Ból kręgosłupa w ciąży
BEATKA • dawno temuBól lokalizujący się w dolnej części pleców dokucza ponad połowie ciężarnych. Kobiety w ciąży najczęściej skarżą się na bóle w kręgosłupie między 5 a 7 miesiącem ciąży. Nie jest to regułą, gdyż bóle pleców mogą pojawić się nawet w 10 tygodniu ciąży. Dolegliwość, choć męcząca, nie jest zazwyczaj poważna. Wystarczy przez chwilę dać wytchnienie kręgosłupowi. Pomocny może się okazać również aktywny wypoczynek – basen, delikatna gimnastyka dla ciężarnych, masaż. Sprawa jest dużo poważniejsza, gdy przed ciążą miałaś problemy z kręgosłupem.
Dlaczego w ciąży boli kręgosłup?
Ciało w ciąży ulega zmianie. Nic dziwnego, że kobiecie mogą doskwierać różne dolegliwości. Ból pleców w ciąży bywa efektem dodatkowych kilogramów (wzrost wagi obciąża kręgosłup i miednicę), zmiany rozłożenia środka ciężkości ciała (dotychczasowa równowaga narządu ruchu ulega dość gwałtownej zmianie), zmian hormonalnych, które rozluźniają połączenia między stawami.
W trakcie ciąży ból lokalizuje się w dolnej części pleców oraz w okolicy krzyżowej. Można podzielić go na dwa rodzaje: ból części lędźwiowej i ból w tylnej części miednicy. Ból w części lędźwiowej odczuwany jest w okolicach talii. Ma on charakter promieniujący do kończyn dolnych oraz wzdłuż kręgosłupa. Występuje zazwyczaj po długotrwałym bezruchu (długie siedzenie lub stanie) lub przy gwałtownej aktywności (przy podnoszeniu i dźwiganiu). Uczucie bólu jest najsilniejsze pod wieczór. Drugi rodzaj bólu – w tylnej części miednicy, występuje częściej i ma bardziej głęboki charakter. Lokalizuje się głównie wewnątrz pośladków, poniżej linii talii, aż do kolan. Ból zmniejsza się pod wpływem odpoczynku.
W grupie osób najbardziej narażonych na bóle w kręgosłupie znajdują się kobiety, które przed ciążą miały problem z kręgosłupem, które we wcześniejszej ciąży cierpiały na bóle pleców, będące w ciąży mnogiej, które bardzo przytyły podczas ciąży, mało aktywne fizycznie.
Dyskomfort wynikający z bólu kręgosłupa można zmniejszyć. Nie należy cierpieć niepotrzebnie. Jeżeli dolegliwości bólowe nie ustępują mimo odpoczynku, należy zasięgnąć opinii lekarza.
Jak zmniejszyć ból pleców w ciąży?
Leczenie bólów kręgosłupa przyniesie ulgę. Kobieta może przeciwdziałać bólowi w bardzo prosty sposób. Pomocne mogą okazać się:
- unikanie gwałtownych i nagłych ruchów po obudzeniu się i podczas wstawania z łóżka,
- powolne i uważne wchodzenie po schodach i schylanie się,
- niezmienianie gwałtownie pozycji ciała,
- unikanie dźwigania przedmiotów (zwłaszcza ciężkich),
- zaprzestanie biegania i szybkich marszów,
- częste zmienianie pozycji (długie siedzenie w jednej pozycji może wywołać ból).
Żeby zapobiegać bólom pleców w ciąży, należy wcześniej prowadzić aktywny tryb życia. Pomocne okazuje się zazwyczaj ćwiczenie mięśni brzucha. Wzmocnione mięśnie pomagają utrzymywać korzystną postawę ciała. Uprawianie sportu jest wskazane jako działanie profilaktyczne. Dlatego też, jeśli możesz, uprawiaj swobodne marsze, pływaj, chodź na aqua aerobik. Zawsze utrzymuj poprawną postawę ciała. Garbienie się i kulenie pleców nie sprzyjają twojemu zdrowiu. Siedzący tryb życiamoże zwiększyć bóle w plecach.
Mięśnie pleców należy wzmacniać. Wykonuj też ćwiczenia rozciągające. Dzięki temu łatwiej przyjdzie ci zachowywać wyprostowaną postawę. Zrezygnuj z chodzenia w wysokich szpilkach. Wskazane jest noszenie płaskiego obuwia. Jeśli nie umiesz sama sobie pomóc, umów się na wizytę do profesjonalnego fizjoterapeuty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze