Najczęstsze przyczyny migreny

10. Jakie są przyczyny migreny?Chociaż przyczyny migreny nie są do końca poznane, uważa się, że to czynniki genetyczne oraz środowiskowe w znacznej mierze przyczyniają się do wystąpienia ataków migreny. Zaburzenia w równowadze chemicznej mózgu, zmniejszenie poziomu serotoniny, która pomaga regulować odczucie bólu – cały czas stanowią przedmiot badań naukowców. Chociaż mechanizm powstania migreny nie jest do końca znany, można wyróżnić kilka czynników, które przyczyniają się do wywołania ataku.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Jakie są przyczyny migreny?
Chociaż przyczyny migreny nie są do końca poznane, uważa się, że to czynniki genetyczne oraz środowiskowe w znacznej mierze przyczyniają się do wystąpienia ataków migreny. Zaburzenia w równowadze chemicznej mózgu, zmniejszenie poziomu serotoniny, która pomaga regulować odczucie bólu – cały czas stanowią przedmiot badań naukowców. Chociaż mechanizm powstania migreny nie jest do końca znany, można wyróżnić kilka czynników, które przyczyniają się do wywołania ataku.

9. Wahania hormonówWahania hormonów, zwłaszcza estrogenu, mogą przyczyniać się do wywołania ataku migreny. Wiele kobiet cierpiących na bóle migrenowe doświadcza ataków na kilka dni przed lub w trakcie miesiączki, kiedy to estrogen gwałtownie spada. Inne kobiety cierpią na migrenę podczas ciąży lub menopauzy. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych albo hormonalna terapia zastępcza mogą nasilić lub zmniejszyć częstotliwość ataków. Zależy to indywidualnie od danej kobiety.
Zdjęcie autorstwa lookcatalog / CC BY

9. Wahania hormonów
Wahania hormonów, zwłaszcza estrogenu, mogą przyczyniać się do wywołania ataku migreny. Wiele kobiet cierpiących na bóle migrenowe doświadcza ataków na kilka dni przed lub w trakcie miesiączki, kiedy to estrogen gwałtownie spada. Inne kobiety cierpią na migrenę podczas ciąży lub menopauzy. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych albo hormonalna terapia zastępcza mogą nasilić lub zmniejszyć częstotliwość ataków. Zależy to indywidualnie od danej kobiety.

8. JedzenieNiektóre produkty, takie jak potrawy z dużą zawartością soli i tłuszczu, sery, wyroby wysoce przetworzone, mogą przyczynić się do wystąpienia ataku.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

8. Jedzenie
Niektóre produkty, takie jak potrawy z dużą zawartością soli i tłuszczu, sery, wyroby wysoce przetworzone, mogą przyczynić się do wystąpienia ataku.

7. Sztuczne dodatkiAspartam, glutaminian sodu i inne sztuczne dodatki zawarte w pożywieniu mogą wywoływać ataki migreny.
Zdjęcie kubka / Shutterstock

7. Sztuczne dodatki
Aspartam, glutaminian sodu i inne sztuczne dodatki zawarte w pożywieniu mogą wywoływać ataki migreny.

6. NapojePrzyczyną migreny mogą być napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata, a także alkohole, w szczególności wino.
Zdjęcie autorstwa clarali / CC BY

6. Napoje
Przyczyną migreny mogą być napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata, a także alkohole, w szczególności wino.

5. StresCzęstym czynnikiem wywołującym migrenę jest stres. Silne emocje, zmiany nastroju, stresujący tryb życia sprzyjają zwiększonej częstotliwości ataków.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Stres
Częstym czynnikiem wywołującym migrenę jest stres. Silne emocje, zmiany nastroju, stresujący tryb życia sprzyjają zwiększonej częstotliwości ataków.

4. Bodźce z zewnątrzPrzyczyną migreny może być indywidualna wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak silne światło, hałas, a także niektóre zapachy, np. perfum, farby czy nawet odzieży z second-handu.
Zdjęcie autorstwa spencer / CC BY

4. Bodźce z zewnątrz
Przyczyną migreny może być indywidualna wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak silne światło, hałas, a także niektóre zapachy, np. perfum, farby czy nawet odzieży z second-handu.

3. Zmiany pogody i środowiskaNa wzmożone ataki migreny skarżą się często osoby podczas zmiany pogody, klimatu, a także wahań ciśnienia atmosferycznego.
Zdjęcie autorstwa arileu / CC BY

3. Zmiany pogody i środowiska
Na wzmożone ataki migreny skarżą się często osoby podczas zmiany pogody, klimatu, a także wahań ciśnienia atmosferycznego.

2. Zaburzenia snuBrak odpowiedniej ilości snu, kłopoty z zasypianiem, nieregularne kładzenie się spać i wstawanie powodują często wzmożone ataki migreny.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Zaburzenia snu
Brak odpowiedniej ilości snu, kłopoty z zasypianiem, nieregularne kładzenie się spać i wstawanie powodują często wzmożone ataki migreny.

1. LekarstwaPrzyczyną ataków może być również przyjmowanie określonych lekarstw, takich jak np. tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne, leki przeciwzapalne czy środki obniżające ciśnienie.

1. Lekarstwa
Przyczyną ataków może być również przyjmowanie określonych lekarstw, takich jak np. tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne, leki przeciwzapalne czy środki obniżające ciśnienie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Szpinak Sok – zielona porcja zdrowia Uwielbiasz ćwiczenia na siłowni? Być może już nigdy więcej tam nie wrócisz! Słodycz bez wyrzutów sumienia Co to jest zespół piekących ust? Dekolt prawdę ci powie Zdrowa dieta wegetariańska w pigułce Pełnia budzi w nas wilkołaka Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać! Masaż stopami Kasztanowiec w terapii żylaków Sekret tkwi w szczegółach Pielęgnacja szyi