Zaraźliwa samotność
PAULA • dawno temuPowołując się na wyniki badań opublikowane przez Science Daily, samotność może działać jak przeziębienie i przenosić się między grupami ludzi. Wskazują na to badania naukowe przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Chicago, Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwerystetu Harvardzkiego.
Z badań podłużnych prowadzonych na dużej i reprezentatywnej grupie ludzi samotnych wynika, że mają oni tendencję do zarażania samotnością innych osób.
Dlaczego samotność jest zaraźliwa?
To trochę jak efekt domina: ludzie osamotnieni są nieufni i to uczucie projektują na swoje relacje z ludźmi, utrwalając podejrzliwość i u nich. Samotnością najłatwiej zarazić przyjaciela niż członka najbliższej rodziny. Bardziej podatne na wpływ samotności są też kobiety.
Według Johna Cacioppo z Uniwersytetu Chicagowskiego oraz jego współpracowników, samotność przyjaciela zwiększa prawdopodobieństwo poczucia się w podobny sposób o 40–65%.
Samo uczucie osamotnienia nie jest jednak równoznaczne z brakiem kontaktów z innymi. Taka osoba może utrzymywać stałe relacje ze znajomymi czy rodziną, ale uważać je za niesatysfakcjonujące.
Ktoś, kto czuje się samotny odbiera świat jako nieprzyjazny. Wówczas działa mechanizm samospełniającego się proroctwa - człowiek kreuje rzeczywistość według tego jak ją postrzega. Chroniąc siebie przed subiektywnie wrogim otoczeniem wycofuje się z życia społecznego. Tym samym powoduje, że jego dotychczasowi znajomi i przyjaciele również pozostają porzuceni.
Pionierskie badania nad połączeniami jednostek w ramach ich sieci społecznych mają istotny wpływ na poznanie mechanizmów interakcji społecznych i zdrowotnych, twierdzi Richard Suzman — dyrektor The National Institute of Aging.
Jak się nie zarazić samotnością? Sprawdź jak znaleźć przyjaciela.
Źródło: sciencenews.org
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze