Czy wiesz jakie właściwości mają migdały?
BEATKA • dawno temuDo zdrowych przekąsek zaliczamy migdały, które są jednymi z najsmaczniejszych bakalii. Jednak oprócz swoich walorów smakowych, migdały mają wiele zalet zdrowotnych. Migdały wykorzystywane są w kuchni, w lecznictwie i w kosmetyce. Warto wspomnieć choćby o olejku ze słodkich migdałów, który doskonale nawilża skórę i chroni ją przed powstawaniem zmarszczek. Migdały do jedzenia zawierają dużo białka, wapnia, witaminy E, witaminy B2, cynku i magnezu. Dieta dla zdrowia powinna być bogata w migdały.
Migdały w kuchni
Zazwyczaj, jeśli coś jest smaczne, to przy tym jest kaloryczne i tuczące. Ale nie migdały. Są one źródłem wielu składników odżywczych, m.in. białka i wapnia. Oprócz tego, w migdałach znajdują się: witamina E, witamina B2, cynk i magnez. Witamina E nazywana jest witaminą młodości. Neutralizuje ona wolne rodniki, które przyspieszają starzenie się skóry. Poza tym witamina E uelastycznia ściany naczyń krwionośnych i działa profilaktycznie przeciw chorobom układu krwionośnego. Witamina B2 wpływa korzystnie na układ nerwowy i na wzrok. Cynk wzmacnia odporność, a magnez to dobry sposób na stres.
W około 12 migdałach znajdują się mniej więcej 274 kalorie. Taka ilość bakalii zaspokaja 120% dziennego zapotrzebowania na witaminę E, 23% na witaminę B2, 17% na kwas foliowy. Osoby zmagające się z chorobami układu moczowego, chorobami dróg żółciowych, chorobami oskrzeli, chrypką lub suchym kaszlem powinny wzbogacić leczenie powyższych dolegliwości dietą bogatą w migdały. Odpowiednio przyrządzony napój z migdałów pomaga pozbyć się stresu i napięcia. Migdały powinny znaleźć się też w diecie na cholesterol. Pomagają one obniżyć poziom złego cholesterolu.
Na rynku dostępne są migdały słodkie i migdały gorzkie. Żeby migdały nie straciły swoich właściwości, nie można ich poddawać obróbce termicznej. Gotowanie, pieczenie lub prażenie niszczy wiele składników odżywczych. Migdały poddane działaniu wysokiej temperatury stają się niezdrowe. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w migdałach zmieniają się w kwasy tłuszczowe trans.
Migdały w kosmetyce
W sklepach dostępny jest olejek ze słodkich migdałów. Jest on wyciskany na zimno, dzięki czemu zachowuje wiele składników odżywczych. Olejek z migdałów posiada proteiny, sole mineralne, witaminy z grupy B, witaminę A i witaminę E. Oprócz tego w olejku z migdałów znajdują się kwasy oleinowy oraz linolowy. Kwasy te zmiękczają naskórek i pomagają w pielęgnacji skóry. Olejek może być stosowany przez osoby w różnym wieku i o różnym typie cery.
Olejek nawilża skórę i zapewnia jej elastyczność. Polecany jest kobietom w ciąży, jako sposób na rozstępy, a właściwie przeciw rozstępom. Oczywiście, na powstawanie rozstępów są narażone nie tylko kobiety w ciąży, ale też np. osoby będące na restrykcyjnej diecie. W mokre ciało warto codziennie wcierać olejek. Olejek z migdałów dba o skórę i włosy. Jeżeli masz suche włosy, zacznij stosować olejek z migdałów jako odżywkę. Olejek może być też stosowany jako kosmetyk do pielęgnacji niemowląt i dzieci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze