Najczęstsze przyczyny migreny

10. Jakie są przyczyny migreny?Chociaż przyczyny migreny nie są do końca poznane, uważa się, że to czynniki genetyczne oraz środowiskowe w znacznej mierze przyczyniają się do wystąpienia ataków migreny. Zaburzenia w równowadze chemicznej mózgu, zmniejszenie poziomu serotoniny, która pomaga regulować odczucie bólu – cały czas stanowią przedmiot badań naukowców. Chociaż mechanizm powstania migreny nie jest do końca znany, można wyróżnić kilka czynników, które przyczyniają się do wywołania ataku.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

10. Jakie są przyczyny migreny?
Chociaż przyczyny migreny nie są do końca poznane, uważa się, że to czynniki genetyczne oraz środowiskowe w znacznej mierze przyczyniają się do wystąpienia ataków migreny. Zaburzenia w równowadze chemicznej mózgu, zmniejszenie poziomu serotoniny, która pomaga regulować odczucie bólu – cały czas stanowią przedmiot badań naukowców. Chociaż mechanizm powstania migreny nie jest do końca znany, można wyróżnić kilka czynników, które przyczyniają się do wywołania ataku.

9. Wahania hormonówWahania hormonów, zwłaszcza estrogenu, mogą przyczyniać się do wywołania ataku migreny. Wiele kobiet cierpiących na bóle migrenowe doświadcza ataków na kilka dni przed lub w trakcie miesiączki, kiedy to estrogen gwałtownie spada. Inne kobiety cierpią na migrenę podczas ciąży lub menopauzy. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych albo hormonalna terapia zastępcza mogą nasilić lub zmniejszyć częstotliwość ataków. Zależy to indywidualnie od danej kobiety.
Zdjęcie autorstwa lookcatalog / CC BY

9. Wahania hormonów
Wahania hormonów, zwłaszcza estrogenu, mogą przyczyniać się do wywołania ataku migreny. Wiele kobiet cierpiących na bóle migrenowe doświadcza ataków na kilka dni przed lub w trakcie miesiączki, kiedy to estrogen gwałtownie spada. Inne kobiety cierpią na migrenę podczas ciąży lub menopauzy. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych albo hormonalna terapia zastępcza mogą nasilić lub zmniejszyć częstotliwość ataków. Zależy to indywidualnie od danej kobiety.

8. JedzenieNiektóre produkty, takie jak potrawy z dużą zawartością soli i tłuszczu, sery, wyroby wysoce przetworzone, mogą przyczynić się do wystąpienia ataku.
Zdjęcie autorstwa Hans / CC BY

8. Jedzenie
Niektóre produkty, takie jak potrawy z dużą zawartością soli i tłuszczu, sery, wyroby wysoce przetworzone, mogą przyczynić się do wystąpienia ataku.

7. Sztuczne dodatkiAspartam, glutaminian sodu i inne sztuczne dodatki zawarte w pożywieniu mogą wywoływać ataki migreny.
Zdjęcie kubka / Shutterstock

7. Sztuczne dodatki
Aspartam, glutaminian sodu i inne sztuczne dodatki zawarte w pożywieniu mogą wywoływać ataki migreny.

6. NapojePrzyczyną migreny mogą być napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata, a także alkohole, w szczególności wino.
Zdjęcie autorstwa clarali / CC BY

6. Napoje
Przyczyną migreny mogą być napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, herbata, a także alkohole, w szczególności wino.

5. StresCzęstym czynnikiem wywołującym migrenę jest stres. Silne emocje, zmiany nastroju, stresujący tryb życia sprzyjają zwiększonej częstotliwości ataków.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Stres
Częstym czynnikiem wywołującym migrenę jest stres. Silne emocje, zmiany nastroju, stresujący tryb życia sprzyjają zwiększonej częstotliwości ataków.

4. Bodźce z zewnątrzPrzyczyną migreny może być indywidualna wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak silne światło, hałas, a także niektóre zapachy, np. perfum, farby czy nawet odzieży z second-handu.
Zdjęcie autorstwa spencer / CC BY

4. Bodźce z zewnątrz
Przyczyną migreny może być indywidualna wrażliwość na bodźce zewnętrzne, takie jak silne światło, hałas, a także niektóre zapachy, np. perfum, farby czy nawet odzieży z second-handu.

3. Zmiany pogody i środowiskaNa wzmożone ataki migreny skarżą się często osoby podczas zmiany pogody, klimatu, a także wahań ciśnienia atmosferycznego.
Zdjęcie autorstwa arileu / CC BY

3. Zmiany pogody i środowiska
Na wzmożone ataki migreny skarżą się często osoby podczas zmiany pogody, klimatu, a także wahań ciśnienia atmosferycznego.

2. Zaburzenia snuBrak odpowiedniej ilości snu, kłopoty z zasypianiem, nieregularne kładzenie się spać i wstawanie powodują często wzmożone ataki migreny.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Zaburzenia snu
Brak odpowiedniej ilości snu, kłopoty z zasypianiem, nieregularne kładzenie się spać i wstawanie powodują często wzmożone ataki migreny.

1. LekarstwaPrzyczyną ataków może być również przyjmowanie określonych lekarstw, takich jak np. tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne, leki przeciwzapalne czy środki obniżające ciśnienie.

1. Lekarstwa
Przyczyną ataków może być również przyjmowanie określonych lekarstw, takich jak np. tabletki antykoncepcyjne, leki hormonalne, leki przeciwzapalne czy środki obniżające ciśnienie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Ćwiczenia na jędrne pośladki Zupy na zimno Niezdrów jak ryba. Które można jeść bez strachu? Po prostu prosto! Tajemnica małej czarnej Karaoke - nie tylko dla relaksu... Niższa waga = dłuższe życie? Związek ze starszym mężczyzną... SOS dla skóry po zimie Jak zrobić mostek? Napoje gazowane - powszechnie dostępne, groźniejsze niż kokaina Zdrowe przekąski do biura

Popularne w tym tygodniu:

Jak pozbyć się wody z organizmu? Poznaj skuteczne i proste metody na walkę z opuchlizną Dieta 1200 kcal – przykładowy jadłospis, zalety oraz wady Efektowne ćwiczenia z gumą. Zalety domowego sposobu na aktywność fizyczną Skuteczna dieta na płaski brzuch. Jakimi zasadami się kierować w trakcie odchudzania? Jakie mogą być przyczyny powstania nadżerki oraz jakie niesie ona ze sobą konsekwencje? Czym objawia się nerwica wegetatywna? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia neurozy narządowej Jak wyglądają objawy niedoboru magnezu? Przyczyny i sposoby na uzupełnienie pierwiastka