Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
DAMIESA • dawno temuOchrona przeciwsłoneczna powinna nie tylko polegać na wklepywaniu w skórę produktów pielęgnacyjnych czy noszeniu przewiewnej odzieży. Szczególnej troski wymagają także nasze oczy. W czasie lata elementem, o którym nie można zapominać są zatem okulary przeciwsłoneczne, idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Na co warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na ich zakup? Oto garść praktycznych wskazówek.
Zalety noszenia okularów przeciwsłonecznych
Oczy nieodpowiednio zabezpieczone i narażone na wielogodzinne działanie promieni słonecznych, mogą z czasem reagować podrażnieniem. Takie stany jak pieczenie, szczypanie, uczucie notorycznego wysuszenia czy łzawienie, to najczęściej spotykane objawy, które alarmują nas, że z narządem wzroku nie dzieje się najlepiej. Nieleczone mogą z czasem wywoływać zapalenie spojówek czy stany chorobowe ze strony rogówki, co w konsekwencji może zakończyć się trwałymi problemami ze wzrokiem, np. w postaci zaćmy. Ponadto nieustanne mrużenie oczu ma także negatywny wpływ na urodę. Marszczenie powiek z czasem prowadzi do szybkiego pojawiania się zmarszczek, a więc nawet w młodym wieku na własne życzenie można zafundować sobie kurze łapki, jeśli właściwie nie zadbamy o ochronę oczu. Odpowiednio dopasowane okulary przeciwsłoneczne mogą także podkreślać atuty urody czy maskować pewne jej defekty. Wydłużone oprawki optycznie wyszczuplają okrągłą buzię. Dobrze dobrany kolor szkieł potrafi natomiast ładnie podkreślić kolor karnacji. Chroniąc oczy, możemy także wyeliminować bóle głowy wywołane docieraniem zbyt intensywnej wiązki światła do narządu wzroku.
Wybór okularów przeciwsłonecznych
Wygląd okularów nie powinien być czynnikiem determinującym zakup danego modelu. Kształt i kolor to elementy ważne, ale nie najważniejsze. Dużo bardziej znacząca jest tutaj ich funkcjonalność. Po co nam modne okulary, które będą przykuwały uwagę, ale nie zapewnią komfortu użytkowania podczas słonecznych dni? Dlatego oglądając dany model, zapoznajmy się z informacjami do niego dołączonymi. Ciemne szkła to nie wszystko. Powinny być one do tego wyposażone w filtry UV, które będą chronić przed szkodliwym promieniowaniem. Dobrym rozwiązaniem są też soczewki fotochromowe, które ciemnieją pod wpływem światła, a więc posiadają zdolność adaptacji do warunków atmosferycznych. Dla osób uprawiających sporty wodne polecane są soczewki polaryzowane, które redukują efekt odbijania się promieni słonecznych od tafli wody, więc ułatwiają uprawianie sportu, dając matowy obraz. Do jazdy samochodem rekomendowane są zaś szkła ciemnoszare lub ciemnobrązowe. Najlepiej, jeśli dodatkowo wyposażone są w warstewkę antyrefleksową, która zwiększa przejrzystość i wyostrza widziany obraz, a do tego eliminuje problem odbijających się przedmiotów umiejscowionych na desce rozdzielczej. Warto pamiętać, że im ciemniejszy kolor szkła, tym mniej światła przepuszcza soczewka, a więc okulary w kolorze różowym czy niebieskim choć wyglądają modnie, warto zostawić sobie raczej na pochmurne dni.
Warto też zwrócić uwagę na to, czy na szkłach nie ma drobnych uszkodzeń w postaci rys, smug czy niejednolitego kolorytu. Takie defekty mają duży wpływ na oczy, bo koncentrują uwagę, co sprawia, że narząd wzroku zamiast odpoczywać, staje się nadmiernie obciążony dodatkową pracą.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze