Otyłość w ciąży – sprawdź, co ci grozi!
PATRYCJA • dawno temuKobieta, której waga jest prawidłowa (indeks masy ciała 19–29), po zajściu w ciążę nie powinna przytyć mniej niż 10 kg i więcej niż 14 kg. Błędne myślenie o konieczności „jedzenia za dwoje” oraz „usprawiedliwione obżarstwo” to prosta droga do otyłości w ciąży. Sprawdź, co ci grozi, gdy kilogramy wezmą górę.
Skąd te kilogramy?
Batoniki, czekoladki, ciasteczka… wymieniać dalej? To podstawowe grzechy przyszłych mam. Ciąża nie zwalnia z obowiązku zdrowego i racjonalnego odżywiania, wręcz przeciwnie. Od tego co jesz i ile jesz uzależnione jest zdrowie twojego dziecka. Podobnie jak przed tak i w trakcie ciąży należy kontrolować swoją wagę. Co jeść w czasie ciąży? Przede wszystkim warzywa i owoce oraz dużo nabiału. Unikaj kawy i słodyczy oraz zrezygnuj z alkoholu.
Jak i ile tyć?
W czasie ciąży ważne jest równomierne przybieranie na wadze. Gwałtowne skoki masy ciała, zarówno w górę jak i w dół, mogą świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. Nie wspominając już o rozstępach… W pierwszym trymestrze ciąży powinnaś przytyć ok. 4 kilogramów, w drugim 6 a w trzecim kolejne 4.
Otyłość w ciąży – zagrożenia
Podobno otyłość w ciąży jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia matki i dziecka niż niedowaga. W obu przypadkach warto jednak zachować umiar. Zbyt mały przyrost masy ciała w ciąży może spowodować, że urodzisz przedwcześnie oraz że dziecko będzie miało niską masą urodzeniową. Takie dzieci częściej chorują. Otyłość w ciąży grozi:
- rozwojem cukrzycy ciążowej,
- bólami pleców, obrzękami, szybkim męczeniem się,
- nadciśnieniem tętniczym,
- trudnością powrotu do wagi sprzed ciąży po porodzie,
- otyłością u dziecka,
- koniecznością porodu przez cesarskie cięcie,
- wyższym ryzykiem śmierci matki podczas porodu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze