Bóle przed porodem
URSZULA ROGALSKA • dawno temuCiąża to stan, w którym kobieta najdokładniej wsłuchuje się w swój organizm. Każdy ból, skurcz, samopoczucie może okazać się cenną informacją diagnostyczną o przebiegu ciąży. Dobrze, gdy przyszła mama zdawała sobie sprawę z możliwości wystąpienia różnych dolegliwości, które są naturalną reakcją na rozwój płodu w brzuchu. Dobrze jednak wiedzieć, które nieprzyjemne odczucia, a nawet bóle i skurcze należą do tych najbardziej naturalnych.
Rodzaje bólów w ciąży
Przez okres 9 miesięcy kobieta może odczuwać różnego rodzaju skurcze i bóle w okolicy macicy, które z punktu widzenia medycznego posiadają fachowe nazwy. W okolicy 20 tygodnia ciąży pojawiają się fale Alvareza, które mogą być odczuwalne, ale nie zbytnio bolące. W czasie dalszego etapu ciąży, a najsilniej w okresie okołoporodowym pojawiają się skurcze Braxtona-Hicksa. Ich odczuwanie zwiększa się wraz z przygotowaniem organizmu do porodu, gdyż dzięki nim włókna mięśniowe macicy stają się silniejsze i osiągają większą objętość. Na kilka tygodni przed samym porodem ciężarna coraz intensywniej odczuwa nieregularne skurcze obniżające. Ich nazwa pochodzi od obniżania się w tym okresie ciąży dna macicy. 38 tydzień to czas na odczuwanie przez przyszłą mamę skurczów przepowiadających. Wraz z rozwojem akcji porodowej skurcze nabierają na sile i częstotliwości. Ten rodzaj bólu porodowego przeinacza się w skurcze wstawiające, by w momencie trwającej już akcji porodowej przemienić się w skurcze rozwierające, które mogą pojawiać się co 2–3 minuty. Przy samym zakończeniu porodu kobieta odczuwa dodatkowo skurcze wydalające, parte i okresu łożyskowego. Po porodzie natomiast odczuwane są skurcze połogowe.
Znaczenie bólów w okresie ciąży
Odczuwanie bólu nigdy nie jest przyjemnością, jednakże zawsze coś oznacza. Dla organizmu kobiety ciężarnej stanowi informację nt. rozwoju ciąży, stanu zdrowia zarówno jej samej, jak i dziecka. Ważne jednak jest posiadanie wiedzy, że nie każdy ból, skurcz w okresie ciąży musi być sygnałem niepokojącym. Oczywiście, w razie wszelkich wątpliwości warto zawsze skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. W większości przypadków natomiast rodzaje bólów lub skurczów wraz z rozwojem ciąży mają swoje znaczenie na każdym jej etapie. Głównym powodem pojawienia się skurczy są zmiany następujące i potrzebne w macicy. Włókna mięśniowe macicy muszą zostać rozciągnięte, by dziecko miało miejsce do prawidłowego rozwoju. Pod koniec ciąży macica musi się obniżyć, by poród naturalny mógł przejść bez większych komplikacji. Inne skurcze są objawem przyjmowania przez maluszka odpowiedniej pozycji do porodu. W momencie porodu, każdy rodzaj i siła skurczy są informacją dla personelu medycznego o przechodzeniu w kolejne fazy porodu. Istotna jest jednak świadomość, że bóle i skurcze w okresie ciąży i podczas porodu kobieta przeżywa indywidualnie. Często mogą być odczuwane inaczej aniżeli u koleżanki. Każdy organizm jest inny i próg odporności na ból również może być ustawiony na innym poziomie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tego typu objawy występują fizjologicznie u wszystkich ciężarnych.
Sposoby na ból w ciąży
Skurcze i bóle nie należą do miłych i przyjemnych, dlatego też warto poszukiwać swoich własnych rozwiązań, które przyniosą ulgę. Zaleca się masowanie krzyża w momencie bólów krzyżowych. Przy skurczach potrzebne jest odpowiednie oddychanie, można zastosować bujanie się na dużej piłce lub poduszkach. W wielu przypadkach pomaga także pobyt na basenie. Jednakże w każdej sytuacji odczuwania nieprzyjemnych bólów należy pamiętać o oddechu i zachowaniu spokoju. Panika nie jest dobrym doradcą, więc należy ją znacząco ograniczyć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze