Czy potrafisz słuchać?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuNaukowcy obawiajÄ… siÄ™, że współczesne rozwiniÄ™te spoÅ‚eczeÅ„stwa tracÄ… umiejÄ™tność sÅ‚uchania. W Å›wiecie haÅ‚asu i I podów coraz trudniej jest nam sÅ‚uchać, np. drugiej osoby. Brytyjczycy obawiajÄ… siÄ™ nawet, że dzisiejsza mÅ‚odzież za kilkanaÅ›cie lat nie bÄ™dzie wiedziaÅ‚a jak ze sobÄ… rozmawiać, bo tradycyjnÄ… konwersacjÄ™ podczas której sÅ‚ucha siÄ™ drugiej osoby zastÄ…pi komputerowy komunikator.
Naukowcy z uniwersytetu z Salford w obawie, że coraz mniej jesteśmy wrażliwi na dźwiękiza pomocą wolontariuszy stworzyli mapę dźwięków, której zadaniem jest uwrażliwienie ludzi na to co nas otacza. Inżynier dźwięku Charlie Mydlarz z uniwersytetu z Salford uważa, że z każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi odgłosami, a to powoduje, że pomału tracimy i wrażliwość na to co słyszymy i umiejętność słuchania. Tworząc mapę dźwięków Mydlarz poprosił uczestników eksperymentu, aby użyli swoich telefonów komórkowych i nagrali dziesięciosekundowe klipy w parku, nad jeziorem, na ulicy, na spacerze, w lesie, itp. Wszystkie nagrania zostały umieszczone w projekcie i zaprezentowane w internecie.
Â
Mydlarz przekonuje, że wsÅ‚uchujÄ…c siÄ™ w to, co nas rzeczywiÅ›cie otacza nie tylko nie jest denerwujÄ…ce, ale potrafi wpÅ‚ynąć na nasze samopoczucie. PrzysÅ‚uchujÄ…c siÄ™ dokÅ‚adnie otaczajÄ…cym nas haÅ‚asom czy szumom szybko zorientujemy siÄ™ też, co nas uspokaja, a co irytuje. Jednak — wedÅ‚ug Charlie Mydlarza — problem jest w tym, że nie mamy czasu siÄ™ zatrzymać i wsÅ‚uchać w swoje otoczenie. WedÅ‚ug niego brakuje też publicznej debaty na temat tego co sÅ‚yszymy na co dzieÅ„, a taka medialna dyskusja pomogÅ‚aby też Å›wiadomie   zrozumieć które z otaczajÄ…cych nas dźwiÄ™ków doprowadzajÄ… nas do szaÅ‚u, a które kojÄ… i pozytywnie wpÅ‚ywajÄ… na psychikÄ™. Â
Â
Aby zaradzić temu, że tracimy umiejętności słuchania drugiego człowieka naukowcy zalecają też, abyjak najmniej posługiwać się komunikatorami w internecie.Szczególnie dotyczy to młodzieży, która za pomocą maili, sms-ów prowadzi dzisiaj większość rozmów i przez to zatraca umiejętność prowadzenie tradycyjnej rozmowy twarzą w twarz. Istnieje również obawa, że zabiegani i zajęci sobą rodzice również nie wiedzą jak nauczyć swoje dzieci tego jak umiejętnie słuchać.
Â
W ostatnich latach coraz bardziej zaniedbujemy też edukację w dziedzinie słuchania. Mało które placówki tego uczą. Tymczasem nie można zapominać, że właśnie słuchanie jest pierwszym zmysłem i pierwszym narzędziem komunikacji rozwijanym w dzieciństwie.
Specjalista od komunikacji Richard Hunsaker przypomina również, że w wieku szkolnym umiejÄ™tność sÅ‚uchania jest bardzo przydatna, bowiem od 65 do 90 proc. czasu w szkole spÄ™dzamy wÅ‚aÅ›nie na sÅ‚uchaniu i to dziÄ™ki tej umiejÄ™tnoÅ›ci przyswajamy wiedzÄ™. Zdolność sÅ‚uchania nie tylko jest przydatna w szkole, ale również w pracy i w życiu. Liczne badania - .m.in. te przeprowadzone w 2005 roku w Instytucie Technologii w Massachusetts — mówiÄ… o tym, że milczenie jest kluczem do kobiecego serca. Uważnie sÅ‚uchajÄ…cy mężczyźni uchodzÄ… wÅ›ród kobiet za tych bardziej romantycznych.
Â
Współczesna rzeczywistość również nie pomaga nam w słuchaniu. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania mówią o tym, że tylko nieliczni potrafią znaleźć w swoim otoczeniu ciche i spokojne miejsce.Tylko co trzeci mieszkaniec dużego miast uważa, że pobliski park jest oazą spokoju.
Â
Nieustający hałas powoduje również problemy psychiczne. Naukowcy z Belgradu dowodzą, że wielkomiejski hałas nierzadko jest przyczyną nerwic i zmęczenia.
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze