Test obciążenia glukozą
BEATKA • dawno temuTest obciążenia glukozą (GCT) to badanie przesiewowe. Test doustnego obciążenia glukozy przeprowadzany jest między 24 a 28 tygodniem ciąży. Wynik testu pomoże wykluczyć ewentualne zagrożenie cukrzycą ciążową. Zbyt wysoki poziom glukozy jest niebezpieczny w ciąży, gdyż ma negatywny wpływ na rozwój dziecka w brzuchu mamy.
Przebieg i wyniki testu obciążenia glukozą
Doustny test obciążenia glukozą sprawdza, w jaki sposób organizm kobiety reaguje na glukozę. Skąd w organizmie zaburzenia? Za prawidłowy poziom glukozy we krwi odpowiada insulina – jeżeli trzustka z jakichś powodów nie produkuje insuliny w odpowiedniej ilości, wówczas poziom glukozy we krwi skacze.
Na czym polega test GCT? Kobiecie zostaje podana do wypicia szklanka wody (150 ml) z rozpuszczonymi w niej 50 g glukozy. Po godzinie można oznaczyć we krwi poziom glukozy. Prawidłowy wynik to poniżej 140 mg/dl. Jeżeli wynik waha się między 140 a 180 mg/dl, wówczas należy przeprowadzić ponowny test, z tym, że w wodzie rozpuszczone zostaje 75 g glukozy. Prawidłowy wynik tego testu spowoduje, że ponowne badanie będzie trzeba przeprowadzić w 32 tygodniu ciąży. Jeżeli jednak wynik znowu wyjdzie niepoprawny, konieczna będzie konsultacja z diabetologiem.
Po wypiciu rozpuszczonej glukozy kobieta może odczuwać mdłości i zawroty głowy. Dlatego też warto, by przyszła na badanie z osobą towarzyszącą. Do testu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie ma też wymagań dotyczących pory zjedzenia ostatniego posiłku. Choć zazwyczaj testy przeprowadzane są rano.
Nieprawidłowe wyniki oznaczają cukrzycę ciążową. Już nawet niewielkie przekroczenie normy może o niej świadczyć. W takim wypadku wystarczy zastosować odpowiednią dietę w ciąży. Cukrzyca ciężarnych jest przypadłością jedynie kobiet w ciąży i po porodzie powinna przejść samoistnie. Należy jednak powtórzyć badanie. Dieta cukrzycowa musi być bezwzględnie przestrzegana, pomoże ona uniknąć zaostrzenia i wystąpienia objawów choroby. Na czym polega dieta cukrzycowa? Należy jeść małe posiłki, ale często. Ostatni posiłek można spożyć około godziny 22. Z diety muszą zniknąć produkty składające się z cukrów prostych i słodkie owoce, a także gotowana marchewka, buraczki, białe pieczywo.
Glukoza w ciąży
Nadmiar glukozy przenika z organizmu matki do ciała dziecka. Bariera łożyskowa nie jest w stanie ochronić malucha. Glukoza dostaje się do trzustki maluszka i stymuluje ją do zbytniego wytwarzania insuliny. W jaki sposób insulina oddziałuje na dziecko? Jej działanie przypomina w tym wypadku właściwości hormonu wzrostu – insulina zwiększa objętość maluszka. To właśnie zbyt duża ilość glukozy w ciąży jest przyczyną nadmiernej masy urodzeniowej dziecka (makrosomii płodu).
Oprócz dużej masy urodzeniowej, u dziecka może dojść do niedojrzałości rozwojowej. Kobieta jest z kolei narażona na problemy położnicze podczas porodu. Zamiast porodu naturalnego, lekarze często decydują się wówczas na cesarskie cięcie. Pojawiają się urazy okołoporodowe, wielowodzie, stan przedrzucawkowy. Dzieci po urodzeniu otrzymują przeważnie niewiele punktów w skali Apgar. U maluchów pojawia się ryzyko wad cewy nerwowej lub wad serca. Dlatego też, zaburzenia poziomu glukozy podczas ciąży muszą być leczone.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze