Problemy z koncentracją i pamięcią – jak z nimi wygrać?
MAGDALENA BIAŁOUSZ • dawno temuArtykuł sponsorowany
Przyczyny problemów z koncentracją i pamięcią mogą być różne: stres, przepracowanie, nieodpowiednia ilość snu, nieregularny tryb życia, a także niedobory witamin i składników mineralnych. Zmiana nawyków i diety to pierwszy krok do tego, by odzyskać formę.
Problemy z koncentracją i pamięcią – przyczyny
Zanurzeni we współczesnym, pędzącym świecie, żyjemy w ciągłym biegu. Nakładamy na siebie więcej obowiązków, niż jesteśmy w stanie udźwignąć, a zamiast poprosić bliskich o pomoc, wszystko chcemy zrobić sami. W rezultacie coraz częściej odczuwamy stres, zmęczenie, sypiamy źle i zdecydowanie zbyt krótko – a przecież sen jest niezbędny do regeneracji mózgu i całego ciała (osoba dorosła potrzebuje 6–8 godzin snu na dobę). Zapominamy o regularnych posiłkach, często zjadamy w pośpiechu cokolwiek, byle zapełnić żołądek. Nieodpowiedni tryb życia, jaki wiedziemy, wysoki poziom stresu, który odczuwamy, problemy zawodowe i osobiste – wszystko to obciąża nasz umysł i powoduje, że z czasem pojawiają się u nas problemy z koncentracją i pamięcią. Zaczyna się od rzeczy drobnych: Trudno nam sobie przypomnieć, gdzie zostawiliśmy kluczyki od samochodu, jaki mamy dzień, zapominamy o terminach i umówionych spotkaniach, ciężko nam skupić się na powierzonych zadaniach. Jeśli w porę nie zmienimy swoich nawyków i nie zadbamy o siebie, problemy te mogą przybrać poważniejszą postać i niezbędna okaże się pomoc specjalisty.
Jak poprawić pamięć i koncentrację?
Pierwszym i najważniejszym środkiem na problemy z pamięcią jest odpoczynek (lek. Agnieszka Zaremba-Wilk, Problemy z pamięcią i koncentracją, Wylecz.to). Ludzki organizm potrzebuje czasu na regenerację i powrót do sił. Kiedy mowa o zmęczeniu fizycznym, nie kwestionujemy potrzeby odpoczynku. Inaczej odbieramy zmęczenie psychiczne, często przez długi czas staramy się je ignorować, jako priorytety ustawiając kolejne zadania do wykonania „na wczoraj”. Na dłuższą metę tylko sobie szkodzimy. Nasza efektywność w pracy czy podczas nauki jest bowiem wprost proporcjonalna do kondycji naszego organizmu, w szczególności mózgu. Przemęczeni, niczego nie osiągniemy. Wypoczynek jest szczególnie ważny, gdy mamy problemy z koncentracją.
Chcąc poprawić pamięć i koncentrację, należy zmienić kilka nawyków, z których szkodliwości często nie zdajemy sobie sprawy. Skupiając się na czymś ważnym, należy ograniczyć wpływ bodźców, które dekoncentrują: wyłączyć telewizor, ściszyć muzykę, wylogować się z portali społecznościowych, aby nie zerkać co chwila na kolejne powiadomienia, a także wyciszyć komórkę. Ważne jest to, aby zadbać o dopływ świeżego powietrza, robić krótkie przerwy w pracy i pić dużo wody. Przede wszystkim należy jednak zadbać o to, aby się wysypiać każdego dnia, unikać leków uspokajających, nasennych i alkoholu, a dietę wzbogacić w składniki, które wesprą nasze działania zmierzające do poprawy pamięci i koncentracji.
Warto też zauważyć, że czasami zaburzenia pamięci i koncentracji mają związek z naszym wiekiem (dr med. Grażyna Zwolińska, Zaburzenia pamięci, Medycyna Praktyczna). Im jesteśmy starsi, tym nasz układ nerwowy działa wolniej, potrzebujemy więcej czasu, aby coś zrozumieć i zapamiętać informacje, które do nas docierają. Trudności z koncentracją mogą być związane z depresją lub innymi chorobami. Z tego też względu, gdy zaburzenia utrzymują się zbyt długo, należy zgłosić się do lekarza.
Co na problemy z pamięcią?
Właściwie zbilansowana dieta to podstawa dobrze funkcjonującego organizmu. Bywają jednak sytuacje, gdy trudno zadbać o odpowiednie dawki konkretnych witamin i minerałów w codziennej diecie – w takich sytuacjach należy zadbać o ich suplementację. Starannie dobrane zestawy niezbędnych witamin i składników mineralnych dostosowanych do konkretnych grup wiekowych posiada w swej ofercie na przykład marka Centrum. Opierając się na najnowszych odkryciach z zakresu nauk o żywieniu, regularnie modyfikuje i udoskonala swoje preparaty, dzięki czemu zawierają one dokładnie to, co niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Składnikami szczególnie istotnymi dla wspomagania procesów pamięciowych i koncentracji są witaminy z grupy B, lecytyna, w mniejszym stopniu magnez, cynk i selen (dr hab. n. med. prof. US Andrzej Potemkowski, Dieta w chorobie Alzheimera, Lundbeck.com). Witamina B1 (tiamina) zapobiega rozpad choliny, składnika, którego niedobór powoduje spadek zdolności pamięciowych i koncentracji. Najbogatszym źródłem choliny jest lecytyna, której rolą jest synteza acetylocholiny, będącej przekaźnikiem impulsów nerwowych, które z kolei decydują o prawidłowym przebiegu procesów uczenia się i koncentracji (Halina Bojarowicz, Paulina Dźwigulska, Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health 2012).
Również niedobór witamin B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B12 (kobalamina) i B3 (niacyna) prowadzi do zaburzeń pamięci i kłopotów ze skupieniem uwagi.
Problemy z pamięcią i koncentracją mają różne źródło, jednak sposób na wygranie z nimi jest ten sam: wypoczynek, regularny tryb życia i zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w witaminy i minerały wspomagające pracę mózgu.
Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze