Jak rozpoznać powikłania poszczepienne?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuTwój maluszek dzielnie zniósł szczepienie, ale już w domu stał się apatyczny i płaczliwy? Prawdopodobnie wystąpiły u niego powikłania poszczepienne. Jak je rozpoznać? Jak odróżnić zwykłą reakcję organizmu na nową substancję od alergii?
Odczyny a powikłania
Podstawowa różnica między zwykłą reakcją układu immunologicznego (odczyn poszczepienny) a reakcją niewłaściwą (powikłanie poszczepienne) po szczepieniu w dużej mierze zależy od specyfiki szczepionki i stopnia wrażliwości samego organizmu. Odczyn poszczepienny jest naturalną reakcją na wprowadzenie do organizmu obcej substancji. Najczęstszymi objawami w tym przypadku są zaczerwienienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki, gorsze samopoczucie, rzadziej lekka wysypka. Wszystkie te dolegliwości mijają po 2–3 dniach. Powikłania natomiast wiążą się z dużo poważniejszymi zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu.
Skąd powikłania?
Jeżeli szczepionka jest bezpieczna, układ odpornościowy powinien przyjąć ją i odpowiednio wykorzystać. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Choć powikłania poszczepienne występują bardzo rzadko, mogą się zdarzyć gdy:
- szczepionka jest niewłaściwie przechowywana lub utraciła ważność,
- szczepienie zostało nieprawidłowo wykonane,
- organizm nie reaguje na szczepionkę tak jak powinien.
Objawy powikłań
Objawy powikłań poszczepiennych są często trudne do ustalenia. Rzadko lekarze mają stuprocentową pewność, że dolegliwości i choroby małego pacjenta są efektem podania szczepionki. Wśród powikłań najczęściej występującymi są objawy neurologiczne (po szczepieniu przeciw krztuścowi), przewlekłe zapalenie stawów (po szczepionce przeciw różyczce), plamica małopłytkowa (odra), zapalenie mózgu (krztusiec i odra), a po każdym szczepieniu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze