znajdziemy w szpinaku, brokułach, żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach. Aby uniknąć efektu suchego oka, w lecie i na wiosnę przydadzą się krople nawilżające do oczu. Uśmierzą pieczenie i zniwelują uczucie piasku pod oczami.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze