Najgorsze buty dla twoich stóp

10. Wysokie obcasyBardzo wysokie obcasy mogą powodować opuchnięcia stóp, pęcherze, a nawet ból ścięgna Achillesa. Co więcej, w trakcie ich noszenia zwiększone jest ryzyko skręcenia kostki. Z tego względu należy rozsądnie dobierać wysokość obcasów.
Zdjęcie butów / Shutterstock

10. Wysokie obcasy
Bardzo wysokie obcasy mogą powodować opuchnięcia stóp, pęcherze, a nawet ból ścięgna Achillesa. Co więcej, w trakcie ich noszenia zwiększone jest ryzyko skręcenia kostki. Z tego względu należy rozsądnie dobierać wysokość obcasów.

9. Postaw na stabilny obcasW przeciwieństwie do wysokich szpilek, w trakcie chodzenia na wysokich, ale stabilnych obcasach łatwiej zachować równowagę. Co więcej, nacisk wywierany na stopę w czasie poruszania się jest rozłożony na większej powierzchni.
Zdjęcie autorstwa Maegan Tintari / CC BY

9. Postaw na stabilny obcas
W przeciwieństwie do wysokich szpilek, w trakcie chodzenia na wysokich, ale stabilnych obcasach łatwiej zachować równowagę. Co więcej, nacisk wywierany na stopę w czasie poruszania się jest rozłożony na większej powierzchni.

8. Nieodpowiednio dobrany rozmiar butówMniej więcej 9 na 10 kobiet nosi zbyt małe obuwie. Źle dobrany rozmiar butów może prowokować wystąpienie bolesnych modzeli, odcisków i pęcherzy. Stały ucisk stopy spowodowany zbyt małym rozmiarem obuwia może również wywołać stany zapalne stawów.
Zdjęcie stopy / Shutterstock

8. Nieodpowiednio dobrany rozmiar butów
Mniej więcej 9 na 10 kobiet nosi zbyt małe obuwie. Źle dobrany rozmiar butów może prowokować wystąpienie bolesnych modzeli, odcisków i pęcherzy. Stały ucisk stopy spowodowany zbyt małym rozmiarem obuwia może również wywołać stany zapalne stawów.

7. Jak dobrać buty o odpowiednim rozmiarze?Przed zakupem obuwia trzeba je dokładnie przymierzyć. Warto również wykonać w nowych butach kilka kroków, aby wykluczyć ewentualne ryzyko obtarcia czy ucisku stóp. W przypadku, gdy zamawiamy buty przez Internet, można postawić stopę na kartce i obrysować jej kształt za pomocą długopisu lub ołówka. Następnie wystarczy zmierzyć długość pomiędzy najdalej wysuniętymi punktami całej stopy. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie obuwie zamawiane w sieci.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

7. Jak dobrać buty o odpowiednim rozmiarze?
Przed zakupem obuwia trzeba je dokładnie przymierzyć. Warto również wykonać w nowych butach kilka kroków, aby wykluczyć ewentualne ryzyko obtarcia czy ucisku stóp. W przypadku, gdy zamawiamy buty przez Internet, można postawić stopę na kartce i obrysować jej kształt za pomocą długopisu lub ołówka. Następnie wystarczy zmierzyć długość pomiędzy najdalej wysuniętymi punktami całej stopy. Na tej podstawie można dobrać odpowiednie obuwie zamawiane w sieci.

6. BaletkiOrtopedzi przestrzegają przed zbyt częstym noszeniem obuwia tego typu. Podeszwy w baletkach są tak wąskie, że można je porównać do cienkiej tektury. Zbyt częste chodzenie w tak płaskich butach może doprowadzić do problemów z kolanami, a nawet kręgosłupem.
Zdjęcie autorstwa Maria Morri / CC BY

6. Baletki
Ortopedzi przestrzegają przed zbyt częstym noszeniem obuwia tego typu. Podeszwy w baletkach są tak wąskie, że można je porównać do cienkiej tektury. Zbyt częste chodzenie w tak płaskich butach może doprowadzić do problemów z kolanami, a nawet kręgosłupem.

5. Wkładki ortopedyczne do płaskich butówNoszenie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych może zminimalizować dolegliwości bólowe związane ze zbyt cienką podeszwą baletek. Wkładki te amortyzują piętę w czasie chodzenia oraz odpowiednio podtrzymują sklepienie stopy.
Zdjęcie stopy / Shutterstock

5. Wkładki ortopedyczne do płaskich butów
Noszenie odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych może zminimalizować dolegliwości bólowe związane ze zbyt cienką podeszwą baletek. Wkładki te amortyzują piętę w czasie chodzenia oraz odpowiednio podtrzymują sklepienie stopy.

4. Buty na wysokiej platformieTego rodzaju obuwie zazwyczaj ma stosunkowo sztywną podeszwę. Uniemożliwia to naturalne wyginanie się stopy w trakcie chodzenia, a tym samym zwiększa obciążenie nóg w trakcie ruchu. Może to mieć również negatywny wpływ na kości śródstopia.
Zdjęcie autorstwa Wicker Paradise / CC BY

4. Buty na wysokiej platformie
Tego rodzaju obuwie zazwyczaj ma stosunkowo sztywną podeszwę. Uniemożliwia to naturalne wyginanie się stopy w trakcie chodzenia, a tym samym zwiększa obciążenie nóg w trakcie ruchu. Może to mieć również negatywny wpływ na kości śródstopia.

3. Alternatywa dla wysokiej platformyZdecydowanie korzystniejsze dla stopy są buty o płaskiej platformie. Wprawdzie ich podeszwa nadal jest sztywna i ogranicza naturalne ruchy stopy, jednak w tym przypadku mniejsze jest obciążenie wywierane na stopę podczas chodzenia.
Zdjęcie autorstwa Wicker Paradise / CC BY

3. Alternatywa dla wysokiej platformy
Zdecydowanie korzystniejsze dla stopy są buty o płaskiej platformie. Wprawdzie ich podeszwa nadal jest sztywna i ogranicza naturalne ruchy stopy, jednak w tym przypadku mniejsze jest obciążenie wywierane na stopę podczas chodzenia.

2. Mocno zwężane czubki butówW wielu sklepach można nadal znaleźć buty i szpilki o mocno zwężanym przodzie. Niestety noszenie obuwia tego typu może spowodować silne bóle palców, haluksy, wystąpienie pęcherzy oraz bolesnych otarć. Co więcej, zbyt częste noszenie takich butów może spowodować poważną deformację stóp.
Zdjęcie autorstwa Sergio Savarese / CC BY

2. Mocno zwężane czubki butów
W wielu sklepach można nadal znaleźć buty i szpilki o mocno zwężanym przodzie. Niestety noszenie obuwia tego typu może spowodować silne bóle palców, haluksy, wystąpienie pęcherzy oraz bolesnych otarć. Co więcej, zbyt częste noszenie takich butów może spowodować poważną deformację stóp.

1. Odpowiednia szerokość butówLepiej unikać obuwia o zwężanych czubkach i wybierać buty o dostosowanej do stopy szerokości. Ewentualnie można rozważyć zakup butów wykonanych z rozciągliwego, a nie sztywnego materiału.
Zdjęcie autorstwa Ana / CC BY

1. Odpowiednia szerokość butów
Lepiej unikać obuwia o zwężanych czubkach i wybierać buty o dostosowanej do stopy szerokości. Ewentualnie można rozważyć zakup butów wykonanych z rozciągliwego, a nie sztywnego materiału.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Z miłości do hamburgerów... Ergonomia pracy siedzącej Jak spacer wpływa na odchudzanie? Herbata a zdrowie Ciągłe zmęczenie Jaki jest stan zdrowia polskich mężczyzn? Co to jest mastopatia? DeoMed® – skarpetki, które troszczą się o stopy Gdy boli głowa Nie pozwól kontuzjom zrujnować twojego treningu! Dieta dla każdego jest dla nikogo Jogging: rano, wieczorem i w grupie