Czy potrafisz słuchać?
URSZULA ROGALSKA • dawno temuNaukowcy obawiają się, że współczesne rozwinięte społeczeństwa tracą umiejętność słuchania. W świecie hałasu i I podów coraz trudniej jest nam słuchać, np. drugiej osoby. Brytyjczycy obawiają się nawet, że dzisiejsza młodzież za kilkanaście lat nie będzie wiedziała jak ze sobą rozmawiać, bo tradycyjną konwersację podczas której słucha się drugiej osoby zastąpi komputerowy komunikator.
Naukowcy z uniwersytetu z Salford w obawie, że coraz mniej jesteśmy wrażliwi na dźwiękiza pomocą wolontariuszy stworzyli mapę dźwięków, której zadaniem jest uwrażliwienie ludzi na to co nas otacza. Inżynier dźwięku Charlie Mydlarz z uniwersytetu z Salford uważa, że z każdej strony jesteśmy bombardowani różnymi odgłosami, a to powoduje, że pomału tracimy i wrażliwość na to co słyszymy i umiejętność słuchania. Tworząc mapę dźwięków Mydlarz poprosił uczestników eksperymentu, aby użyli swoich telefonów komórkowych i nagrali dziesięciosekundowe klipy w parku, nad jeziorem, na ulicy, na spacerze, w lesie, itp. Wszystkie nagrania zostały umieszczone w projekcie i zaprezentowane w internecie.
Mydlarz przekonuje, że wsłuchując się w to, co nas rzeczywiście otacza nie tylko nie jest denerwujące, ale potrafi wpłynąć na nasze samopoczucie. Przysłuchując się dokładnie otaczającym nas hałasom czy szumom szybko zorientujemy się też, co nas uspokaja, a co irytuje. Jednak — według Charlie Mydlarza — problem jest w tym, że nie mamy czasu się zatrzymać i wsłuchać w swoje otoczenie. Według niego brakuje też publicznej debaty na temat tego co słyszymy na co dzień, a taka medialna dyskusja pomogłaby też świadomie zrozumieć które z otaczających nas dźwięków doprowadzają nas do szału, a które koją i pozytywnie wpływają na psychikę.
Aby zaradzić temu, że tracimy umiejętności słuchania drugiego człowieka naukowcy zalecają też, abyjak najmniej posługiwać się komunikatorami w internecie.Szczególnie dotyczy to młodzieży, która za pomocą maili, sms-ów prowadzi dzisiaj większość rozmów i przez to zatraca umiejętność prowadzenie tradycyjnej rozmowy twarzą w twarz. Istnieje również obawa, że zabiegani i zajęci sobą rodzice również nie wiedzą jak nauczyć swoje dzieci tego jak umiejętnie słuchać.
W ostatnich latach coraz bardziej zaniedbujemy też edukację w dziedzinie słuchania. Mało które placówki tego uczą. Tymczasem nie można zapominać, że właśnie słuchanie jest pierwszym zmysłem i pierwszym narzędziem komunikacji rozwijanym w dzieciństwie.
Specjalista od komunikacji Richard Hunsaker przypomina również, że w wieku szkolnym umiejętność słuchania jest bardzo przydatna, bowiem od 65 do 90 proc. czasu w szkole spędzamy właśnie na słuchaniu i to dzięki tej umiejętności przyswajamy wiedzę. Zdolność słuchania nie tylko jest przydatna w szkole, ale również w pracy i w życiu. Liczne badania - .m.in. te przeprowadzone w 2005 roku w Instytucie Technologii w Massachusetts — mówią o tym, że milczenie jest kluczem do kobiecego serca. Uważnie słuchający mężczyźni uchodzą wśród kobiet za tych bardziej romantycznych.
Współczesna rzeczywistość również nie pomaga nam w słuchaniu. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania mówią o tym, że tylko nieliczni potrafią znaleźć w swoim otoczeniu ciche i spokojne miejsce.Tylko co trzeci mieszkaniec dużego miast uważa, że pobliski park jest oazą spokoju.
Nieustający hałas powoduje również problemy psychiczne. Naukowcy z Belgradu dowodzą, że wielkomiejski hałas nierzadko jest przyczyną nerwic i zmęczenia.
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze