Gdy buty obcierają …
ALICJA • dawno temu • 3 komentarzeDziś garść porad dla tych, którzy zmagają się z obtarciami powstałymi po dniu spędzonym w nowych butach. Nie czekaj, aż buty się „rozejdą” i już dziś zadbaj o zdrowie swoich stóp. Trzeba mieć świadomość, że nieprawidłowo dobrane obuwie grozi nie tylko odciskami i opuchlizną, ale również trwałą deformacją stopy.
Halluksy
Zwyrodnienia największych palców u nóg, tzw. halluksy, to typowa przypadłość pań wciskających stopy w zbyt wysokie i ciasne buty na obcasie. Nadwaga, praca „na stojąco”, zaburzenia hormonalne czy też uwarunkowania genetyczne, to kolejne czynniki sprzyjające zniekształceniom stopy. Halluksy sprawiają, że osłabiony paluch nie jest już wystarczającym punktem oparcia podczas chodzenia. W konsekwencji ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie, pogarsza się stabilizacja stopy, zmienia się ustawienie kości śródstopia w stawie oraz dochodzi do powstania zgrubień po wewnętrznej stronie stopy. Gdy tylko zauważysz pierwsze zmiany w wyglądzie i ustawieniu stopy, zgłoś się do lekarza. Chcesz uniknąć takiej sytuacji? Dobierz odpowiedni rozmiar buta.
Jak dobrać rozmiar buta?
Kupując buty nie sugeruj się zbytnio ich rozmiarem. Bardzo często się zdarza, że posiadamy dwie pary butów o różnych numerach, które pasują na nas jak ulał. Dlatego każdorazowo dopasuj buty do stopy tak, aby nie były ani za luźne, ani za ciasne, gdyż w obu przypadkach chodzenie będzie utrudnione.
Na zakup obuwia wybierz się po południu. O tej porze dnia długość naszej stopy jest największa. Jeśli masz zamiar wejść w posiadanie eleganckiego obuwia, na czas zakupów załóż rajstopy, jeśli sportowego – skarpetki. Mierz zawsze oba buty. U większości osób zdarza się, że jedna stopa jest nieco dłuższa, dlatego zawsze należy mierzyć but do stopy dłuższej. Po założeniu butów przejdź kawałek wzdłuż regałów sklepowych, kucnij i usiądź. Dzięki tym zabiegom będziesz mieć pewność, czy rozmiar jest odpowiedni.
Jeśli zamawiasz buty przez Internet – zmierz dokładnie stopę. Połóż na podłodze kartkę papieru i stań na niej. Wyprostuj się i poproś drugą osobę o zaznaczenie kreskami długości stopy, od dużego palca (o ile to on jest najdłuższy) do pięty. Zmierz linijką długość pomiędzy kreskami i dodaj 5 mm (to jest ten „luz” zalecany przez ortopedów, który zapewnia komfort podczas chodzenia). Następnie sprawdź tabelę rozmiarów i numer buta odpowiadający danej długości stopy w centymetrach.
Sposoby na obcierające buty
Jeśli pomimo starań i odpowiedniego dobrania rozmiaru buty obcierają, być może przyczyna tkwi w złej jakości materiałów, z których zostały wykonane. Niekiedy lepiej jest wydać nieco więcej gotówki na dobre jakościowo buty z miękkiej skóry, niż takie, które za chwilę rozpadną się, pozostawiając na stopach bolące pęcherze i nieestetyczne blizny.
Obtarciom można zapobiec stosując specjalne silikonowe zapiętki do butów – do nabycia w sklepach obuwniczych. W zakładach szewskich, oprócz zapiętek, można poprosić o „rozbicie” buta. Profesjonalnie wykonana usługa uratuje ulubione buty przed leżakowanie na dnie szafy, a stopy uwolni od bólu.
Sprawdzonym sposobem na uniknięcie obtarć, jest stosowanie plastrów ochronnych w pierwszych dniach po zakupie obuwia. Przezroczyste i w cielistym kolorze nie rzucają się w oczy, a mogą zapobiec powstaniu pęcherzy i piekących ranek. Tarcie zmniejszy również posmarowanie stóp talkiem.
Buty można spróbować samodzielnie rozciągnąć. Niektórzy zakładają w tym celu mokre skarpetki i chodzą w niewygodnych butach przez 15 minut dziennie przez 3 kolejne dni. Mniej drastycznym sposobem na rozciągnięcie buta jest posmarowanie go od środka łagodnym kremem, który nawilży i rozciągnie skórę.
Przydatnym wynalazkiem ratującym życie niejednej stopie są specjalne spreje rozciągające do butów. Wystarczy spryskać nimi buty od środka, odczekać chwilę i włożyć stopę. Jeśli wybierasz się na imprezę w nowych szpilkach, miej sprej w torebce. Możliwe, że zabieg będzie trzeba powtórzyć. O spreje pytaj w sklepach obuwniczych.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze