Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
PATRYCJA • dawno temuZamierzasz spędzić wakacje z dzieckiem w tropikach, albo wybierasz się na wczasy nad morzem? Chroń oczy dziecka przed promieniami słonecznymi. Zbyt długa ekspozycja na słońce może spowodować poparzenie oczu, zapalenie spojówek lub rogówki. Skuteczną ochronę dla małych dzieci stanowi czapka z daszkiem, a także okulary przeciwsłoneczne. O tym, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne oraz jakie czapeczki dla dzieci najlepiej ochronią przed promieniowaniem UV, przeczytacie w artykule poniżej.
Czapeczki dla dzieci
Skutki nadmiernej ekspozycji na słońce mogą ujawnić się dopiero po latach, np. w postaci zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Do poparzeń oka dochodzi rzadko, gdyż sygnał ostrzegawczy w postaci bólu gałki ocznej skłania do zamknięcia powiek, a tym samym do odcięcia dopływu promieniowania UV do gałki ocznej. Aby trwałe uszkodzenie wzroku nie stało się wakacyjną pamiątką, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie oczu dziecka przed słońcem.
Spędzając wakacje w domu o wiele łatwo jest dostosować porę spaceru z dzieckiem do poziomu nasłonecznienia. Natomiast na urlopie pragniemy wykorzystać każdą minutę. Jak powinna wyglądać ochrona przed słońcem na wyjeździe? Będąc na wakacjach z dzieckiem postaraj się tak zorganizować czas, aby w czasie najintensywniejszego promieniowania przebywać w zadaszonych lub zacienionych miejscach. Jeśli jest to niemożliwe, nałóż na skórę dziecka krem z filtrem oraz osłoń jego główkę i twarz przed słońcem.
Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt są raczej niewskazane, gdyż ograniczają pole widzenia, a tym samym hamują naturalną ciekawość świata. Poza tym, nawet markowe okulary przeciwsłoneczne nie zrobią na niemowlęciu większego wrażenia i zostaną po chwili zdjęte. Dlatego dzieciom poniżej 4-ego roku życia lepiej założyć przewiewną czapeczkę. Wybieraj czapki z daszkiem, gdyż osłonią przed słońcem całą buzię. Oczy maluszka pozostaną w cieniu, nie męcząc się tym samym. Jeśli twój maluszek sprawnym ruchem pozbywa się baseballówki, lepsza dla niego będzie chustka z daszkiem. Ze względu na to, że nakrycie głowy przylega do skóry, powinno być wykonane z materiału, który łatwo odprowadza wilgoć ze skóry i umożliwia swobodny przepływ powietrza (np. bawełna). Unikaj czapeczek z metalowymi elementami, guzikami i klipsami, które szybko się nagrzewają i mogą podrażniać skórę dziecka.
Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne zalecane są przede wszystkim dzieciom z nadwzrocznością. Dalekowidz potrzebuje soczewek skupiających, które mogą powodować nadwrażliwość na światło, dlatego ciemne okulary są jak najbardziej wskazane. Dostępne są okulary ze szkłami barwionymi na stałe lub szkła fotochromowe. Te drugie powleczone są drobinami barwnika, który przyciemnia szkła pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Wzmożoną wrażliwość na światło wykazują również astygmatycy, u których rogówka nierównomiernie załamuje promienie, w skutek czego powstaje zniekształcony obraz. Dzieciom z astygmatyzmem również warto sprawić okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym.
Nigdy nie kupuj dziecku okularów przeciwsłonecznych na bazarku. Takie okulary nie posiadają odpowiednich filtrów, dając złudne wrażenie ochrony przed słońcem. Kupując dziecku okulary na przydrożnym stoisku można wyrządzić mu krzywdę. Zwykłe szkła powodują, że źrenica rozszerza się przy mniejszej ilości światła, w wyniku czego do oka dostaje się jeszcze więcej złego promieniowania. Dlatego po okulary przeciwsłoneczne wybierz się do optyka. Dobrej jakości okulary ograniczają dopływ światła do gałki ocznej, a tym samym zwiększają komfort widzenia.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci powinny posiadać filtr UV oraz powłokę antyrefleksyjną. Oprawki powinny być solidne a szkiełka nietłukące. Zrezygnuj z modnego designu na rzecz obszernych okularów, które w jak najmniejszym stopniu ograniczą pole widzenia. Na rynku dostępne są okulary dla dzieci, które chronią przed promieniowaniem UV nawet z boku.
Wybieraj lekkie okularki, które nie obciążą noska i uszu. Zdrowsze są szkiełka szare, brązowe lub ciemnozielone niż kolorowe (różowe, czerwone czy niebieskie). Oprawki powinny dobrze przylegać do twarzy i nie zsuwać się, gdy dziecko się nachyli. Gąbeczki umieszczone na zausznikach będą dodatkowym atutem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze