Skuteczne sposoby na ból pleców w ciąży

10. Prawidłowa postawa ciała
Wystający brzuszek przenosi środek ciężkości i w związku z tym często nieświadomie plecy wykrzywiają się w łuk co powoduje ból mięśni. Prawidłowa postawa ciała pozwala mięśniom naturalnie wydłużyć się i rozciągać a takie „ćwiczenia” z łatwością pomogą złagodzić ból pleców w ciąży. Pamiętaj więc aby ułożyć części ciała w odpowiednim miejscu od stóp do głów: ramiona odchyl do tyłu, głowę trzymaj prosto, tak aby uszy były w jednej linii z ramionami.

9. Rozciąganie mięśni odcinka lędźwiowego
Przeważnie mięśnie brzucha i pleców razem pracują, aby podtrzymywać środek ciała. Jednakże podczas ciąży mięśnie brzucha rozluźniają się w związku z powiększającym się płodem przez co mięśnie pleców muszą pracować znacznie ciężej. Rozciąganie mięśni pleców podczas ciąży pomaga złagodzić ból w bezpieczny sposób. Aby wykonać ćwiczenie uklęknij i ręce połóż na podłodze. Plecy powinny być proste a łokcie lekko ugięte. Prawą rękę wyciągnij przed siebie na wysokości ramienia a lewą nogę do tyłu na wysokości biodra. Taką pozycję utrzymuj przez 5 sekund. Powtarzaj ćwiczenie 10-20 razy po obu stronach.

8. Pływanie i ćwiczenia w wodzie
Zanurz się w wodzie a odczujesz niemal natychmiastową ulgę w bólu pleców. Woda podtrzymuje ciało dlatego pływanie i wodny aerobik łagodzą ból pleców i stawów.

7. Joga
Joga to świetny i relaksujący sposób na złagodzenie bólu pleców spowodowanego ciążą. Niemal każda pozycja w jodze wykorzystuje mięśnie pleców przez co uzyskuje się łagodne ale efektywne ćwiczenia, które rozciągają te mięśnie i wzmacniają okolice krzyża. Najlepsza będzie pozycja dziecka, dzięki której zrelaksujesz się i natychmiast poczujesz ulgę w bólu.

6. AkupunkturaDzięki cienkim, sterylnym igłom umieszczanym w odpowiednich punktach energetycznych w ciele akupunktura pomaga aktywować naturalny system przeciwbólowy w ciele. Według badań aż 60% kobiet, które poddały się akupunkturze w związku z bólem pleców odczuło złagodzenie bólu w porównaniu z 14%, które ulgi nie odczuły.
Zdjęcie akupunktury / Shutterstock

6. Akupunktura
Dzięki cienkim, sterylnym igłom umieszczanym w odpowiednich punktach energetycznych w ciele akupunktura pomaga aktywować naturalny system przeciwbólowy w ciele. Według badań aż 60% kobiet, które poddały się akupunkturze w związku z bólem pleców odczuło złagodzenie bólu w porównaniu z 14%, które ulgi nie odczuły.

5. ChiropraktykaKręgarze pomagają nastawiać kręgi i stawy co łagodzi nacisk i likwiduje ból. Według badań 70% ciężarnych, które korzystały z pomocy kręgarza całkowicie pozbyło się bólu pleców.
Zdjęcie ludzi / Shutterstock

5. Chiropraktyka
Kręgarze pomagają nastawiać kręgi i stawy co łagodzi nacisk i likwiduje ból. Według badań 70% ciężarnych, które korzystały z pomocy kręgarza całkowicie pozbyło się bólu pleców.

4. Poduszki wspierająceCzy musisz siedzieć w pracy przy biurku przez 8 godzin? Odpowiednia postawa ciała podczas siedzenia jest niezwykle ważna. Głowa i ramiona powinny być skierowane w tę samą stronę. Używaj także specjalnie zaprojektowanej poduszki wspierającej dolny odcinek krzyża przez co plecy będą ułożone w odpowiedniej pozycji. Pomocny może być również podnóżek, ponieważ uniesienie nóg podczas siedzenia wyeliminuje nacisk na plecy.

4. Poduszki wspierające
Czy musisz siedzieć w pracy przy biurku przez 8 godzin? Odpowiednia postawa ciała podczas siedzenia jest niezwykle ważna. Głowa i ramiona powinny być skierowane w tę samą stronę. Używaj także specjalnie zaprojektowanej poduszki wspierającej dolny odcinek krzyża przez co plecy będą ułożone w odpowiedniej pozycji. Pomocny może być również podnóżek, ponieważ uniesienie nóg podczas siedzenia wyeliminuje nacisk na plecy.

3. Pozycja podczas spaniaJeśli odczuwasz ból pleców po przespanej nocy wypróbuj pozycję bardziej przyjazną dla nich. Spanie na boku i strategicznie umieszczone poduszki złagodzą ból i pomogą uzyskać wymagany odpoczynek. Zapewnij sobie dobrą poduszkę pod głowę, umieść również kolejną między nogami a mniejszą pod brzuszkiem.

3. Pozycja podczas spania
Jeśli odczuwasz ból pleców po przespanej nocy wypróbuj pozycję bardziej przyjazną dla nich. Spanie na boku i strategicznie umieszczone poduszki złagodzą ból i pomogą uzyskać wymagany odpoczynek. Zapewnij sobie dobrą poduszkę pod głowę, umieść również kolejną między nogami a mniejszą pod brzuszkiem.

2. Rozciągaj się jak kotUklęknij i ręce połóż na podłodze. Plecy powinny być wyprostowane. Łagodnie opuść głowę i wygnij plecy w łuk. Pozycję utrzymuj przez 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej.
Zdjęcie autorstwa A Healthier Michigan / CC BY

2. Rozciągaj się jak kot
Uklęknij i ręce połóż na podłodze. Plecy powinny być wyprostowane. Łagodnie opuść głowę i wygnij plecy w łuk. Pozycję utrzymuj przez 10 sekund i wróć do pozycji wyjściowej.

1. Pas wspomagający dla kobiet w ciążyGrube, elastyczne opaski noszone wokół bioder i pod brzuchem wspomagają jego mięśnie. Taki pas jest szczególnie pomocny jeśli musisz w pracy stać przez dłuższy okres czasu. Dzięki niemu zmniejszyć ból pleców niemal natychmiast!
Zdjęcie autorstwa Phalinn Ooi / CC BY

1. Pas wspomagający dla kobiet w ciąży
Grube, elastyczne opaski noszone wokół bioder i pod brzuchem wspomagają jego mięśnie. Taki pas jest szczególnie pomocny jeśli musisz w pracy stać przez dłuższy okres czasu. Dzięki niemu zmniejszyć ból pleców niemal natychmiast!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Produkty Tiny Love - idealny prezent dla dziecka Gdy mąż jest w delegacji... Ćwiczenia wrażliwości słuchowej Jedźmy razem na weekend Jak myć dziewczynkę? Co nieco o Oscarach Mamo, chcę mieć pieska! Poród naturalny - czy to musi tak boleć? Wielki Kanion Kolorado Poznaj 5 gwiazd, które miały problem z zajściem w ciążę! Uczulenie na pyłki Poznaj LEGO® Minecraft, czyli kultową grę w wersji LEGO®