Domowe sposoby na bezsenność
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Aptelia
Dobrze przespane noce są podstawą zdrowego życia. Utrzymywanie odpowiedniej higieny snu umożliwia poprawną regenerację organizmu każdego człowieka. Niestety niektóre osoby cierpią na bezsenność, czyli zaburzenia snu uniemożliwiające zaśnięcie. Czy można je wyleczyć domowymi sposobami?
Jakie są domowe sposoby na bezsenność?
Domowe sposoby na bezsenność to naturalne, niemedyczne metody leczenia, które mogą pomóc osobom cierpiącym na trudności z zasypianiem. Dzięki temu, że nie wiążą się z wizytą u lekarza, są proste do wdrożenia, nieinwazyjne i bezpieczne do wykonania/stosowania samemu.
Najpopularniejsze domowe sposoby na bezsenność obejmują:
- regularne ćwiczenia fizyczne (zwłaszcza treningi funkcjonalno-obwodowe)
- unikanie kofeiny, nikotyny i innych substancji pobudzających;
- stosowanie technik relaksacyjnych (np. joga lub medytacja);
- unikanie ciężkich posiłków przed snem;
- kładzenie się spać o tej samej porze każdej nocy;
- ograniczenie ekspozycji na niebieskie światło (pochodzące m.in. z ekranów telefonów i komputerów);
- branie ciepłych kąpieli i pryszniców przed snem;
- stworzenie bardziej komfortowych warunków do snu.
Naturalne sposoby na bezsenność zazwyczaj mają na celu dwie rzeczy: zmniejszyć poziom kortyzolu we krwi (odstresować organizm) i obniżyć tętno spoczynkowe (zarówno krótko-, jak i długofalowo). To właśnie stres i wysokie tętno są przyczynami, przez które duży odsetek Polaków ma problemy z zasypianiem.
Łóżko powinno być dla człowieka miejscem relaksu, dlatego przebywanie w nim należy ograniczyć wyłącznie do dwóch czynności: spania oraz seksu. Praca zdalna wykonywana spod kołdry, chociaż kusząca, może być przyczyną wystąpienia zaburzeń snu. Kolejnym błędem jest pozostawanie w łóżku po przebudzeniu się – należy wstawać zawsze o stałej porze, co wpływa korzystnie na pracę zegara biologicznego.
Braku snu nocnego nie powinno uzupełniać się w inny sposób, tj. należy unikać drzemek w ciągu dnia. Rozregulowują one organizm jeszcze bardziej i blokują nocne wydzielanie melatoniny – hormonu snu, który jest dla mózgu sygnałem informującym o początku zbliżającej się konieczności zaśnięcia.
Jakie zioła na bezsenność?
Zioła są naturalnym i bezpiecznym sposobem leczenia bezsenności – towarzyszą ludziom od zarania dziejów i pozwalają na wyleczenie się bez użycia substancji syntetycznych.
Najlepsze zioła, które można wykorzystać podczas walki z bezsennością, to:
- rumianek;
- korzeń waleriany;
- chmiel;
- passiflora;
- lawenda;
- melisa.
Wszystkie wymienione mogą być stosowane z powodzeniem w formie naparu lub suplementu kapsułkowanego. Zmniejszają one niepokój oraz relaksują ciało i umysł, co przekłada się pozytywnie na zdolność szybkiego zaśnięcia.
Wielu specjalistów poleca również picie szklanki soku wiśniowego dwa razy dziennie. Jest on źródłem tryptofanu, czyli aminokwasu, który wspomaga produkcję melatoniny. Z tego sposobu mogą skorzystać nawet osoby, które nie mają problemów z zasypianiem, bo owoce te poprawiają jakość i głębokość snu.
Jakie witaminy pomogą na bezsenność?
Bezsenność może być trudnym stanem do opanowania, ale są pewne witaminy, które mogą w tym pomóc.
- Witamina B12 – reguluje cykl snu-budzenia.
- Magnez – wpływa rozluźniająco na mięśnie i stany napięciowe.
- Witamina D – wspomaga produkcję melatoniny.
- Omega-3 – kwasy tłuszczowe pomagają zmniejszyć poziom hormonów stresu.
Ponadto warto rozważyć suplementację takimi substancjami jak:
- kwas gamma-aminomasłowy – neuroprzekaźnik o działaniu hamującym, który jest w stanie wyciszyć nadaktywny centralny układ nerwowy;
- glicyna – aminokwas, którego działanie wpływa na przyśpieszony czas zasypiania;
- tryptofan – aminokwas białkowy, który wpływa na ilość produkowanej melatoniny.
Pomocna może być również melatonina syntetyczna. Dostępna jest najczęściej w dwóch dawkach: 1 mg i 5 mg. Nie można przy tym jednak zapominać, że stosowanie suplementów diety należy wcześniej skonsultować ze specjalistą.
Kiedy iść do lekarza z bezsennością?
Osoby, które doświadczają bezsenności dłużej niż kilka dni, powinny odwiedzić lekarza. Przed tym jednak należy upewnić się, że nie jest ona spowodowana przyjmowanymi lekami lub chorobą, na które zostały one przepisane. Jeżeli nie, trzeba udać się do specjalisty. Dopiero ten pomoże w ustaleniu przyczyny pojawienia się zaburzeń snu oraz przedstawi możliwości leczenia (np. terapia farmakologiczna).
Źródło:
M. Forszpaniak, Bezsenność – przyczyny, leczenie, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a592-Bezsennosc__przyczyny_i_leczenie, [dostęp: 20.12.2022]
Materiał sponsorowany przez Aptelia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze