Sposoby na bezsenność
MARGERITA • dawno temuZdrowy, spokojny sen jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia oraz prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak nasz sen niejednokrotnie jest daleki od ideału. Co czwarta osoba ma problemy z zasypianiem, a co piąta cierpi na bezsenność. Czy tobie też się zdarza kłaść do łóżka po ciężkim dniu pracy z nadzieją na szybkie przyjście błogiego snu, ale poplątane myśli nie pozwalają zasnąć? Przeczytaj poniższy artykuł i zastosuj proste domowe sposoby na bezsenność, a kłopoty z zasypianiem nie będą już twoją nocną zmorą.
Czym jest bezsenność?
Aby pokonać wroga, należy go dobrze poznać. Ta stara zasada i tutaj doskonale się sprawdza. Gdy zauważasz, że zaczynasz coraz częściej się budzić w nocy, a potem masz problemy z ponownym zaśnięciem lub po całym ciężkim dniu przewracasz się z boku na bok, a sen nie nadchodzi, to sygnał, że masz problem z bezsennością. Bezsenność to subiektywne zaburzenia związane z trudnościami w zasypianiu, częstym wybudzaniem, to sen, który nie regeneruje organizmu i powduje problemy z porannym wstawaniem.
Bezsenność zazwyczaj jest wywołana nadmiernym obciążeniem emocjonalnym, ale może ją powodować również:
- nadużywanie alkoholu,
- picie kawy i herbaty,
- zażywanie narkotyków,
- stosowanie niektórych leków,
- przeciążenie obowiązkami i/lub kłopoty osobiste,
- urazy psychiczne i różne choroby.
Średnie zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na sen, który pozwoli w pełni zregenerować siły i odzyskać energię, wynosi około 9 godzin, a nie jak uważano dotychczas 8 godzin. Od urodzenia do 25 roku życia potrzebujemy zdecydowanie więcej snu niż w starszym wieku. Jednak jest to sprawa indywidualna i w głównej mierze zależy od organizmu oraz stylu życiaposzczególnego człowieka.
Jak walczyć z bezsennością?
- Przygotuj się do snu
Aby szybko zasnąć, ważne jest odpowiednie przygotowanie zarówno organizmu jak i sypialni. Staraj się nie trzymać w widocznym miejscu przedmiotów, które kojarzą ci się ze stresem i pracą. Nie traktuj łóżka jako miejsca przygotowywania się do pracy, nauki czy innych czynności, które wymagają od ciebie wysiłku umysłowego. Na minimum pół godziny przed położeniem się do łóżka nie pracuj przy komputerze oraz nie oglądaj telewizji. Zapewnij sobie odpowiednią higienę snu. Wywietrz pokój. Optymalna temperatura w sypialni powinna wynosić około 18–22 stopni Celsjusza. Zaopatrz się w kominek aromatyczny – unoszący się w powietrzu olejek lawendowy uspokoi skołatane nerwy i pozwoli szybciej oddać się w objęcia Morfeusza.
- Zadbaj o relaks
Bardzo dobrym sposobem na zrelaksowanie się przed snem jest gorąca kąpiel z dodatkiem olejków zapachowych. Możesz wykorzystać olejek pomarańczowy, tymiankowy, jałowcowy lub wspomniany wcześniej olejek lawendowy. Wszystkie olejki eteryczne możesz dodać równocześnie, tworząc relaksacyjny bukiet zapachowy. Możesz oddać się medytacji, przeczytać coś lekkiego. Wysiłek fizyczny nie jest polecany dla każdego, ponieważ niektórych pobudza. Przygotuj sobie kubek z ciepłym mlekiem z dodatkiem miodu lub kakao. Mleko pomoże zasnąć, bowiem zawiera działający nasennie tryptofan.
- Zmień nawyki
Postaraj się kłaść codziennie o tej samej porze. Ureguluj swój zegar biologiczny. Zwróć uwagę, co jesz i pijesz w ciągu dnia. Pamiętaj, że kofeina z wypitej popołudniowej kawy utrzymuje się w organizmie nawet do 6 godzin. Ogranicz używki, takie jak alkohol i nikotyna. Alkohol jest bowiem środkiem podwyższającym ciśnienie krwi, więc raczej nie ułatwi zaśnięcia. Do snu załóż wygodną piżamę, a w razie potrzeby zmień pościel. Zadbaj o swój komfort.
Wprowadzenie tych kilku sposobów na bezsenność sprawi, że zapomnisz o tej frustrującej dolegliwości.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze